Συνθετικά Πινέλα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εχει ομως και ωραιοτατα ξυλινα και crystal, πολυ κλασσικα κομματια ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Φυσικά και έχει Ηρακλή !
Αλλά λέω για το 196818 που ρώταγε ο φίλος παραπάνω και μόλις είδα 19,90 και πλαστική λαβή με ενόχλησε ....
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Δεν έχω αποψη για τους θυσανους ούτε της Ω ούτε της ApShave. Πράγματι έχω κάνει μόλις ένα ξύρισμα με συνθετικό πινέλο και αυτο ήταν σήμερα! Όμως, αν όντως έχει καλύτερους θυσανους η ApShave και μάλιστα έτη φωτός τότε τα βλεπω δύσκολα τα πράγματα για την Ω στο μέλλον.
Είναι όμως αληθεια έτη φωτός μπροστά; Ειλικρινά δε το νομίζω.Έχοντας ζήσει στην Ιταλία ένα μεγάλο μέρος της ζωής μου ξέρω καλά ότι μια τόσο δυνατά εδραιωμένη εταιρία δε θα επέτρεπε στον εαυτό της να μείνει εκτός παιχνιδιού..ίσως να κάνω και λάθος.
Δεχομαι βεβαια ότι είναι καλύτερος ο θυσανος τους, εξάλλου αν δε κάνω λάθος η ApShave δε φτιάχνει και κάτι αλλο απο συνθετικά..

Τώρα όσον αφορα τη ρητίνη..προσωπικά δε μου κάνει τη διαφορά. Για εμένα είναι το νέο πλαστικό.
Αν ένα πινέλο μου αρεσει και είναι ρητίνης θα το πάρω αν μπορώ. Αλλα ως εκεί..
Όπως λέει και ο Ηρακλής, το ξύλο ...αυτο με γοητεύει ναι. Μου βγαζει αυτο το vintage της ιστορίας, το οποίο μου το βγαζει και το πλαστικό(σε μικρότερο βαθμό βεβαια). Αλλη αισθηση να πιάνεις ξύλο ...πλαστικό και ρητίνες απέχουν πολύ.
Φυσικά μιλάμε για αλλο εύρος τιμών εκεί.

Αυτο είναι το ωραίο με αυτο το hobby. Δεν είναι όλα για όλους, δεν αρεσουν όλα σε όλους και περνούμε πολύ στα σοβαρά συζητήσεις για τρίχες! :D

Προστέθηκε μετά από 24 λεπτά 8 δευτερόλεπτα:
2 διορθώσεις:

Το περνούμε είναι ...παίρνουμε

Η ApS φτιάχνει και mix badger/boar. Με ξεγέλασε το ότι όπως μπαίνεις στην ιστοσελίδα της προβάλει αμεσως τα συνθετικά της
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
stergios

Ολα σωστα. Μα αλλο apshave, των οποίων ειμαι fun και αλλο omega. Εχει και καποιο ονομα η omega. O apshave ειναι αυτος κ ο Κινεζος. Η omega ειναι εταιρια. Κ μην ξεχναμε οτι βγαζει πινελα κανονικα εκτος πξ, καθε ειδους. Ναι οντως ειναι σπασιμο αλλα εχουμε δει προιοντα μοσχοπουλημενα, πανακριβα κ πολυ χειροτερα.

Εχει και καλα, συνολικα, πινελα αλλα με πιο τσιμπημενες σε τιμη. Τις οποιες προσωπικα, παλι προσγειωμενες μεσες ακρες τις θεωρω.

Εγω θα προτιμουσα να προσθεσει το επιπλεον κοστος μιας καλης λαβης στο 20€ παρα να πουλας εναν καλο θυσανο οπως λεει ο Άκης που φαινονται οι ραφες στο πλαστικο της λαβης του. Ισως να κοστιζει ο θυσανος αυτος. Αγνωστο.

Προστέθηκε μετά από 6 λεπτά 18 δευτερόλεπτα:
Απλα Τασο η ρητινη ειναι πιο στιβαρη απ το πλαστικο. Πιο βαρια, συμπαγες υλικο. Ενω οι πλαστικες λαβες συνηθως τις omega εχουν μετα απο καιρο προβληματα. Σπανε, ραγιζουν, παιρνουν νερο στο εσωτερικο, σπανε τα δαχτυλιδια, ξεθωριαζουν, ξεκολανε θυσανοι, σηματακια κλπ.

Και μπορεις με τους συνδυασμους κ τις τεχνοτροπιες χρωματων κ σχηματων να το φτιαξεις πιο ομορφο σε πολλες παραλλαγες.
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Στεργιο σιγουρα η ρητίνη υπερέχει του πλαστικού και για αυτο τα τελευταία χρόνια έχει κυριαρχήσει σε πολλούς τομείς. Δεν είμαι υπέρμαχος του πλαστικού..μη παρεξηγηθώ. Απλα, με τη χρήση που προσωπικά κάνω στα πινέλα που έχω μέσω ροτεισον, φοβάμαι πως θα κρατήσουν μια ζωή και θα τα βαρεθω. Ασχολουμαι 3-4(σκάρτους μήνες) και έχω 6 πινέλα. Μέχρι να προλάβουν να χαλάσουν θα έχουν γινει 16! Φυσικά υπάρχουν και φίλοι προφανώς που θα έχουν 1-2 όποτε ίσως αυτα τα πλαστικά όντως φθαρούν γρηγορότερα.

Ούτε δύσπιστος είμαι..αυτο με τη ραφή είναι θεματάκι όντως. 3 Ωmega (10018-10065-48) έχω και αν δε το είχε αναφέρει ο Ακης δε θα είχα προσέξει ότι υπάρχει ραφή. Υπάρχει αλλα δε φαίνεται αν δε την ψάξεις. Παρολαυτα αν σε κάποιο μοντέλο είναι ιδιαίτερα εμφανής η ραφή, οποίος το έχει αν θέλει ας αναφέρει το μοντέλο ώστε να το αποφύγουμε στο μέλλον. Όχι τόσο ως πινέλο ..πιο πολύ να αποφύγουμε το ξενέρωμα και την ενδεχόμενη τοποθέτηση του στο ράφι πιιιιισω γωνια δεξια!!!! :D :dance:
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
stergios

Δε σε παρεξηγω, καταλαβα. :) Αλλα κ να σου αρεσε το πλαστικο τι εγινε! Ουτε η ραφη νομιζω ενοχλει τοσο πολυ καποιον, αλλα η ποιοτητα-αντοχη.

Δε μιλαω για 10018 κλπ. Ειναι πολυ καλοι θυσανοι κ πολυ οικονομικα πινελα. Αν στην τελικη σου σπασει μια λαβη απο αυτα, την αλλαζεις με της αρεσκειας σου. Αξιζει για μενα. Οποτε δε θα παει στο ραφι πισω δεξια λογω λαβης αν εχει θυσανο καλο.

Προσωπικα για το Omega 196818 ισχυει το ιδιο. Αν ειναι καλος ο νεος συνθετικος θυσανος, θα του βαλω αλλη λαβη αν χαλασει. Θα ξενερωσω λιγο αν χαλασει προτου το χαρω, λαμβανοντας υποψιν κ το rotation. Κατα τα αλλα ειναι πολυ ομορφο μιας και μιλαμε για το αισθητικο κομματι. Κ ακριβο δε το λες. Τη γνωμη μου περι συγκρισεως την εγραψα πιο πανω. Υστερα δεν ειναι artisan προιον, με τα καλα του και τα κακα του. Ειναι μεγαλυτερου μεγεθους εταιρια η Omega. Πιο εμπορικα, πιο ευκολα στο να τα βρεις κτλ, κτλ. Αλλο τ ενα, αλλο τ αλλο.

Να απαντησω σ αυτο που εγραψες:
"Απλα, με τη χρήση που προσωπικά κάνω στα πινέλα που έχω μέσω ροτεισον, φοβάμαι πως θα κρατήσουν μια ζωή και θα τα βαρεθω. Ασχολουμαι 3-4(σκάρτους μήνες) και έχω 6 πινέλα. Μέχρι να προλάβουν να χαλάσουν θα έχουν γινει 16! Φυσικά υπάρχουν και φίλοι προφανώς που θα έχουν 1-2 όποτε ίσως αυτα τα πλαστικά όντως φθαρούν γρηγορότερα."

Εδω λοιπον θα πω πως μερικα απ τα ξυριστικα μπιμπλικια που εχεις-ουμε δε τα βαριεσαι ποτε. Ισως να μην εχεις τετοια μεσα στον εξοπλισμο που χεις τωρα, αλλα καποια στιγμη θα εχεις πραγματα που ηρθαν για να μεινουν. Εστω και πραγματα οπως ενα omega 10018 των 5€. :)
NavalArchitect

Vulfix Grosvernor 404.
Του έβγαλα τον ανάμικτο θύσανο που είχε (τρίχα αγριόχοιρου + ασβού), και μπήκε ένα Tuxedo knot που μου είχαν κάνει δώρο πρόσφατα.
Loft 54mm.

Εικόνα

Επόμενο project, ήδη σε εξέλιξη, ψάχνουμε να βρούμε συνθετικό θύσανο 26mm ή ακόμη και 28mm για αυτή εδώ την απλή αλλά όμορφα γυαλισμένη λαβή (η οποία κανονικά είναι για 24-άρη θύσανο):

Εικόνα
stergios

Ομορφουλα. Κατι μπαλες του μποουλινγκ μου θυμισε το σχεδιο-χρωμα Κωνσταντίνε! Τι θυσανο? Μη μου πεις παλι apshave! Χα! Χα! Αλλιως φτιαξτο κ πουλα το στον Palombo! Χε! Χε!
NavalArchitect

Θέλουμε APS αλλά δεν βγάζει στα 26 χιλιοστά. Τού'χουμε στείλει μήνυμα και περιμένουμε απάντηση. Αν "δεν", τότε θα ανοίξουμε το socket στα 28mm για να βάλουμε ένα SilkSmoke.

Δεν θέλω 24-άρη θύσανο γιατί μετά θα το πάρει κι αυτό ο ...Άκης (αν και είναι μπουρδελιάρικο και υποπτεύομαι θα τον κράξει η κόρη του χαχαχα).

Σε δουλειά να βρισκόμαστε, αλλά μ'αρέσουν αυτά τα συνθετικά - δεν τα χορταίνω!!!
stergios

Χα! Χα! Χα! Δε τα βαρεθηκες μωρε τα Silksmoke ε?! Η αληθεια ειναι οτι αν ειχε 26αρι silksmoke, θα το βαρουσα αντι του 24 για να χω λιγη ραχοκοκκαλια παραπανισια. Βεβαια ηθελα U brush. Αντε με το καλο λοιπον.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”