Καινούριο πινέλο: Τι πρέπει να κάνω?

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εγώ σε ό,τι αφορά το στρώσιμο και το ξεμύρισμα πινέλου δεν κάνω τίποτα ιδιαίτερο ακολουθώντας αυτό που λέει πιο πάνω ο Γιάννης (foxtrot)
"Aut viam inveniam aut faciam "
stellios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 10 Απρ 2017, 12:14
6
Has thanked: 189 times
Been thanked: 142 times

στο omega 48 ακολούθησα τις οδηγίες των έμπειρων φίλων,
το άφησα 3 ώρες βουτηγμένο σε ισάριθμες σαπουνάδες με ξέπλυμα σε κάθε αλλαγή
το άφησα να στεγνώσει και απο οτι είδα μετά απο μια μέρα ,έχει ανεκτή οσμή και έχει φουντώσει αν και δεν είναι πλήρως στεγνωμένο,
άρα στρώνει σιγά σιγά
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Άλλο η μυρωδιά άλλο το στρώσιμο . Το στρώσιμο έρχεται με τον αριθμό των ξυρισμάτων που κάνει την τρίχα να σπάει στα γουρουνοπίνελα (γιαυτό κάνει και ψαλίδα ) και μετά η τρίχα γίνεται πιο μαλακή (στις άκρες της) γιατί μετά το σπάσιμο της ψαλίδας έχει μειωθεί ο όγκος της και έχει μαλακώσει .Γιαυτό τα γουρουνοπίνελα είναι μαλακά μετά το στρώσιμο στις άκρες αλλά κρατάν και καλή ραχοκοκαλιά (backbone), φυσικά μετά το στρώσιμο σταματάν να κλέβουν και σαπουνάδα . Το ξεμυρισμα τώρα γίνεται με διάφορους τρόπους. Συνήθως πλυσίματα . Εγώ τα βουτάω για καμιά ώρα σε φαρμακευτικό Detol και μετά τα ξεπλένω . Ξεμυρίζουν σχεδόν αμέσως ,αν και μετά για λίγο μυρίζουν φαρμακίλα από το Detol αλλά το προτιμώ από τη μυρωδιά του γουρουνιού.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
stellios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 10 Απρ 2017, 12:14
6
Has thanked: 189 times
Been thanked: 142 times

'Εχω την εντύπωση πως έχει μαλακώσει συν του οτι έχει φουντώσει απο χτες που ηταν αχρησιμοποίητο,δείχνει διπλάσιο σε όγκο.
Ναι, μόλις κάνει ψαλίδα όπως λες ,είναι έτοιμο πλέον ,στρωμένο.
Πάντως γρήγορα η μυρωδιά μειώθηκε σημαντικά
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:



Στρώνει καινούργιο χοιροπίνελο σε μόλις δυο μέρες; Ναι! απλά ακολουθήστε τη διαδικασία που δείχνει ο μαντικ59 στο βίντεο.

Εγώ το έκανα και ιδού το αποτέλεσμα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Σαν το ταχυρυθμο στρωσιμο με οξυζενε κομμωτικης και ξανθυντικη σκονη λορεαλ
δεν υπαρχει. Για οσους θυμουνται το ειχα δοκιμασει σε pure ασβο και τωρα
το δοκιμασα σε χοιρινακι. Οσονουπω φωτογραφιες και λεπτομερειες.
Μιλαμε για πολυυυυυ ψαλιδα αυθημερον.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Πρακτικά, αν ψάχνετε τρόπο να "καταστρέψετε" τις τρίχες του πινέλου και να γεμίσει ψαλίδα, οξυζενέ και ντεκαπάζ είναι ότι πρέπει όπως λέει και ο [mention]Theodoros[/mention].
Η γουρουνότριχα βέβαια δεν νομίζω να καταλάβει και πολλά, οπότε, ίσως να χρειαστεί δεύτερο και τρίτο κύκλο (η ντεκαπάζ μετά τα 45 λεπτά, ούτως ή άλλως σταματάει να δρα).
Θέλει βέβαια πάρα πολύ προσοχή, γιατί τα υλικά που χρησιμοποιούνται στα κομμωτήρια είναι πολύ δυνατά και το οξυζενέ π.χ. δεν είναι στους ίδιους βαθμούς που κυκλοφορεί στην αγορά.
Δεν ξέρω τι επιπτώσεις θα έχει βέβαια μετά στην ζωή του πινέλου αυτό το κάψιμο...
Άλλος τρόπος που δημιουργεί ψαλίδα είναι το κάψιμο με καμινέτο, το οποίο φυσικά θα πρέπει να γίνεται με προσοχή και με γρήγορα περάσματα.
Πρόσβαση σε τέτοια υλικά έχω, γιατί η γυναίκα μου είναι κομμώτρια, αλλά το να δω αν το πινέλο θα πεθάνει μετά από τρεις μήνες αντί για 1 χρόνο (τυχαία νούμερα) δεν νομίζω ότι μπορώ να το ελέγξω. :D
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

[mention]captain_hx[/mention] Ηλία έχει μαλακώσει κιόλας? Γιατι το 620 της Semogue δε μάσησε ιδιαίτερα και 3 μέρες που το είχα βάλε βγάλε...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Tzimisce έγραψε: 06 Ιαν 2018, 11:44
Άλλος τρόπος που δημιουργεί ψαλίδα είναι το κάψιμο με καμινέτο, το οποίο φυσικά θα πρέπει να γίνεται με προσοχή και με γρήγορα περάσματα.
Πρόσβαση σε τέτοια υλικά έχω, γιατί η γυναίκα μου είναι κομμώτρια, αλλά το να δω αν το πινέλο θα πεθάνει μετά από τρεις μήνες αντί για 1 χρόνο (τυχαία νούμερα) δεν νομίζω ότι μπορώ να το ελέγξω. :D
Σαν συνφορουμιτης σου θα σου προτεινα να μην το κανεις. Κριμα ειναι να αγοραζεις ξανα πινελο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Randyman έγραψε: 06 Ιαν 2018, 14:51 @captain_hx Ηλία έχει μαλακώσει κιόλας? Γιατι το 620 της Semogue δε μάσησε ιδιαίτερα και 3 μέρες που το είχα βάλε βγάλε...
Ναι Γιώργο, έχει μαλακώσει αρκετά θα έλεγα.... Τα Semogue, εξ όσων γνωρίζω, απαιτούν μεγαλύτερο χρόνο στρωσίματος απ'ότι τα Ωμέγα.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”