Πινέλα Ωμέγα

Απάντηση
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Ξέρω οτι υπάρχουν πολλά θέματα σχετικά με επιμέρους πινέλα της συγκεκριμένης μάρκας,αλλά θα'θελα να συγκεντρώσουμε εδώ τα γενικά χαρακτηριστικά τους και όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες να παραπέμπεται στα νήματα για κάθε ένα ξεχωριστά(όπου αυτό υπάρχει).
Αγόρασα πρόσφατα ένα ομέγα 49,το οποίο μου αρέσει υπερβολικά εμφανισιακά.Ούτε βρώμαγε,οι άκρες του είναι ήδη πολύ μαλακές,κάνει πολυ καλό μασάζ στο πρόσωπο,αλλά δεν ανοίγει στις άκρες σαν βεντάλια.Το στρώσιμο ενός πινέλου περιλαμβάνει το μαλάκωμα μόνο ή και το άνοιγμα στην άκρη?Επίσης,μου εμφανίζει και ένα άνοιγμα στη μέση,σαν γούβα,κάτι που αδυνατίζει την ραχοκοκαλιά του και δεν απλώνει ομοιόμορφα τον αφρό.Νομίζω οτι στεγνό είναι πολύ καλύτερο από ότι βρεγμένο,και πολύ πυκνότερο.Όσοι έχετε το ίδιο πινέλο μπορείτε να με βοηθήσετε σε αυτο?
Και με αφορμή το 49,είδα και άλλα πινέλα ομέγα και με έπιασε κάτι με τα συγκεκριμένα,σε σημείο να θέλω να πάρω και κάποιο ακόμα.Είδα και βίντεο του Κωνσταντίνου με την συλλογή του και ψήθηκα ακόμα περισσότερο.Πρώτα από οτιδήποτε,και τα άλλα ομέγα έχουν στην ίδια συμπεριφορά με το 49 ως προς την βεντάλια που ανέφερα?Και πρέπει να περάσουν την ίδια διαδικασία στρωσίματος?Θα με ενδιέφερε να ακούσω τις προτιμήσεις σας σε αυτά με μία μικρή αιτιολόγηση.Ποιά είναι τα καλύτερα,τόσο για μπωλ,όσο και για face lathering(τα αντίστοιχα δηλαδή του semogue 830 κτλ).Θέλω ένα πινέλο πολύ πυκνό,για να μη βουλιάζει στη μέση .Γιάυτό οι γνώμες σας θα μου είναι χρήσιμες.Ευχαριστώ.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4476 times
Been thanked: 5443 times

Φίλε μου καλησπέρα! Εχω 4 πινέλα boar Omega. Μέσα σε αυτά είναι και το Νο 49. Και εγώ είμαι ενθουσιασμένος μαζί του .Είναι το καλύτερο μου απο τα boar. Προσωπική μου άποψη οτι είναι καλύτερο απο το Νο 48 (το οποίο εχω επίσης) . Είναι πινέλο all around και για bowl lathering και face lathering σε αντίθεση με το 48 που στο face δυσκολεύει γιατί έχει πολύ μεγάλο loft. Ναι και εμένα ανοίγει και κάνει τρύπα στην μέση αλλά δεν με ενοχλεί καθόλου .Απλώνει τον αφρό φανταστικά και κάνει πολύ καλό μασάζ. Επίσης όπως αναφέρεις εχει και αρκετά μαλακές τρίχες ,αν και το εχω χρησιμοποιήσει καμιά 10 φορές συνολικά. Προσωπικά δεν θέλω πιο δυνατή ραχοκοκαλία.Τα πιο μικρά Omega που εχω, εχουν πιο δυνατή ραχοκοκαλιά και πιο σκληρή τρίχα και δεν τα προτιμώ σε σχέση με το 49. Και το 48 ανοίγει στην μέση όπως και το 49.Δεν ξέρω αν με τον καιρό και την χρήση σταματήσει να ανοίγει στην μέση, πράγμα που δεν με ενοχλεί. Τώρα οσον αφορά τα semogue δεν εχω κάποιο σε boar οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Εχω το owners club 2 band badger το οποίο είναι καταπληκτικό πινέλο με φοβερή ραχοκοκαλία και πολύ πυκνό θύσανο που δεν κάνει τρύπα στην μέση αλλά αυτό είναι σε ασβό.....
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”