Συνθετικά Πινέλα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Φτηνό και αποτελεσματικό,δηλαδή χοίρο.Δηλαδή κάνω την δουλειά μου.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27354 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Είμεθα στο νήμα για τα συνθετικά πινέλα...
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Η γνώμη μου για τα συνθετικά tuxedo είναι πολύ καλή.Τα προτείνω ειδικά σε νέους ξυριστές γιατί δεν έχουν δυσάρεστες οσμές(χοίρος,άλογο,ασβός),δεν θέλουν καθόλου στρώσιμο(χοίρος) είναι μαλακά και αφρίζουν με λίγη ποσότητα.Και είναι φθηνά ,προσιτά.Απλά δεν έχω βρεί ακόμα κάποιο με επιθετική τρίχα όπως τα χοιρινά της Οmega.Έχω ένα συνθετικό της Omega(S-10065) αλλά είναι πολύ μαλακό για τα γένεια μου.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Προσωπικά τα συνθετικά μου "έλυσαν τα χέρια" στο πρωινό ξύρισμα (αξημέρωτα). Παραπατώντας μέχρι να ανοίξει το μάτι , το τελευταίο πράγμα που χρειάζομαι είναι να περιμένω να μουλιάσει το πινέλο.
Με το synthetic λίγο βρέξιμο σε χλιαρό νεράκι και ξεκινάω face lather. Πάντα face (και hand) lather κάνω , που μάλλον μου έχει μείνει κουσούρι από τα ταξίδια.

Και πλέον μετά από αγορές , πωλήσεις και ανταλλαγές μπορώ να πω πως κάποια συνθετικά που έχω είναι απλά επαρκή (πχ τα S-synth της Ωμέγα είναι μάλλον παλαιότερης γενιάς και έχουν την αίσθηση πετονιάς , με πολύ backbone αλλά δεν κάνουν καθόλου εύκολα splay) ,κάποια άλλα είναι σχετικά καλά για την τιμή τους (Yaqi, Razorock, Stirling) , και υπάρχουν και κάποια που ξεπέρασαν τις προσδοκίες μου (ApShave Co, Plisson , Mühle stf) .

Στα συν η σταθερή απόδοση , δεν κλέβουν lather , απαλά όσο θέλω , στεγνώνουν αμέσως , και να χάσω κάποιο σε ταξίδι δεν θα τρελαθώ.
(και αν θέλω πιο έντονο backbone , η περισσότερο splay , με λίγα χρήματα βελτιώνω το rotation μου)

Στα μείον κάποια έχουν έντονο glue bump(συνήθως στα οικονομικά κινέζικα που δεν έχουν σταθερό ποιοτικό έλεγχο) με αποτέλεσμα να μην κάνουν splay εύκολα , και επίσης -που το θεωρώ και το βασικότερο μειονέκτημα- μερικές φορές μου λείπει η αίσθηση της φυσικής τρίχας στο πρόσωπο να κάνει μασάζ.
Κακά τα ψέματα ...όποτε έχω χρόνο (τα ΣΚ) 2-band badger πιάνω , η το χοιρινό Zenith ...


Αλλά τελικά είναι πολύ υποκειμενικό το ζήτημα και στα πινέλα - τι θέλω να πω:
Περίμενα πως και πως ένα Zenith manchurian από Ισπανία και τελικά απογοητεύτηκα αφού μετά από δέκα ξυρίσματα δεν μπορούσα να καταλάβω την luxury διαφορά που είχε το συγκεκριμένο πινέλο των 100€ σε σχέση με το yaqi 2-band badger η το silvertip. Μπορώ κάλλιστα να πω πως μου άρεσε πιότερο η αίσθηση του Zenith χοίρου στο face lather παρά του manchurian. Είμαι μυστήριος και γεροπαράξενος... :roll:

Τελικά το πήρε ένα παλικάρι στη δουλειά δοκιμαστικά και πλέον είναι ενθουσιασμένος !
Άβυσσος η ψυχή του πινέλου... (και του χρήστη του)

p.s. Πάντως θα συμφωνήσω και με τον Μιχάλη @Tzimisce ... για μένα η σωστή ενυδάτωση της τρίχας παίζει τον πρωτεύοντα ρόλο στην επίτευξη του καλού ξυρίσματος και προσωπικά πάντα το καταφέρνω με πρωινό ντους , εκεί ακόμα και σαπούνι χεριών να βάλω στο πρόσωπο θα πάρω καλό ξύρισμα.
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Ακη κι εγω επειδή ξυρίζομαι πρωί με βόλεψαν τα συνθετικά της Yaqi,αλλά δεν έκανα τόσο βαθιά ξυρίσματα με αυτά.Προετοιμασία κάνω πάντα με
σαπούνι γλυκερίνης ή Proraso το άσπρο.Σωστές οι παρατηρήσεις σου για την βολικότητα των συνθετικών. Για αυτό και τα προτείνω και σε νέους ξυριστές.Οχι, δεν είσαι μυστήριος ούτε γεροπαράξενος.Απλά καταλαβαίνεις τις διαφορές των πινέλων.Χαίρομαι που η κουβέντα βγάζει σε ενδιαφέροντα συμπεράσματα.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Αυτό το "ρούφηγμα" που μου κάνει η φυσική τρίχα στο πρόσωπο δεν το έχω βρει σε συνθετικό.
Βέβαια για λόγους ταχύτητας, ευκολίας και κυρίως ταξιδιών, ένα συνθετικό πρέπει να υπάρχει.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Γιώργο κοπανιέμαι γιατί δεν είναι νορμάλ να απορρίψω αυτό το πινέλο - και δεν το "κράζω" το καημένο - απλά σε εμένα δεν άρεσε, ήταν αρκετά πιο scritchy απ' ότι περίμενα. Υποτίθεται πως ο θύσανος αυτός είναι πιο συμπαγής αλλά πιο απαλός από ένα silvertip.
Αμ δε. Πανέμορφο handle , στο χρώμα που μου άρεσε , αλλά και κλέφτης ήταν και γρατζούναγε. :violin:

Εικόνα

Γι' αυτό λέω πως είμαι γεροπαράξενος , εκτός και αν με τα δοκιμαστικά ξυρίσματα το έστρωσα και το πήρε ο συνάδελφος έτοιμο :lmao

Για τα συνθετικά τώρα , πιο "δύσκολο" πινέλο από το s-synth της Ωμέγα δεν έχω πετύχει (έχω διαβάσει τραγελαφικές ιστορίες για το συνθετικό της body shop και έμεινα μακριά στην αρχή που ψαχνόμουν με τα synth)
Εικόνα

(μάλιστα υποτίθεται πως τα συγκεκριμένα συνθετικά τα πλασάρουν σαν "εξομοίωση" χοίρου γιατί όντως έχουν πολύ δυνατό backbone ... προσωπικά αν και θεωρώ πως η Omega έχει μείνει πίσω στα συνθετικά σε σχέση απαλότητας-splay-backbone , στα 6 € που κοστίζει το s-10065 παραμένει φοβερός εκτελεστής για τα σκληρά σαπούνια)

Δεν ξέρω αν έχει δοκιμάσει κάποιος και τα Nom Black Fibre (21/55) μήπως και αποδειχθούν αντίστοιχα(?) .

Για την γρήγορη πρωινή προετοιμασία σε περίπτωση που έχω κάνει ντους από το βράδυ , μου λύνει τα χέρια μερικές φορές μια μαλακτική κρέμα της Apivita , οικονομική , αποτελεσματική , γρήγορη και καθαρή σχετικά. Μαλακώνει τα γένια και ενυδατώνει γρήγορα.


Εικόνα
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Εν συντομία παιδιά, πιστεύω πως, δεν υπάρχει κανένας κανόνας που να λέει ότι, για να φορτώσεις σαπούνι, και να απλώσεις αφρό, να κάνεις και το σχετικό μασάζ-ακι, μαζί με την όποια απολέπιση μπορεί να γίνει, (ανεξάρτητα από τις τρίχες στο πρόσωπο) θέλουμε ένα πινέλο με την 'τρίχα κάγκελο'...

Ο μόνος κανόνας είναι, ότι βολεύει τον καθένα μας, ο κάθε θύσανος έχει τα υπέρ και τα κατά του, είτε αυτός είναι με φυσικές τρίχες, είτε με συνθετικές, άλλωστε για αυτόν τον λόγω υπάρχουν και οι κατηγορίες, προσωπικά ήμουν φανατικός με τους ασβούς, πάρα πολύ όμως, τώρα όμως και μετά από χρόνια κατέληξα συνειδητά στα συνθετικά, γιατί μετά από πολλές δοκιμές με καλύπτουν σε όλα, βέβαια για να το πετύχω αυτό 'παίζω' σχεδόν αποκλειστικά στα custom.

Φυσικά αυτό είναι προσωπικό και υποκειμενικό, όπως οι λεπίδες, και απλά βρήκα αυτό που έψαχνα, θεωρώ όμως ότι τα συνθετικά πινέλα υπερέχουν κατά πολύ, και σε πάρα πολλά σημεία, πιθανόν κάποια στιγμή, σε άλλο νήμα να γράψω τα υπέρ και τα κατά τους, και που θα αφορούν μόνο εμένα φυσικά.

^ Δεν είμαι προκατειλημμένος, άλλωστε έχω δοκιμάσει τα πάντα, και σε αυτό το σημείο φρονώ πως, το καλύτερο πινέλο είναι, αυτό που σου αρέσει.! :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Aκη δεν εχω το συγκεκριμένο απο Ζενιθ αλλα εχω ενα με ιδια λαβη,ασπρη σε σιλβερτιπ.Μαλακο και πολυ ωραίο.Ξεφεύγουμε ομως απο το θέμα του νήματος,που αφορά αυστηρά τα συνθετικά.Τονυ συμφωνω και το ξαναλέω,τα πάντα ειναι θέμα γουστου.
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Εχοντας ως παραδειγμα το plissoft, και αφου δεν διατιθεμαι να παρω ενα ακριβο silvertrip,
το συνθετικο ειναι αυτη τη στιγμη για εμενα μια πολυ καλη επιλογη.

Βεβαια με κρεμες και καθαρο face lathering δυσκολευτηκα
λιγο και δεν το χρησιμοποιησα. Δεν ξερω αν ειναι θεμα
τεχνικης αλλα βρηκα οτι δεν "κραταει" καλα το σκετο νερο
και μεχρι να αφρισει καλα το πινελο, ψιλοσταζει εκνευριστικα στην αρχη.

Ομως σε συνεργασια με ενα σαπουνι προρασο, μεταμορφωνεται.
Με λιγες σβουρες, αρπαζει γρηγορα αφθονο αφρο κατ'ευθειαν μεσα απο το μπολ του σαπουνιου,
και τον μεταφερει πολυ καλα στο προσωπο, χωρις να σταζει.
Ειναι βελουδινα απαλο και στεγνωνει πανευκολα.

Να συμπληρωσω βεβαια -αν χρειαζεται- οτι προσωπικα ειμαι περισσοτερο
λατρης της ταχυτητας και της αποτελεσματικοτητας στο ξυρισμα και οχι
τοσο της χρονοβορας ιεροτελεστιας. (εξ ου και η R41)

Ηδη εχω αρχισει να ψαχνω για ενα δευτερο οικονομικο απαλο συνθετικο, και
εαν υπαρχει καποια προταση ειμαι ολος αυτια. :)
Καλη πρωτοχρονια. :occasion-santa:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”