Semogue Owners Club Bristle cherry wood

NavalArchitect

Δεν είναι, κατ'αρχάς, όλα τα πινέλα τα ίδια (της Semogue).

Κατά δεύτερο λόγο το 2000 είναι πολύ καλό πινέλο, και δεν αξίζει κανείς να το δώσει (κατά την προσωπική μου άποψη). Στην δική μου περίπτωση αυτό που δεν μου αρέσει είναι η κοντή λαβή, αυτό όμως δεν σημαίνει πως το πινέλο είναι κακό.

Ο θύσανός του είναι πυκνός και δυνατός, η τρίχα του πολύ μαλακή, το loft ψηλό, και η τιμή πολύ καλή. Αλλα μοντέλα (1800, 1305, κλπ.) είναι πιό 'φτωχά' σε αυτά τα 4 θέματα, πάντα συγκριτικά, αν και αυτά καθεαυτά πολύ καλά σαν πινέλα.

Ως γενικός κανών ποτέ δεν συνίσταται να δίνουμε κάτι που δεν το έχουμε ακόμη πιθανώς μάθει καλά.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Κωνσταντίνε εχεις δίκιο σε αυτό που είπες τελευταία, αλλά το θέμα ηταν οτι οταν δουλεύεις τα Omega και στα 10 test lather έχουν γίνει φανταστικά , έχουν μαλακώσει , έχει σπάσει η τρίχα τους , και απο την άλλη έχεις το 2000 που και μετά τα 20 test lather και ξυρίσματα δεν λέει να στρώσει και σου σπάει τα νεύρα κάθε φορά τι να υποθέσεις ?? Απλά όπως είπα τελικά κάποια απο τα Semogue (να πω για το 2000 που εχω) θέλουν πολύ μεγαλύτερο χρόνο στρωσίματος απο τα Omega αλλά και απο άλλα χοίρου της Semogue......Τρανή απόδειξη το SOC bristle με το οποίο ύστερα απο 4 test lather ξυρίστηκα χθές και ηταν οχι μόνο έτοιμο και μαλακό αλλά απο τα πιο ωραία πινέλα που εχω χρησιμοποιήσει......
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Eγώ ως νέος στο παραδοσιακό ξύρισμα (περίπου 3 εβδομάδες) ξεκίνησα με αυτό το πινέλο και ως εκ τούτου δεν έχω μέτρο σύγκρισης.

Σήμερα στο τρίτο ξύρισμα το ένιωσα να έχει "μαλακώσει", σαν να "έστρωσε" που λέμε.

Απλά φοβερό στο σημερινό ξύρισμα ... απορώ πόσο καλύτερο είναι ένα αντίστοιχης ποιότητας ασβού !!!

Θα έρθει και η ώρα του ασβού κάποια στιγμή :)

Eγώ, και ως μισός Πορτογάλος, θα στηρίξω πορτογαλικά προϊόντα. Μακάρι να είχαμε και αμιγώς ελληνικά.

Πλάκα πλάκα, υπάρχει κάτι ελληνικό στον χώρο ?
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
nikos.a

Πριν μία εβδομάδα περίπου, πήρα το εν λόγω πινέλου, σε λαβή από ξύλο οξιάς. Επέλεξα τη λαβή αυτή από τη μία γιατί θεωρώ ότι ο συνδυασμός άβαφης τρίχας και ξύλου οξιάς είναι εξαιρετικός, ταιριάζει πάρα πολύ, κι από την άλλη γιατί έχω το 2Band πάλι σε οξιά, δημιουργώντας έτσι σετάκι... Από το πρώτο test lather το πινέλο δημιούργησε πάρα πολύ καλό αφρό, κρέμα θα έλεγα με το Arko, κι άνοιξε ομοιόμορφα! Στα 3 επόμενα test lather που ακολούθησαν, συνέχισαν οι ίδιες πολύ καλές εντυπώσεις για το πινέλο. Μέχρι και κάποιες τρίχες "έσπασαν" κι ας είναι σχετικά νωρίς. Έχασε μόνο μία τρίχα κι αυτή στο πρώτο test lather. Δεν έχω ξυριστεί ακόμα μαζί του, αλλά πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί. Δεν τα λες λίγα τα 25Ε που κοστίζει, ειδικά αν σκεφτείς ότι με τα ίδια λεφτά πάνω κάτω παίρνεις μία Jagger, αλλά προκείται για premium πινέλο, χωρίς καμία αμφιβολία. Αυτό το καταλαβαίνεις κι εμφανισιακά από την ποιότητα λαβής αλλά και λειτουργικά, από την ποιότητα της τρίχας. Περισσότρερα μετά από αρκετές χρήσεις και ξυρίσματα...


Μερικές συγκρίσεις, από τις πρώτες επαφές με το SOC, με το πολυσυζητημένο κι αγαπημένο 830: To SOC στρώνει πολύ πιο γρήγορα και η ποιότητα της τρίχας είναι κατά τι ανώτερη. Το 830 ανοίγει κι αυτό από τα πρώτα test lathers, αλλά όχι τόσο ομοιόμορφα. Επίσης, είναι γεγονός ότι θέλει το χρόνο του στο στρώσιμο. Το μήκος της λαβής των SOC είναι το ιδανικό. Ενδείκνυται, ίσως, περισσότερο για bowl-lathering, αλλά και για face, όπως το βλέπω τουλάχιστον, δεν νομίζω να προβληματίσει κανέναν. Αντίθετα, το 830, είναι ξεκάθαρα πινέλο για face-lathering. To μήκος της λαβής δεν βοηθάει για bowl-lathering, καθώς είναι μικρό και γεμίζει αφρό το χέρι σου. Τέλος, η τιμολογιακή διαφορά τους είναι μόνο 5Ε, τα οποία το SOC τ' αξίζει! Δεν θέλω να ανάβω φωτιές :boeller , αλλά μήπως, μετά το "κύμα" αγοράς του 830, να γίνει ένα αντίστοιχο και για το SOC :mad ;;; Σε όλα τα φόρα λένε( γράφουν) τα καλύτερα, τα σχόλια διθυραμβικά. Πρόκειται για εξαιρετικό πινέλο, οι παλιότεροι και πιο έμπειροι στο χώρο από εμένα, το επιβεβαιώνουν.

:dance5
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Εγω Νίκο μετά απο 3 test lather το χρησιμοποίησα κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα. Και αφρό φανταστικό έκανε , και τον έβγαζε κανονικά , και ήδη είχε μαλακώσει αρκετά.Και εννοείται με τον χρόνο θα γίνεται καλύτερο. Αν μου έλεγαν να κρατήσω ενα πινέλο χοίρου (λέμε τώρα... :megagrin ) αυτό θα ηταν.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
nikos.a

Άρη, από εδώ και πέρα θα το χρησιμοποιώ κανονικά στο ξύρισμα. Για το συγκεκριμένο, 4 test lathers αρκούν. Πολύ δυνατό πινέλο!
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Όντως από το 4ο τεστ και μετά είναι έτοιμο. Το κακό είναι για εμένα ότι ήταν το πρώτο και μοναδικό πινέλο που αγόρασα, οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης αφενός και "αφεδύο" δεν μπορώ ίσως να εκτιμήσω την ποιότητα του πινέλου όσο θα έπρεπε. Εν αναμονή του πρότζεκτ και θα επανέλθω.
nikos.a

Σήμερα που το δοκίμασα και στο ξύρισμα, επιβεβαίωσε τις αρχικές πολύ καλές μου εντυπώσεις.

Νίκο, όταν ξεκινάς με ένα τόσο καλό πινέλο, δύσκολα συμβιβάζεσαι με κάτι άλλο στην πορεία. Εγώ να φανταστείς ξεκίνησα με τα Οmega 48 και 65. Όπως καταλαβαίνεις, οι αγορές μου στα ξυριστικά ήταν σταδιακές, ποιοτικά και τιμολογιακά.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Το αγόρασα μόλις χτες, έκανα ένα test lather και από την ποιότητα του αφρού που βγήκε, αποφάσισα να το χρησιμοποιήσω αμέσως. Από την πρώτη κιόλας χρήση μου έκαναν μεγάλη εντύπωση τα παρακάτω:
  • Η λαβή είναι πανέμορφη και ιδανική (από πλευράς χρηστικότητας). Ταιριάζει στο χέρι τέλεια, αισθάνεσαι ότι είναι κομμένη πάνω στο πιάσιμό σου. Το χείλος που κάνει λίγο πριν το θύσανο είναι στην ιδανική τοποθεσία / διάσταση για να ακουμπάνε τα δάχτυλα όπως κι αν κρατάς το πινέλο, είτε στο μπολ είτε στο πρόσωπο.
  • Από την πρώτη χρήση μουλιάζει άνετα και σε ελάχιστο χρονικό διάστημα. Τέτοιους χρόνους μουλιάσματος ο προηγούμενος χοίρος που είχα (omega 81569) τους έπιασε μετά από 4-5 μήνες!
  • Στην πρώτη του επαφή με κρέμα έκανε πανεύκολα αφρό, ποιοτικό και μπόλικο.
  • Δεν κρατάει καθόλου αφρό μέσα! :bigeek Απίστευτο μου φάνηκε το πώς άπλωνε όλο τον αφρό που είχε επάνω το πινέλο...
  • Μετά το πρώτο κιόλας στέγνωμα ο θύσανος έχει ανοίξει ομοιόμορφα. Δεν παρουσίασε καθόλου την εικόνα "ξεμαλλιασμένου γατιού" που βγάζουν συνήθως τα γουρούνια στις αρχές...
Θα κάνω μια αναλυτικότερη παρουσίαση μετά από εκτενέστερη χρήση (1-2 μήνες) αλλά είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακό το πώς αποδίδει το συγκεκριμένο πινέλο από την πρώτη κιόλας χρήση! Μπάς και το στέλνουν από το εργοστάσιο στρωμένο; :xp1 :xp1
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Μετά από περίπου 3 μήνες εντατικής χρήσης, παρατηρώ πως το πινέλο μου ζητάει περισσότερο μούλιασμα για να αποδώσει, ειδικά στο face lathering... Θυμάμαι όταν το πρωτοπήρα που και χωρίς καθόλου μούλιασμα έκανε μαρέγκα - τώρα για το ίδιο αποτέλεσμα πρέπει να το μουλιάσω 4-5 λεπτάκια σε χλιαρό νεράκι...
Παρατηρήσατε κάτι παρόμοιο, ή μήπως είναι ιδέα μου, μιας και αρχικά το χρησιμοποιούσα με κρέμες και τώρα κυρίως με σαπούνια...;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”