Καινούριο πινέλο: Τι πρέπει να κάνω?

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Προσωπικα χρησιμοποιω Arko σαπουνακι..
Εικόνα
Alexis_3
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 429
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2011, 16:13
12
Has thanked: 23 times
Been thanked: 9 times

εμενα λειτουργεί καλά η κρέμα omega και το proraso το πράσινο... Αφήνουν μια απαλή μενθόλη-πρασινίλα πάνω...
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Ναι εχεις δικιο φιλε
Το εφαρμοζω σε πινελα Αγριοχοιρου οπου ιδιως στα πρωτα 1-2 ξεπλυσιματα η μυρωδια ειναι ασχημη.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Ο μέσος όρος των απαντήσεων σας σε 9 σελίδες τόπικ...

Το πινέλο πλύθηκε ως εξής:

1. Βρέξιμο με χλιαρό νερό (έβγαλε μια μυρωδιά ή οποία όμως δε με ενόχλησε...)
2. Πλύσιμο με σαπούνι προδέρμ καλά ...(φύγανε 5-6 τρίχες...)
3. Καθαρίστηκε και στέγνωσε
4. Χημεία 1, 2 σταγόνες conditioner γυναίκας και κρέμα ξυρίσματος, γέμισα με χλιαρό νερό το μπωλάκι και το πινέλο αναπαύθηκε για 20 λέπτα στο χλιαρό νεράκι
5. Πλύσιμο καλό και στέγνωμα
6. Άλλο ένα 4. για περίπου 1 ώρα
7. Πλύσιμο καλό και στέγνωμα...

Όπως είναι τώρα ... :dance3 :dance3
Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

Το Οmega 98 είναι μεγάλο πινέλο τελικά. Η μυρωδιά έχει σχεδόν εξαφανιστεί (επαναλαμβάνω δε με ενόχλησε καθόλου)
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Φώτη θα το δεις σε λίγο καιρό τι ωραίο που θα έχει γίνει!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Αυτό το πινέλο για μένα είναι "καλτ".
Απλά το δικό μου ακόμα μυρίζει μετά από αρκετά ξυρίσματα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Το έχω και εγώ αυτό το πινέλο, είναι τρομερό!!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Το εχω και γω.. Πραγματικα αψτυπητο πινελο. Αν νομιζεις οτι ειναι μεγαλο, δεν εχεις παρει στα χερια σου ενα Jaguar.. :megagrin
Εικόνα
spyros210
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 24 Φεβ 2013, 17:31
11
Has thanked: 65 times
Been thanked: 366 times

Λοιπόν, προσωπικά τα πινελα τα βάζω να μουλιάσουν σε πολυ ζεστό, αλλά όχι καυτό νερό, μετα από 2 λεπτά βάζω υγρό πιάτων και το αφήνω περίπου 5 λεπτά. Μετά τα ξεπλένω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ με ζεστό νερό, και στο τέλος χτυπάω κρέμα με μια κρέμα ή σαπούνι με δυνατό άρωμα, και αφήνω τον αφρό 2-3 λεπτά. Κατόπιν τα ξεπλένω πολύ καλά και τα στεγνώνω με τον γνωστό τρόπο με απαλό τίναγμα, πετσετούλα κλπ.


Γεια σου Στέφανε γεια σας και λοιποί υπόλοιποι θεριστές.Αποφάσισα να φτιάξω λογαριασμό γιατί άρχισα να ψάχνομαι για να κάνω σωστό ξύρισμα και καλύτερο για το δέρμα μου.Θέλω να κάνω αρκετές ερωτήσεις αλλά ας αναφερθώ μόνο για το πινέλο εδώ.Είχα πάρει ένα πινέλο hjm 8 ευρώ απο μαγαζί με είδη κομμωτηρίου.Τώρα δεν γνωρίζω τι τρίχα έχει πάνω αλλά χρειάζεται και για τόσο φθηνά όλη αυτή η διαδικασία; Πήγα τις προάλλες στον Τσόμπαρη που είχατε αναφερθεί σε άλλο ποστ για ξυράφι μπολ και σαπούνι και μου είπε η γυναίκα εκεί ότι δεν χρειάζεται κάτι ποιο πριν που της το έδειξα.Αλλά ήθελα και την γνώμη σας γιατί σίγουρα όλο και κάτι παραπάνω θα ξέρετε όλοι. :cool3 :thnx
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Φίλε Σπύρο η διαδικασία που περιγράφεις είναι σωστή. Περίπου αυτό κάνω και εγω. Απλά εγω βάζω ζεστό νερό και οχι πολύ ζεστό. Δεν χρειάζεται να είναι τόσο ζεστό το νερό για να κάνει την δουλειά του. Απο την άλλη μπορεί να κάνει και κακό στις τρίχες ιδίως οταν αυτές είναι απο ασβό. Την διαδικάσία αυτήν την κάνεις για 2 λόγους. Πρώτα πρώτα γιατί μπορεί το πινέλο να είναι αποστειρωμένο μεν όπως αναγράφει, αλλά δεν ξέρεις σε τι συνθήκες ηταν αποθηκευμένο οπότε ενα πλυσιματάκι με υγρό πιάτων μόνο καλό θα κάνει. Απο εκεί και πέρα το δεύτερο πλύσιμο (η και 3ο 4ο 5ο κλπ ) γίνεται για να μειωθεί η βρώμα απο τις τρίχες του πινέλου( Χοίρος η ασβός). βασικά εμένα μετά απο 3-4 πλυσίματα είναι ανεκτή η μυρωδια και δεν με ενοχλεί. Μετά απο κάμποσα ξυρίσματα φεύγει τελείως.Αυτά! :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”