Βοήθεια Στην Επιλογή Πινέλου

Απάντηση
Alexis_3
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 429
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2011, 16:13
12
Has thanked: 23 times
Been thanked: 9 times

Έλεγα αυτό ας πούμε με loft 48mm

http://www.ebay.com/itm/280645306302?_t ... 97.c0.m619" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ωρε αφου δεν κανεις face lathering! Ή εχω χασει κανα επεισοδιο? Αυτο που εδειξες ειναι καλο για face lathering... :shocking
Εικόνα
Alexis_3
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 429
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2011, 16:13
12
Has thanked: 23 times
Been thanked: 9 times

Ναι εντάξει απλά τα silvertip του FS έχουν την φήμη του floppy είπα να πάρω ένα που θα ήταν καλό για facelathering άρα θα είχε λίγο περισσότερο backbone... Με αυτό το σκεπτικό και μόνο επέλεξα αυτό... Να αφήσω τα 50mm loft ή να του το παραγγείλω στα 48mm??
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Του FS οι θυσανοι δεν ειναι σαν του Gnib αλλα για δοκιμη παρε ενα
Ετσι για δοκιμη,δεν ειναι πολλα τα λεφτα
Εχω 2,δεν ειναι κατι το τρελο μα για τον αρχαριο-μεσαιο ξυριστη ειναι μια χαρα.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Εικόνα

Κύριοι θέλω την βοήθειά σας. Σκέφτομαι να πάρω αυτό το πινέλο, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο τα Rooney θεωρούνται καλής ποιότητας. Εννοώ θα μπορούσαν να σταθούν απέναντι στα ( π.χ.) Simpson?
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
NavalArchitect

Τα Rooney είναι πάρα πολύ καλά πινέλα, ανήκουν στην μεγάλη, την 'τοπ' ποιοτικά κατηγορία μαζί με όλα τα άλλα λίγα καλά ονόματα.

Απ'όσο γνωρίζω η Rooney δεν υπάρχει πιά, τουλάχιστον επίσημα. Ό,τι βλέπεις είναι στοκ από τότε που ακόμη έβγαζε πινέλα (όχι πολύ παλιά όμως). Αν δεν απατώμαι η εταιρία έκλεισε (στην Αγγλία) τυπικά πριν λίγα χρόνια, όμως ακόμη πινέλα της πωλούνται κατά κόρον, ειδικά στην Αμερική.

Η καρδιά της εταιρίας ήταν κάποιος επονομαζόμενος Lee Sabini. Αυτός, όταν έκλεισε η εταιρία, δεν μπόρεσε για κάποιο λόγο να πάρει το 'όνομα' και να συνεχίσει. Ανεξάρτητα από αυτό, ο ίδιος βγήκε στην αγορά και φτιάχνει πινέλα τώρα, μόνος / ανεξάρτητος. Τα πινέλα που φτιάχνει είναι ακριβώς σαν τα Rooney, όχι σε σχεδίαση αλλά στον καλό τρόπο και ποιότητα κατασκευής που φτιαχνόντουσαν όταν ο ίδιος ήταν στην Rooney.

Η μάρκα που έχει 'κάνει' ο Sabini τώρα λέγεται M&F (Morris & Forndran). Αν μπεις στο B&B ή στο Shave Den και ψάξεις θα βρεις πολλά διαφορετικά σχέδια που έχει κάνει - πλέον το στυλ του στις λαβές είναι σαν την Simpsons. Όλοι στα fora του στέλνουν email κατευθείαν και τους φτιάχνει το πινέλο που θέλουν.

Δε γνωρίζω αν η Rooney έχει ακόμη μια μικρή παραγωγική μονάδα κάπου, παρ'όλο που τεχνικά σαν εταιρία όπως είπα (κι απ'όσο έχω ακούσει) δεν υφίσταται πλέον. Μπορεί να κάνω και λάθος, δεν έχω ασχοληθεί με τη συγκεκριμένη εταιρία πολύ. M&F δεν είχα ποτέ, και παρ'όλο που το έχω σκεφθεί αρκετές φορές, δεν έβρισκα ποτέ το λόγο να στείλω ένα email στον Lee και να ξεκινήσω διαδικασία παραγγελίας. Τη στιγμή που υπάρχει το custom service της Simpsons και της Shavemac, δεν έβλεπα το λόγο να πάω στην Morris & Forndran.

Είχα 2-3 πινέλα Rooney, τα οποία και έδωσα όλα (το ένα, LE, το πούλησα σε έναν συλλέκτη στην Αυστραλία, το άλλο το χάρισα στην αδελφή μου, κλπ.) Δεν μου αρέσουν τα πινέλα της (προσωπικά), έχουν κάτι που μου δίνει μια αίσθηση μετριότητας σε σχέση με την Simpsons. Πολλοί όμως τα λατρεύουν, τα πινέλα Rooney είναι πάρα πολύ μαλακά στα tips τους κι αν σου αρέσουν τα μαλακά πινέλα θα το λατρέψεις.

Αν ψάχνεις για δυνατό backbone πρέπει να το εξετάσεις πιό προσεκτικά το θέμα, καθότι μερικά πινέλα τους είναι θηρία (βλέπε Stubby) ενώ άλλα είναι αρκετά πιό αδύναμα (σε backbone) συγκρινόμενα με τα Simpsons ή με κάποια άλλη μάρκα. Ένα από τα Rooney που είχα ήταν σαν αυτό που κοιτάς τώρα, σε μέγεθος 3, και ήταν τραγικά floppy για τα δεδομένα μου. Πολύ μαλακό, θα ικανοποιούσε άλλους αλλά για face lathering που το ήθελα εγώ ήταν ακατάλληλο. Το συγκεκριμένο που έχεις σε φωτό νομίζω είναι μέγεθος 2.

Τα μεγέθη της Rooney μπορείς να τα βρεις εδώ:

http://www.vintagebladesllc.com/vshop/x ... hp?cat=152" onclick="window.open(this.href);return false;

Εγώ είχα ένα 1/3 κι ένα 3/1.
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Εικόνα
Κοίταξε και την λύση της Truefitt&Hill νομίζω οτι έχουν κατασκευασθεί απο την Rooney με το λογότυπο της Τ&Η στις 55 Στερλίνες και είναι silvertip.
Πάντως επειδή έχω το Rooney stubby σε medium, είναι πολύ πυκνά αλλά και πολύ μαλακά όπως λέει ο Κωνσταντίνος o οποίος νομίζω οτι το έχει.
Πολύ floppy δηλαδή . Είναι θέμα του τι σου αρέσει.Απο Backbone όμως μάλλον Δεν...
if you have a great shave you have a great day
NavalArchitect

Giannis έγραψε:Κοίταξε και την λύση της Truefitt&Hill νομίζω οτι έχουν κατασκευασθεί απο την Rooney με το λογότυπο της Τ&Η στις 55 Στερλίνες και είναι silvertip.
Πάντως επειδή έχω το Rooney stubby σε medium, είναι πολύ πυκνά αλλά και πολύ μαλακά όπως λέει ο Κωνσταντίνος o οποίος νομίζω οτι το έχει.
Πολύ floppy δηλαδή . Είναι θέμα του τι σου αρέσει.Απο Backbone όμως μάλλον Δεν...
Σωστό, τα T&H είναι στην ουσία Rooney, αλλά ποτέ δεν θα στο πουν αν τους ρωτήσεις γιατί πλέον όλοι οι καλοί και παλαιοί κατασκευαστές πινέλων κρύβονται, στην κυριολεξία. Ο λόγος είναι πως αν φανερωθούν ή διαφημιστούν κινδυνεύουν να χάσουν τα πάντα (με όλη τη σημασία της λέξης). Οι animal rights campaigners στην Αγγλία καραδοκούν και ένα μόνο λάθος της Simpsons λ.χ. μπορεί να την φέρει σε χρόνο dt αντιμέτωπη με περιορισμό της παραγωγής και ενευθέτω χρόνω ακόμη και με πιθανό κλείσιμο του εργοστασίου (λόγω της φασαρίας που θα προκύψει, των μειωμένων παραγγελιών που θα ακολουθήσουν, κλπ.)

Δεν έχω stubby, οπότε δεν το γνωρίζω, για να είμαι ειλικρινής. Ο Γιάννης όμως έχει δίκιο, αν θες backbone πήγαινε the Simpson (or) the Shavemac way... (or even the M&F way)
Άβαταρ μέλους
Vassilis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 03 Δεκ 2012, 15:26
11
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Γεια σας και πάλι.

Μπορεί να μη γράφω συχνά άλλα παρακολουθώ τακτικά το φόρουμ.

Ωστόσο δεν έχω καταλήξει απ' ότι έχω δει μέχρι τώρα σε κάποιο πινέλο.
Όσο δε κοιτάω τα Site μπερδεύομαι ακόμα περισσότερο.

Προς στιγμή έχω ένα πινελάκι γουρουνιού της Wilkinson.
Αξιοπρεπές αν σκεφτεί κανείς την τιμή του. Ακόμα κι αν έχουν αρχίσει να σκορπάν οι τρίχες του.. :lachtot

Τώρα πια έχω στρέψει το ενδιαφέρον μου σε πινελάκια ασβού.
Ψάχνω δηλαδή ένα σε μέτρια προς χαμηλή τιμή. 25-30 ευρώ με τα μεταφορικά 35 maximum.

Έχετε κάτι να μου προτείνετε?
NavalArchitect

Μερικές επιλογές:

- New Forest
- ένα μεταχειρισμένο από κάποιο φόρουμ
- Frank Shaving
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”