Συνθετικά Πινέλα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

LL83 έγραψε:Για το μέγεθος; Το πιο μεγάλο (23mm) έχει κάτι καλύτερο να προσφέρει από το μεσαίο (21mm) ή είναι περιττό;
Εγω δεν πεφτω κατω απο τα 22
Εαν μιλουσαμε για αλλη τριχα θα σου εφερνα παραδειγμα ενα μικρουλι ασβου το τι αφρο κανει
Υπαρχουν πινελα με 23αρα βαση αλλα επανω ο θυσανος εχει διαφορα
Με πιο μικρη απο 23αρα εχω δοκιμασει της Body Shop και του Frank,δεν θα με ικανοποιουσαν πολυ για κυριο πινελο κι ετσι τα εχω για Προετοιμασια.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Loizos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: 01 Οκτ 2011, 19:04
12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Οκ τότε πάω για το 23mm. Το tabac μπορεί να περιμένει. Έχω αρκετό software για 2 χρόνια. Ελπίζω να μου βγει καλό.

Όσο για σένα slur μπορείς να πάρεις από εκείνες τις μεγάλες στρογγυλές βούρτσες που ασβεστώνουν τα πεζοδρόμια στα νησιά :megagrin
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

LL83 έγραψε: [...] Έχω αρκετό software για 2 χρόνια. [...]

Ερασιτεχνη... :megagrin

Αληθεια.. Υπαρχει καποιος λογος να παρεις συνθετικο silvertip σε αυτη την τιμη, ενω μπορεις να παρεις γνησιο με την ιδια? Ηθελα να στο ρωτησω και πιο πριν, αλλα Alzheimer...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Loizos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: 01 Οκτ 2011, 19:04
12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Ερασιτέχνης :beah2 Απλά νέος στο wet shaving.

Όσο για το συνθετικό το είπα και πιο πριν. Δεν είμαι vegan αλλά αρκετά φιλόζωος, και βλέποντας σε κάποια video πως συμπεριφέρονται στα ζώα στην Κίνα... δεν θέλω να σκέφτομαι ότι υποστηρίζω αυτές τις ενέργειες. Έχω δει αισχρά πράγματα. Από κει και πέρα δεν παίρνω αυτό ως εναλλακτικό του silvertip αλλά γιατί διάβασα ότι είναι ένα από τα καλά συνθετικά.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ok, εχεις ενα δικιο. Εχω δει αρκετα τρομακτικα βιντεο απο την Κινα. Αλλα μην ξεχναμε κατι. Οτι οι τριχες των πινελων προερχονται απο φαρμες ασβων. Το εν λογω συμπαθες ζωακι θεωρειται delikatessen εκει περα. Οποτε Ειναι και καπως διαφορετικη η μεταχειριση. Απο την αλλη, εαν ενας ασβος κακομεταχειρισθει, εχει επιπτωση στην τριχα (και δε μιλαω για αιμα κλπ). Εαν η διατροφη του δεν ειναι καλη, ελλειπης, χωρις νερο κλπ, εχει επιπτωση στο τριχωμα. Δηλαδη η ποιοτητα της τριχας εξαρταται απο τη ζωη και τη διατροφη που κανει το ζωακι. Και σιγουρα δεν συμφερει στους Κινεζους κατι τετοιο. Θα ελεγα οτι ειναι απο τα ζωα που καλομεταχειριζονται, σε σχεση με αλλα... Απο την αλλη, ευρωπαϊκοι ασβοι ειναι πανακριβοι. Δες τιμες στα Plisoon, Thäter, Baier (ορισμενα) κλπ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

LL83 έγραψε:δεν παίρνω αυτό ως εναλλακτικό του silvertip
Καλα κανεις γιατι δεν εχω δει σε οσα εχω δοκιμασει να το φτανει
Τα Συνθετικα πλεον τα εχω για Προετοιμασια μονο.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Loizos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: 01 Οκτ 2011, 19:04
12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Αν είσαι σίγουρος Στέφανε γιαυτό τότε να το ξανασκεφτώ.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Η Phoenix and Beau έφτιαξε το δικό της συνθετικό πινέλο ! Σύμφωνα με τα λεγόμενα του ιδιοκτήτη της εταιρίας όπως θα τον ακούσετε στο παρακάτω βίντεο , κατασκευάζεται από αρτιζάνο στην Μ.Βρετανία . Η αλήθεια είναι ότι για 30mm knot είναι πολύ μαζεμένο και έχει πολύ όμορφη λαβή (resin ) .

Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
NavalArchitect

Νέα σειρά πινέλων από την Muhle.

"Nom", σε διάφορα χρώματα, πλαστική λαβή, 21mm fibre knot, €9.50

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μηπως ειναι γουρουνακι;


Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”