Συνθετικά Πινέλα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Επίσης καλή χρονιά. Να σου "συστήσω" το μόνο συνθετικό που έχω (όντας φαν των ασβών αυτό δεν το έδιωξα) το maggard το 26άρι. Εξαιρετικός θύσανος, μαλακός και ευλύγιστος όσο χρειάζεται (για μένα) και πολύ καλή βάση για άριστο κράτημα.
"Aut viam inveniam aut faciam "
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Για το Noir Plissoft Knot τι γνώμη έχετε; Π.χ. σ' αυτό το πινέλο.
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
4
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Δωστε καμία προταση για συνθετικό κομπο παρακαλω! Σκεφτομουν για Synbad 24αρη, δεν θέλω να είναι τέρμα μαλακός..

Προστέθηκε μετά από 49 δευτερόλεπτα:
και προτιμω κοντό υψος..
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Μαλακός θα είναι.
Εννοείς να έχει περισσότερο backbone;
Από τους τρεις που πήρα τελευταία, ο πιο μαλακός είναι ο plissoft (o ανοιχτόχρωμος με την καφέ κουρούπα) και έπρεπε να τον κατεβάσω στα 52mm για να έχει backbone, αλλά πολύ μου αρέσει... :)
Μετά έρχεται ο timberwolf (άσπρο κάτω, μαύρη κουρούπα) και αυτός με το περισσότερο backbone είναι ο tuxedo (το αντίστροφο από τον timberwolf).
Σε χαμηλά δεν θα έπαιζα με tuxedo γιατί θα γίνει σφεντόνα.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
4
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Ναι να έχει backbone αυτό εννοω Μιχαλη! Οπως τα λες νομιζω οτι θα μου αρεσει κατι ανάμεσα απο Synbad και Tuxedo.. Το 'σμοκιν' δεν μου πολυαρεσει ούτως η άλλως..
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Synbad δεν έχω δοκιμάσει για να σου πω.
Αυτούς τους 3 έχω στα χέρια μου (ή τουλάχιστον είχα μέχρι πριν από δύο εβδομάδες πριν φύγει για άλλη μία φορά ο tuxedo).
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Γιώργο θέλεις τον κόμπο στα 24mm; υπάρχουν πολλοί θύσανοι για δοκιμές, οι επιλογές όμως στα 24mm μειώνονται, αν θέλεις και backbone.

Ο Cashmere και ο SynΒad στα 24mm είναι floppy/ασπόνδυλοι, τον δικό μου SynΒad τον έχω σετάρει χαμηλά και είναι 30mm, στα 24mm υπάρχει και ο SilkSmoke.

Δώσε περισσότερες πληροφορίες, πχ: θέλεις backbone, loft (το μήκος θυσάνου;) διαστάσεις knot (περίμετρος του θυσάνου;) για να μπορούμε να σου προτείνουμε κάποιον θύσανο σύμφωνα με τα γούστα σου.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
4
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Αντώνη δεν έχω εμπειρια με τα πινελα οποτε το πάω με βάση όσα διαβαζω και έχω διαβάσει εδώ αλλά και γενικώς στο νετ. Long story short, να μην έχει μεγάλο μηκος, προφανως να είναι ευχάριστο στο προσωπο αλλά να έχει και την δυνατότητα να φορτώνει σαπουνι χωρίς βουντου -υποθετικα, τα συνθετικα ειναι πιο ευκολα απο εναν ασβο. Τώρα για την διάμετρο δεν θα με ενοχλούσε αν είναι 30άρης πχ, ανεφερα 26 διότι υποθετω ότι θα έχει πιό ικανό backbone, δεν ξέρω εαν στέκει αυτό.
Ευχαριστώ εκ των προτερων για τον χρόνο σας!
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Οι Plisoft, Timberwolf και Tuxedo είναι η ίδια ίνα. Η βαφή τους είναι αυτή που τους δίνει διαφορετική αίσθηση και το loft τους διαφορετική συμπεριφορά.
Διαφορετική τελείως είναι μόνο η μαύρη ίνα (πολύ μαλακη και flopy εκτός και αν σεταριστει χαμηλά) και είναι και αυτή που χρησιμοποιούν στα γυναικεία πινέλα (νομίζω kabuki λέγονται)
Για το αν η ίνα είναι ίδια δεν το λέω εγώ αλλά ο ίδιος ο Yaqi...

Εικόνα
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Με αυτό που περιγράφεις Γιώργη νομίζω ότι πρέπει να πας σε ένα τυπου Chubby. Αλλά συνθετικό.

Μπορεί να μη σου αρέσει το tuxedo όπως λες αλλά συνθετικό με θυσανο με ισχυρό backbone είναι αδυνατο να βρεις αλλά και να βρεις θα είναι Omega τυπου σφεντόνα.

Εγώ έχω το Sagrada Familia 24mm, το Monster 30mm Barberpole και το Timberwolf 26mm.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”