Κατασκευή πινέλου - επιλογή ξύλου

Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Θέλω να φτιάξω ένα πινέλο μόνος μου, τώρα που έχω πολύ ελεύθερο χρόνο (καταργήσανε την θέση μου στην εταιρία) λέω να κάνω κάτι δημιουργικό για να μην σαλτάρω δηλαδή.

Πείτε καμμιά γνώμη για ξύλο για την λαβή ρε παιδιά. Φυσικά πρέπει να δω και τι εργαλεία θα χρειαστώ (άσχετος με τις ξυλοκατασκευές) αλλά όλο και κάτι θα βρω στο internet από πληροφορίες.

Θύσανο έχω βρεί από την Κίνα μέσω του λιμανιού βέβαια, ασβούλι θα βάλω. Δέν πάω για Silvertip αλλά για κάτι πιο σκληρό σε τρίχα.

Ακούω προτάσεις!
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Ξύλο τριανταφυλλιάς !!!!
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Καλη η προθεση αλλα εναν κυλινδρο ή ενα κομματι παραλληλογραμμο ξυλου πως θα το κανεις (σαν κυλινδρικη) λαβη;
Πως θα σκαψεις την βαση του θυσανου μεσα στην λαβη;
Βερνικια,κολλες και τα σχετικα;
Δεν στο το λεω με κακη προθεση μα χωρις πειρα και εργαλεια πως θα κανεις την λαβη;
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Δορυφέρων έγραψε:Καλη η προθεση αλλα εναν κυλινδρο ή ενα κομματι παραλληλογραμμο ξυλου πως θα το κανεις (σαν κυλινδρικη) λαβη;
Πως θα σκαψεις την βαση του θυσανου μεσα στην λαβη;
Βερνικια,κολλες και τα σχετικα;
Δεν στο το λεω με κακη προθεση μα χωρις πειρα και εργαλεια πως θα κανεις την λαβη;
Δόρυ, νομίζω ότι με ένα μικρό ξυλότορνο μπορώ να το κάνω αυτό. Έχει απ' ότι είδα με 150 ευρώ, δεν ψάχνω να βρώ και κανένα θηρίο. Όλα τα εργαλεία για αυτό που θέλω να κάνω υπάρχουν στην αγορά, καθώς και τα βερνίκια, οι κόλλες και τα σχετικά.

Δεν υποστήριξα ποτέ ότι είμαι ο McGyver και θα φτιάξω πυρηνική κεφαλή με 2 συνδετήρες, 1 υπόθετο και AZAX για τα τζάμια :megagrin
Ότι χρειάζεται θα το αγοράσω, η όλη διαδικασία είναι αυτή που θα μου δώσει την εμπειρία. Κι αν δυσκολευτώ και τι έγινε; Όλα μέσα στο παιχνίδι είναι. Η χαρά της δημιουργίας είναι που μετράει πιο πολύ.
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

coccolino έγραψε: Δεν υποστήριξα ποτέ ότι είμαι ο McGyver και θα φτιάξω πυρηνική κεφαλή με 2 συνδετήρες, 1 υπόθετο και AZAX για τα τζάμια :megagrin

Τιιιιιιι??? Δεν μπορείς????? :dash
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Πάνος έγραψε:
coccolino έγραψε: Δεν υποστήριξα ποτέ ότι είμαι ο McGyver και θα φτιάξω πυρηνική κεφαλή με 2 συνδετήρες, 1 υπόθετο και AZAX για τα τζάμια :megagrin

Τιιιιιιι??? Δεν μπορείς????? :dash
'Οχι ρε Πάνο, ξέμεινα από συνδετήρες :hystericalbs1 :hystericalbs1 :hystericalbs1 :dash
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

coccolino έγραψε: Ότι χρειάζεται θα το αγοράσω, η όλη διαδικασία είναι αυτή που θα μου δώσει την εμπειρία. Κι αν δυσκολευτώ και τι έγινε; Όλα μέσα στο παιχνίδι είναι. Η χαρά της δημιουργίας είναι που μετράει πιο πολύ.
Ε τότε ξεκίνα με φθηνά και μαλακά* ξύλα ίσα-ίσα να μάθεις τον χειρισμό και τα κόλπα. Πήγαινε σε κανένα μαραγκό και ζήτα του μήπως έχει καθόλου ρετάλια. Γέρακα δεν μένεις? Ξέρω έναν, στην διασταύρωση Κλεισθένους-Αναπάυσεως-Πλακεντίας.
Μόλις του πάρεις τον αέρα, προχωράς και σε πιο καλά ξύλα.


*λέω μαλακά, για να δουλεύονται πιο εύκολα και να ελαχιστοποιήσεις τις πιθανότητες σπασίματος, ρωγμών κλπ.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Γιώργο, πέρα φυσικά από το διαδίκτυο που είναι απαραίτητο για πληροφορίες, καλό θα ήταν να συμβουλευτείς και τον Δορυφέρωντα, ο οποίος έχει κάνει και μερικές μετατροπές δοκιμασμένες κατά καιρούς. Παρεπιπτώντως, ο Δόρυ μίλησε με καλή πρόθεση και έχω την αίσθηση ότι θέλει να βοηθήσει και όχι να σε αποτρέψει!
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Φίλε Γιώργο όπως είπε και ο Δόρυ είναι μια λεπτομερή και λίγο δύσκολη διαδικασία γιά κάποιον που είναι άσχετος με ξυλοκατασκευές!Αφού όμως διατίθεσαι να πάρεις ξυλότορνο και θες να εξασκηθείς και να μάθεις να φτιάχνεις διάφορα, καλό σκληρό ξύλο έχω ακούσει για το ιρόκο και σίπο αλλά όπως είπε και ο Φώτης για εξάσκηση υπάρχουν πιο μαλακά ξύλα.
Αν θες κατάλληλα ξύλα , σκληρά , ανθεκτικά στο νερό μπορείς να αγοράσεις απο εδώ απο τα οποία έφτιαξα καταπαραγγελία σε ειδικό στην Αγγλία!Υπόψιν είναι θεόσκληρα, τα πήγα σε δικό μου ξυλοτροναδόρο και δε μπορούσε να τα δουλέψει με τίποτα!

Αν θες να πάρεις ξυλότορνο για να φτιάξεις 3-4 πινέλα δε νομίζω να αξίζει το κόπο , αν πιστεύεις ότι θα φτιάχνεις και άλλα πράγματα με αυτό τότε ναι ασχολήσου και θα με ενδιέφερε προσωπικές σου εμπειρίες σου απο αυτό.Επίσης προς το παρόν μπορείς να ασχοληθείς να φτιάξει ξύλινα stand για πινέλα που σαφώς είναι πιο εύκολη δουλειά.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας, σίγουρα δεν θα κάνω τίποτα με σκληρά ξύλα για αρχή γιατί θα ήταν μάλλον καταδικασμένη η προσπάθεια. Θα δοκιμάσω κάτι πιο εύκολο να μην μου βγάλει και την πίστη και μπινελικιάζω όλη μέρα :megagrin

Τώρα εδώ που τα λέμε είναι και ακριβό σπόρ, για τα εργαλεία που χρειάζεται να πάρω θα πρέπει να δώσω κανένα 300άρι ευρώ τουλάχιστον, και τι θα φτιάξω; μιλάμε για 1-2 πινέλα, δεν πρόκειται να κάνω την προίκα των παιδιών μου κιόλας! Θα το ψάξω ακόμα λίγο μήπως και περιορίσω τα χρήματα που πρέπει να δώσω για αρχή.
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”