Βοήθεια Στην Επιλογή Πινέλου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

Αλέξης έγραψε:Σάκη ίσως είναι ώρα να δοκιμάσεις και ένα πινέλο με τρίχα χοίρου. Πιο σκληρή τρίχα από τον ασβό γενικά, όχι πολύ περισσότερο από pure badger, αλλά όταν ανοίξουν και στρώσουν οι τρίχες, μαλακώνουν αρκετά. Τα omega που είδες, είναι ιταλικά και θεωρούνται πάρα πολύ καλής ποιότητας ενώ είναι και εξαιρετική value for money επιλογή. Εγώ, έχοντας χρησιμοποιήσει παλαιότερα ένα omega no48 θα σου πρότεινα να τα δοκιμάσεις και παράλληλα να δοκιμάσεις και το πρώτο πινέλο σου με τρίχες χοίρου. Δεν έχεις να χάσεις κάτι ούτε καν σε θέμα κόστους.
..Βρήκα φίλε Αλέξη στο Hondos της πόλης μου μόλις προχθές ένα Wilkinson Pure Bristle όπως έγραφε και στην συσκευασία και το πήρα θεωρώντας το και φτηνό (5 Ευρώ η τιμή του),οσονούπω θα ανεβάσω και photos..Σε άλλο κατάστημα που έφερνε και Ομέγκα εδώ και 4 βδομάδες ακόμα περιμένουν νέα παραλαβή από Ιταλία...
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

Συνφορουμίτες,γεια σας και πάλι.Όπως προανέφερα στην προηγούμενη απάντησή μου το νέο μου πινέλο,πλέον και σε φωτό, είναι αυτό:
Εικόνα :b ..
Δεν ξέρω αν το έχουν κάποιοι από εδώ..
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22397 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Το έχω εγώ Σάκη (επίσης από Χόντο) και το θεωρώ κατώτερο από το 18 ή το 65 Omega τα οποία έχουν και λίγο χαμηλότερη τιμή (από Σκλαβενίτη). Επίσης η λαβή του έτσι οβάλ που είναι δεν είναι και ό,τι καλύτερο...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

Οκ ακόμα δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω!Αλήθεια και στων χοίρων τα πινέλα για πρώτο ξύρισμα χρειάζεται πλύσιμο εκτενές και με ξύδι όπως για τα πινέλα από τρίχα ασβού;;Προφανώς αν χρειάζεται δεν είναι για θέμα αρχικής κακής οσμής - μυρωδιάς όπως του ασβού..
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4476 times
Been thanked: 5443 times

Υπάρχουν εκτενείς δημοσιεύσεις σχετικά με τον καθαρισμό του νέου πινέλου....
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”