Βοήθεια Στην Επιλογή Πινέλου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Για την περίπτωση σου μάλλον για Finest στον Κινέζο....Γενικά στα pure οι τρίχες τσιμπάνε απο λίγο εως αρκετά. Εγω δεν ξαναπαίρνω ούτε με σφαίρες :rocket . Εσυ θες κάτι με πυκνό θύσανο για να σου κάνει το απαραίτητο μασάζ και να ανασηκώνει την τρίχα. Ενα 2 band α ηταν ιδανικό αλλά ξευφεύγει στην τιμή....
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
NavalArchitect

aris22 έγραψε:Για την περίπτωση σου μάλλον για Finest στον Κινέζο....Γενικά στα pure οι τρίχες τσιμπάνε απο λίγο εως αρκετά. Εγω δεν ξαναπαίρνω ούτε με σφαίρες :rocket . Εσυ θες κάτι με πυκνό θύσανο για να σου κάνει το απαραίτητο μασάζ και να ανασηκώνει την τρίχα. Ενα 2 band α ηταν ιδανικό αλλά ξευφεύγει στην τιμή....
Αυτό.

Το Best των Frank Shaving είναι πολύ μαλακό και με σχετικά αδύναμο backbone. Το Pure είναι γενικά πιό σκληρό, η τρίχα του δεν απορροφά τόσο πολύ νερό, είναι μεν scratchy αλλά κι αυτό κάθε μέρα δεν είναι επιθυμητό.

Απεναντίας, το Finest του Frank Shaving είναι πάρα πολύ κοντά στο περίφημο two-band super, με τιμή στο 1/4 βέβαια. Είναι πιό scratchy από Best αλλά έχει καλύτερο backbone.
Άβαταρ μέλους
Vassilis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 03 Δεκ 2012, 15:26
11
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Χτύπησα ένα στο λιμάνι με 20 ευροπουλάκια
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Με το καλό να το δεχτείς ,και μετά περιμένουμε εντυπώσεις! :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Georgelap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Σεπ 2012, 16:19
11
Τοποθεσία: Ναύπακτος- Μακύνεια
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Για να μην ανοίγω νέο θέμα θα γράψω κι εγώ εδώ το δίλημμα μου.
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα νέο πινέλο, διότι μία πρόσφατη εμπειρία με ένα ωμέγα 48 με ενθουσίασε!!!
Είμαι μεταξύ των: Omega 20102 και ενός Semogue Owners Club Bristle cherry wood
(το δεύτερο έχει εξαντληθεί αλλά δεν βιάζομαι και τόσο)
Η ερώτησή μου είναι: Ποίο από τα δύο, από άποψη τρίχας και γιατί;;;
Να σημειώσω ότι η υφή και σκληρότητα της τρίχας του 48 που χρησιμοποίησα πρόσφατα με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο αλλά δεν με άρεσε τόσο η ποιότητα λαβής του πινέλου, οπότε και το αποκλείω. Επίσεις δεν λαμβάνω υπ' όψη μου τη διαφορά κόστους των δυο παραπάνω.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Όλες οι απόψεις ευπρόσδεκτες!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andreas την 12 Φεβ 2013, 11:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τους συνδέσμους.
Άβαταρ μέλους
E.A.Poe
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 05 Φεβ 2013, 22:57
11
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Θα ελεγα το semogue ειδικα αν ως κριτηριο συμπεριλαβεις την ποιοτητα λαβης!Απο αποψη τριχας omega εχουν πολυ καλη-ηδη το ξερεις-αλλα το 1305 που εχω θεωρω οτι εχει πολυ καλυτερη ποιοτητα τριχας και μακραν καλυτερο backbone(ισχυει για ολα τα semogue νομιζω) οποτε ισως να μην ειμαι και τελειως ανικειμενικος!!
Σταυρος,
A real man wants two things: danger and play. Therefore he wants woman as the most dangerous plaything.
NavalArchitect

Τα Ωμέγα Pro είναι πιό σκληρά σε τρίχα από τα Semogue. Επίσης, το SOC είναι διαφορετικό πινέλο από τα 48, 49, 102, 98. Έχει σημαντικά κοντύτερο loft, και κατά συνέπεια είναι πιό πολύ για face lather. Η τρίχα του μόλις βραχεί γίνεται πιό μαλακή και βελούδινη σε αίσθηση συγκριτικά με τα Ωμέγα.

Τα μόνα της Ωμέγα που μόλις βραχούν πλησιάζουν σε μαλακότητα τα 830, 2000, SOC κλπ. της Semogue είναι τα Ωμέγα Premium Series (No. 34, 45, κλπ.) - και πάλι όμως σε αυτή την περίπτωση έχουν διαφορετική συμπεριφορά από τα Semogue (αναφορικά με την κατακράτηση νερού).

Το 102 έχει στάνταρ θύσανο αλλά για μένα προσωπικά η βάση του με το περίεργό της σχήμα δε βοηθά πολύ. Το 48 μπορεί να σου φαίνεται ψευτοφτιαγμένο αλλά στο κάτω μέρος της βάσης η διάμετρος μεγαλώνει, κι αυτό εργονομικά το πάει σε άλλη κλάση. Βέβαια αυτά είναι προσωπικές απόψεις, μπορεί να το πάρεις και να το λατρέψεις. Η βάση του 102 για μένα, που τα 'μεγάλα' 48, 98 μου έχουν κάτσει πάρα πολύ καλά, είναι κοντή - όπως κοντή είναι και του Semogue 2000.

Αν καταλάβεις γιατί σου άρεσε το 48, δηλαδή για τη μεγάλη κι ωραία βάση του (ασχέτως της ποιότητάς της) ή για το μεγάλο knot και το μακρύ loft του ή και για τα δύο, τότε θα μπορείς πιό εύκολα να είσαι σίγουρος αν πρέπει να πας στο SOC ή όχι. Το SOC μπροστά στο 48 έχει πολύ κοντό loft.
Άβαταρ μέλους
E.A.Poe
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 05 Φεβ 2013, 22:57
11
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Μα αυτος ο ανθρωπος σε εντυπωσιαζει καθε φορα :megagrin Βρες χρονο για βιβλιο αξιζει :bigsmilie
Σταυρος,
A real man wants two things: danger and play. Therefore he wants woman as the most dangerous plaything.
Άβαταρ μέλους
nicholas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: 10 Δεκ 2012, 14:27
11
Has thanked: 82 times
Been thanked: 38 times

Για να μην ανοίγω παρόμοιο θέμα ρωτάω εδώ.
Βασικά τα τελευταία δύο χρόνια δοκίμασα αρκετά φτηνά πινελά διαφόρων εταιρειών ούτως ώστε βρω να μεγέθη που μου ταιριάζουν και με βολεύουν.Τελικά λάτρης του face lathering όπως αποδείχθηκε, λέω να περασω στο επόμενο βήμα και να πάρω έναν ασβό αποκλειστικά για δημιουργία αφρού στο πρόσωπο.
Δίχως να κάνω και καμία σοβαρή έρευνα αγοράς λέω να εμπιστευτώ τα εγγυημένα χέρια της Simpson και συγκεκριμένα το duke 2.Οι προδιαγραφές του σίγουρα με βολεύουν αλλά θα ήθελα να ρωτησω πρώτα κάποιον ιδιοκτήτη αν είναι ικανοποιημένος με το συγκεκριμένο πινέλο.Τελος αν ειναι καλύτερο να παραγγείλω απο την ιδια την εταιρεία η απο κάποιον αλλο πωλητή/vendor.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Αν και ο Κωνσταντίνός σίγουρα θα σχολιάσει, ως ειδικος στα Simpsons (και όχι μόνον) μήπως το Duke 2 είναι λίγο μικρό; Για vendors δες και το executive shaving που έχει έκπτωση στα μέλη του φόρουμ μας.
Πάντως τα Simpsons είναι όντως άλλη κλάση!
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”