Semogue Owners Club Bristle cherry wood

Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26419 times
Been thanked: 25885 times

Το παρθενικό του ξύρισμα σήμερα με αυτό το πινέλο, μετά το χθεσινό του ξεβρώμισμα. Καταρχήν να αναφέρω ότι μου αρέσουν πολύ οι χοίροι (ίσως επειδή έχω μια κλίση προς τα σαπούνια) και κατά δεύτερον είναι στο στυλ που μου αρέσει.

Εικόνα

Το πρώτο που παρατήρησα είναι ότι έχει δυνατό backbone αλλά είναι και πολύ μαλακό στο πρόσωπο. Ο τέλειος συνδυασμός για τα δικά μου γούστα. Ο θύσανός του είναι μεσαίο προς μεγάλο μέγεθος με ανάλογου μεγάθους λαβή από κερασιά, που στο χέρι μου ήταν ιδανικό το σύνολο, πολύ εργονομικό και ιδιαίτερα εύκολος ο χειρισμός του.

Φυσικά, όπως ανέφερα και παραπάνω είναι στο στυλ των πινέλων που μου αρέσει. Ιδανικές διαστάσεις, ξύλινη λαβή, δυνατή τρίχα, πυκνή αλλά ταυτόχρονα κια πολύ απαλή στο πρόσωπο. Ταιριάζει θα έλεγα πάρα πολύ με το έως τώρα αγαπημένο μου Omega 11137, με την διαφορά ότι είναι σαφώς ποιοτικότερο και σε όλες τις κατηγορίες έχει ένα προβάδισμα, χωρίς αυτό να μειώνει το Omega.

Εικόνα

Δημιουργία αφρού πολύ εύκολα, το οποίο παίρνει άλλη σημασία αν αναλογιστεί κανείς ότι δουλεύτηκε με ένα σκληρό σαπούνι (Old Spice). Δεν παρατηρήθηκαν απώλειες τριχών, όπως συνέβη με το Omega 10048, που για να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν το συμπάθησα και θα το δώσω σε κάποιον φίλο που του το υποσχέθηκα. Στο μούλιασμα απορρόφησε πολύ νερό για τρίχα χοίρου, στο οποίο σαφώς και συνέβαλε η πυκνότητά του. Οργώνει πολύ εύκολα τα σαπούνια, οπότε θέλει λίγο προσοχή στην ποσότητα του σαπουνιού που θα πάρει (πρακτικά λιγότερες στροφές από το Omega).

Παρότι δεν έχει στρώσει κανονικά, η ποιότητα και τα χαρακτηριστικά του μπορώ να πω ότι με κέρδισαν από το πρώτο κιόλας ξύρισμα. Μπορώ να πω ότι αυτήν την στιγμή είναι το αγαπημένο μου πινέλο από τους χοίρους.



Χαρακτηριστικά:

-Συνολικό ύψος: 116mm
-Ύψος θυσάνου: 57mm
-Ύψος λαβής: 57mm
-Knot: 24mm
-Τρίχες χοίρου
-Ξύλινη λαβή κερασιάς
-Πορτογαλικής κατασκευής
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Από την ημέρα που έλαβα το πινέλο ως δώρο από τα παιδιά του forum μέχρι και σήμερα, δηλαδή περίπου για ένα μήνα, ξυρίζομαι αποκλειστικά και μόνο με αυτό. Αυτό συνέβη για τρεις λόγους: Πρώτα από όλα γιατί με συγκίνησε η πράξη των παιδιών, δεύτερον γιατί μου άρεσε πολύ και τρίτον γιατί τα πινέλα χοίρου είναι γνωστόν ότι χρειάζονται στρώσιμο αλλά ήθελα να δω πόσο τελικά αλλάζει το πινέλο η συνεχής χρήση. Θυμάμαι τον Slur να ωρύεται ότι το πινέλο χοίρου δεν μπορείς να το κρίνεις αν δεν στρώσει και για αυτό τον λόγο δεν το συνιστούσε και στους αρχάριους. Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί του.

Το πινέλο δεν χρειάστηκε ξεβρόμισμα, στην ουσία μια χρήση ήταν αρκετή πράγμα που μου έκανε μεγάλη εντύπωση, την στιγμή που ένα Omega 48 θέλει τουλάχιστον 10 χρήσεις για να γίνει υποφερτό.

Η λαβή απο κερασιά είναι εξαιρετικής ποιότητας, ωραία αίσθηση, δείχνει ανθεκτική, ενώ το σήμα της Semogue με πυρογραφία δείχνει ότι η εταιρεία σέβεται και τον πελάτη των οικονομικών της μοντέλων, αυτών της ενδεικτικής τιμής των 25,00 €.


Σε λιγότερο από ένα μήνα έχουμε ένα εργαλείο με:

-Μέτριο backbone ιδανικό για face lathering αλλά και δύσκολα σαπούνια.
-Μέτριες προς μαλακές άκρες
-Φορτώνει εύκολα αλλά απαιτεί λίγο περισσότερη ποσότητα στα σαπούνια από άλλα πινέλα της κατηγορίας (π.χ Omega 48)
-Δουλεύει άνετα με κρέμες.
-Δουλεύει εξαιρετικά με shaving sticks κατευθείαν στο πρόσωπο.
-Διαχειρίζεται πολύ καλά το νερό
-Ξεπλένεται εύκολα και στεγνώνει γρήγορα
-Δεν χάνει τρίχες

10 Άριστο, 1 Χείριστο

Τιμή : 7
Ποιότητα κατασκευής: 9
Πυκνότητα : 7
Ακαμψία : 6
Απαλότητα: 7
Εργονομία: 9
Ταχύτητα Δημιουργίας αφρού: 8
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
NavalArchitect

Πάρα πολύ καλό review, ευχαριστούμε Απόστολε.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Πράγματι, πολύ καλό και διαφωτιστικό για όποιον ενδιαφέρεται για το πινέλο
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Value
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Μαρ 2012, 20:16
12
Has thanked: 11 times
Been thanked: 117 times

Να και κάτι που πήρα και για το οποίο δε θα γράψω τίποτα, καθότι με κάλυψαν οι προλαλήσαντες. Το βλέπω να καταλήγει το πινέλο που θα χρησιμοποιώ πιο συχνά από αυτά που έχω.
Βαλάντης
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Θέλω να κάνω απλά μια παρατήρηση για αρχή. Όντας κάτοχος του συγκεκριμένου πινέλου εδω και 3 μέρες και ενώ είμαι στην διαδικάσία των test lather παρατήρησα το εξής. Εχει πολύ διαφορετική συμπεριφορά σε οτι έχει να κάνει με το στρώσιμο του σε σχέση με το Semogue 2000 που έχω. Είμαι ηδη στο τέταρτο test lather και ήδη κάνει πολύ καλό αφρό , τον οποίο τον βγάζει κανονικά (δεν τον κρατάει μέσα του) , οι τρίχες είναι ηδη αρκετά μαλακές , και άκουσον άκουσον έχουν "σπάσει" πολλές τρίχες απο το τρίτο κιόλας test lather !! Πράγμα που άρχισε να γίνεται με το 2000 μετά το δωδέκατο τουλάχιστον test . Μέχρι στιγμής ολα δείχνουν οτι πρόκειται για ενα διαφορετικό πινέλο αρκετά πιο "εύκολο" απο το 2000 , το οποίο τώρα αρχίζει να μου δείχνει τις δυνατότητες του που το εχω χρησιμοποιήσει γύρω στις 30 φορές.
Περισσότερα για το SOC οταν θα αρχίσουν τα κανονικά ξυρίσματα μαζί του......
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26419 times
Been thanked: 25885 times

Ενδιαφέρον αυτό που λες φίλε. Θα ήταν καλό αν μπορούσες να έκανες και ένα συγκριτικό μεταξύ των 2 πινέλων, όπως ήδη είπες ότι θα κάνεις στο καφεδάκι που ήπιαμε!

Και είναι γεγονός ότι οι τρίχες του στρώνουν σε χρόνο ρεκόρ, απλά υπέροχο πινέλο!
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Κάθε πράγμα στον καιρό του και το Semogue τον Αύγουστο...... :bigsmilie Τότε δηλαδή που θα το εχω χρησιμοποιήσει κανονικά και θα εχω καλύτερη εικόνα για τις διαφορές του σε σχέση με το 2000. Οι πρώτες εντυπώσεις αναφέρθηκαν πιο πάνω.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ενθαρρυντικό αυτό που λες Άρη. Το 2000 με έχει απογοητεύσει τόσο που το σκέφτομαι αν θα ξαναπάρω semogue.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Χάρη ημουν στο παρα πέντε να το πουλήσω (το 2000) άλλά τελικά το ακύρωσα, και ευτυχώς δλδ. Το γιατί εδώ
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”