Πινέλα Simpsons - Μεγ. Βρετανία

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

DAK έγραψε: 23 Οκτ 2018, 09:04 Mitso για face lathering πως το κοβεις το duke 3?
Εγώ φαν του face lathering (σπάνια χρησιμοποιώ μπωλ) και επίσης λάτρης των μεγάλων θυσάνων, χρησιμοποιώ το duke3 για face και είναι από τα πιο καλά. Οριακά αποδεκτό (για μένα) μέγεθος "βούρτσας". Πάντως είναι απολύτως οκ!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

Καλησπερα σε ολους.Την δευτερα παρελαβα το duke 3 μαζι με ενα stand.ειναι κουκλι απο κοντα κ εχει τις ιδανικες διαστασεις πινελου για εμενα.αποκλειστικα για face lathering. Το ξεπλυνα με λιγο σαμπουαν κ σημερα το πρωι εκανα την πρωτη δοκιμη.μου φανηκε πιο βαρυ σε σχεση με τα semogue που εχω γιατι ειχε κρατησει πολυ νερο μεσα.Σιγουρα τα πρωτα ξυρισματα δεν πιανονται καθως ξερω οτι μετα απο αρκετες χρησεις θα δειξει τις αρετες του!θα κανω υπομονη μεχρι τοτε.με τρια αυτα πινελα-duke 3,620 κ 610 πιστευω οτι ειμαι καλυμενος για εξαιρετικα face lathering ξυρισματα!😊
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

Επιστρεφω μετα απο ενα χρονο στην ενοτητα καθωςαπολυτα ικανοποιημενος απο το duke 3,εκανα την κινηση κ πηρα κ το chubby 2!σημερα εκανα το πρωτο ξυρισμα με αυτο.θηριο!!κραταει πολυ νερο μεσα του.καμια σχεση με το duke 3.επισης το duke εστρωσε μετα απο κανα μηνα με 3 ξυρισματα την εβδομαδα.φανταζομαι οτι το chubby για να μου βγαλει τις χαρες του θα χρειαστει παραπανω!
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Με γεια το Chubby 2. Θέλει καλό φόρτωμα, ε! Αλλιώς δε θα σου δώσει πλούσιο αφρό. Μην το λυπάσαι :-)
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

Ναι οντως!με τετοιο θυσανο,χανεται η μπαλα!θελει πολυ πραμα για να τα δωσει ολα!αλλα ετσι κ αλλιως παντα βαζω αρκετη κρεμα στη μαπα μου κ μετα αρχιζω κ σβουριζω σαν τρελος!!
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Να κάνω μια παρατήρηση εδώ που αν και ουσιαστικά οφτόπικ ελπίζω να το ανεχθεί η διαχείρηση.
Πολλοί από εμάς συνηθισμένοι στους μικρούς θυσάνους (που έτσι κι αλλιώς και για διάφορους λόγους αποτελούν πλειοψηφία) αφού αν η τι άλλο με τέτοιους ξεκινάμε σχεδόν όλοι, φορτώνουμε τον μεγάλο (ειδικά αν είναι και πυκνός τότε μεγαλώνει το "πρόβλημα") με την συνηθισμένη ποσότητα σαπουνιού-κρέμας και μετά αφρού. Το αποτέλεσμα αυτό της ανεπάρκειας προκαλεί δυσαρέσκεια, τα βάζουμε με τους θυσάνους ότι φταίνε αυτοί και χαλάμε και το ξύρισμα τις περισσότερες φορές αλλά και τη διάθεσή μας. Μην ξεχνάμε ότι η δημιουργία αφρού (ή η μεταφορά του από μπωλ) στο πρόσωπο είναι ίσως το πιο συναρπαστικά κομμάτι της ξυριστικής διαδικασίας. Η αιτία είναι απλά το διαφορετικό μέγεθος. Μεγάλος θύσανος πολύς αφρός. Φορτώστε πολύ (αν δεν περισσέψει δεν φτάνει λέει μια παροιμία) σαπούνι-κρέμα να φουλάρει ο θύσανος, να λουστεί κυριολεκτικά και θα με θυμηθείτε για το πως θα λατρέψετε τους μεγάλους θυσάνους/
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

mitso μια ερωτηση.οταν ξυριζεσαι με κρεμα, βαζεις πανω στο πινελο η βαζεις πρωτα στο προσωπο?ρωταω για chubby 2 πινελο που μολις πηρα.
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Είναι το ίδιο από άποψη αποτελέσματος.
Εγώ βάζω στο πρόσωπο και μάλιστα σε αρκετές μεριές. Βουτάω το δάχτυλο στην κρέμα ή βάζω λίγο αν είναι από σωληνάριο και αφήνω στίγματα σε διάφορα σημεία. Αλλά πολλές φορές αν η κρέμα είναι σε βαζάκι και το πινέλο με μεγάλο θύσανο (σαν το δικό σου) το φχαριστιέμαι μουσκεύοντας το πινέλο, το στραγγίζω με το χέρι και το βουτάω ελαφρά στην κρέμα και φορτώνει αρκετή ποσότητα και στη συνέχεια στο πρόσωπο και που και που λίγες σταγόνες στον θύσανο. Το πόσο θα πιέσεις και το πόση κρέμα θα πάρει θα το δεις μετά από μερικές φορές. Προϋπόθεση γι αυτό βέβαια είναι η κρέμα να είναι μαλακή. Αλλιώς στο πρόσωπο με το δάκτυλο όπως λέω στην αρχή. Να θυμάσαι μόνο αυτό που είπα στο προηγούμενο ποστ, δλδ όσο μεγαλύτερος ο θύσανος τόσο περισσότερη κρέμα στο πρόσωπο ή στο πινέλο.
Καλά ξυρίσματα και θα δεις με το chubby2 (η ναυαρχίδα της εταιρείας με τις μεγαλύτερες πωλήσεις
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Διαφορές χαρακτηριστικών τρίχας (splay και backbone) της εγγλέζικης εταιρείας μεταξύ machurian και dual band ? Και πάντα μιλάμε σύγκριση για το ίδιο πινέλο με ίδια νούμερα loft/knot. Aπάντηση από κάποιον που τα έχει ή έχει δοκιμάσει σε χρήση.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Εχω το Duke 3 σε Manchurian και το Chubby 2 σε two band (Silvertip το λέει η Simpson).
Διαφέρουν βέβαια σε όγκο αλλά μπορώ να πω με ασφάλεια πως η αίσθηση του 2Β είναι πιο απαλή χωρίς να γρατζουνάνε οι άκρες ενώ το Manchurian πιο 'άγριο'.
Πολύ διαφορετικοί θύσανοι από τα best badger της εταιρείας. Το 2Β ταιριάζει περισσότερο σε μαλακά σαπούνια ενώ το Manchurian σε σκληρά. Πυκνοί θύσανοι και οι δυο με αξιοπρεπές flow.
Δυνατό backbone, μικρό splay και οι δυο. Προτιμώ σαφώς το 2B Silvertip. YMMV.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”