Θύσανος FAN η BULB

Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Θέλω να αλλάξω θύσανο σε ενα η δυο πινέλα που εχω. Το πρώτο Omega pure badger μετα κόπων και βασάνων (50 λεπτά με την μέθοδο Teiste ) του έβγαλα τον θύσανο, πραγματικό σκυλί σε αντοχή. Αυτό που θέλω να ρωτήσω σε πρώτη φάση είναι αν το σχήμα FAN η BULB που εχουν οι θύσανοι στο Golden Nib παίζει ρόλο στο πως θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε το πινέλο (Face ή bowl lathering ) η είναι απλά θέμα γούστου του καθενός ??
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Τι έγινε βρε παιδιά κανείς ???? Μου φαίνεται σας έπιασα αδιάβαστους... :bigsmilie
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

To Fan καλύπτει περισσότερη επιφάνεια στο πρόσωπο.
Θέμα γούστου είναι, δεν νομίζω να κάνει καμμιά άλλη διαφορά.
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
Value
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Μαρ 2012, 20:16
12
Has thanked: 11 times
Been thanked: 117 times

Άρη, έχω ένα πινέλο χοίρου Omega, δεν ξέρω πιο ακριβώς είναι το είχα πάρει από Super Market και δεν έχει επάνω του το νούμερο, το οποίο έχει σχήμα fan. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι στο συγκεκριμένο τύπο, υπάρχει μια τάση να λειτουργούν ακόμα και οι πιο απομακρυσμένες από το κέντρο τρίχες, εκεί που στον τύπο bulb θα ήθελες ίσως λίγο περισσότερο πίεση για να καμπυλώσουν οι τρίχες του κέντρου και να αρχίσουν να ακουμπούν στο πρόσωπο και οι ακριανές. Στην πράξη τώρα, δεν νομίζω ότι έχει κάποια διαφορά αυτό που σου προανέφερα. Το μόνο ίσως που μπορεί να βρεις λίγο διαφορετικό, είναι το σημείο κάτω από τη μύτη, όπου θεωρώ ότι το σχήμα fan μπορεί να βολέψει κάποιον λίγο περισσότερο να μη πασαλείβεται. Αλλά και πάλι, μιλάμε για μικρολεπτομέρειες. Θα σου έλεγα να διαλέξεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο.
Βαλάντης
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Ευχαριστώ Βαλάντη για την απάντηση. Αυτό που λές εχει βάση, αν και δεν ξέρω σε τι ποσοστό θα ανοίξουν οι θύσανοι μετά απο 2-3 ξυρίσματα. Το βασικό είναι να διαλέξω ποιότητα θυσάνου, αν και το βλέπω προς Silvertip Grade A αλλά και το μέγεθος του Knot. Εχοντας βέβαια διάμετρο η τρύπα της λαβής 2,5 πόντους μάλλον πάω για 24άρι . Το αρχικό Knot πρέπει να ηταν 22-23 αλλά βγάζοντας τον θύσανο μαζί με το δαχτυλίδι του ,μεγάλωσε η διάμετρος. Ακόμη καλύτερα δηλαδή :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Και κάποιο άρθρο σχετικό με το θέμα.........
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1380
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21603 times
Been thanked: 3988 times
Ηλικία: 47

Μετά από 4 χρόνια επαναφέρω το θέμα. Υπάρχει τελικά ουσιώδη διαφορά σε αυτούς τους 2 θυσανους; Όσοι έχουν και τους 2, βλέπουν να υπερτερεί ο ένας σημαντικά σε κάτι;
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Υπαρχει στην αισθηση στο προσωπο αρα και υποκειμενικη. Προσωπικα προτιμω τον γλομπο μιας και δινει καλυτερο backbone και πιο compact αισθηση.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

[mention]aris22[/mention] Η διαφορά είναι κυρίως στην αίσθηση όπως λέει ο Ιάσονας. Οι έμπειροι χρήστες μπορούν να καταλάβουν την διαφορά και να απολάψουν.
Οπότε αγοράζουν Shavemac Unique 2 band και σε fan και σε bulb. ;)

Διαπίστωσα ότι σε μένα μεγαλύτερο ρόλο παίζει η πυκνότητα και το flow του θυσάνου στην δημιουργία του τέλειου αφρού παρά το σχήμα του. Τα σκληρά σαπούνια τα δουλεύω με θυσάνους τούβλα (Epsilon, M&F, Paladin) και τα croaps π.χ με Thater, MrRed. Ούτως ή άλλως ξεκινώ πάντα bowl για να βγει καλή η μαρέγκα και συνεχίζω με face lathering, οπότε όλα τα σχήματα μου κάνουν. Φανταστικά all around είναι τα παραπάνω Shavemac και τα Maseto 2 band

Αναφέρομαστε πάντα σε ασβούς. Ξέφυγα λίγο από το θέμα αλλά μπορεί κάποιος νεότερος στο σπορ να πάρει μια γενικότερη ιδέα.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Ανεφερες κατι πολυ ενδιαφφερον Αντρεα!

Η πυκνοτητα παιζει κυριαρχο ρολο σε ολα τα πινελα, αν ενα πινελο ειναι ιδιαιτερως πυκνο τοτε οι διαφορες fan-bulb ελαχιστοποιουνται. Οταν ομως ενα πινελο ειναι μεσης ή χαμηλης πυκνοτητας το bulb shape ειναι προτιμοτερο κατ εμε. Κι αυτο γιατι οι περιμετρικες τριχες που βρισκονται σε χαμηλοτερο επιπεδο απο τις κεντρικες λειτουργουν σαν στηριγμα οταν ανοιγει το πινελο μιας και ειναι πιο ακαμπτες λογω του υψους στο οποιο βρισκονται.
Το Ιασονας με Ο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”