Πινέλα Simpsons - Μεγ. Βρετανία

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Αυτό ακριβώς έκανα Δημήτρη,
Άρχισα με email και κατέληξε σε τηλέφωνα,μιλήσαμε πολύ ώρα,αλλά τι να γράψω εδώ όλη την συνομιλία μας; :D
Για την χρήση των Simpsons σε συνδυασμό με preshave oil τι γνώμη έχετε; Γενικά είχα διαβάσει ότι δε συνίσταται με πινέλα ασβού επειδή αλλοιώνει την τρίχα
Πρώτη φόρα το ακούω αυτό,που το διάβασες; δεν ισχύει αυτό φίλε μου. :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Επειδή χάθηκαν οι παλαιότερες φωτογραφίες μου... Simpsons Chubby 2 Best Budger vs Synthetic

Εικόνα

Εικόνα
Χάρης
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Tony έγραψε:
Για την χρήση των Simpsons σε συνδυασμό με preshave oil τι γνώμη έχετε; Γενικά είχα διαβάσει ότι δε συνίσταται με πινέλα ασβού επειδή αλλοιώνει την τρίχα
Πρώτη φόρα το ακούω αυτό,που το διάβασες; δεν ισχύει αυτό φίλε μου. :)
Sorry για την - αρκετά - αργοπορημένη απάντηση. Για τα πινέλα ασβού (γενικά) μ' ένα google search έχω βρει διάφορους που ανησυχούν μήπως δεν κάνει να τα χρησιμοποιούμε με preshave oil (ίσως αδικαιολόγητα βέβαια, οι απόψεις διίστανται). Για τα Edwin Jagger συγκεκριμένα το λέει η ίδια η εταιρία.


Από το παραπάνω link:

"Do not use with shaving oil.".

Αναρωτιόμουν λοιπόν αν ισχύει κάτι τέτοιο και με τα Simpsons.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 16 Νοέμ 2017, 07:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως μπορείς να το κάνεις αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ναι,υποθέτω πως όταν λέει "Do not use with shaving oil" εννοεί,να μην δουλεύεις το shaving oil με το πινέλο,άλλωστε δεν έχει καμία χρησιμότητα αυτή η χρήση,με τα χέρια μπαίνει,κάποιοι το κάνουν βέβαια,και έχουν και ξεχωριστό πινέλο για να απλώνουν το shaving oil στο πρόσωπο...

Έχει βάση αυτό που λέει,γιατί αν πασαλείψεις το πινέλο με shaving oil...άντε μετά να το καθαρίσεις :naughty: κυρίως συνθετικά χρησιμοποιούν για αυτό,κατά τα άλλα αν το χρησιμοποιήσεις κανονικά,δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Έχεις ένα point. Αλλά δε φαντάστηκα ότι θα το άλειφε κανείς με το πινέλο! Εννοείται με το χέρι μόνο και πινέλο για τον αφρό.

Βέβαια το να έχεις ένα ξεχωριστό (φτηνό) συνθετικό γι' αυτή τη δουλειά δεν είναι και τόσο άσχημη ιδέα τώρα που το λες :) Κάνεις και μασάζ στο πρόσωπο καλύτερα.
NavalArchitect

H Simpsons έβγαλε συνθετικό πινέλο με £15, συμπεριλαμβανόμενου του ΦΠΑ.
22mm knot, specs to follow.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Κατεβαίνουν σε χαμηλότερες κατηγορίες τιμής; Ενδιαφέρον. Άντε και στα 24mm και τα 26mm :)
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Tzimisce έγραψε: 23 Φεβ 2018, 09:37 Από το φυλλάδιο της Simpsons βασικά προβληματίστηκα.
Αλλά άμα είναι πρακτικά να χρησιμοποιείς περισσότερο το πλάι της τρίχας από την άκρη της, η ψαλίδα μεταξύ boar και silvertip κλείνει αισθητά!
Άσε που με τα λεφτά ενός silvertip παίρνεις μία κούτα omega να έχεις να ανοίγεις.
Μετά από τόσα χρόνια όσα πινέλα ασβού πέρασαν από τα χέρια μου,και Simpsons τα δούλευα με κυκλικές κινήσεις κανονικά,απλά πιέζεις το πινέλο τόσο όσο χρειάζεται να κάνει "σωστό" splay αποφεύγουμε δηλαδή το σπαγκάτο στον θύσανο άλλωστε αυτό είναι για τα χταπόδια... :D

Η εταιρία το αναφέρει βέβαια και είχα προβληματιστεί και εγώ,όταν επικοινώνησα με τεχνικό της Simpsons μου είπε ότι το γράφουν για να αποφεύγεται η μεγάλη πίεση του θυσάνου κυκλικά,διότι λόγω της μεγάλης πυκνότητας που έχουν τα πινέλα τους ή τρίχα στην αρχή "τσακίζει" και μετά κόβεται πράγμα που ισχύει,αλλά πρέπει να του φερθείς πάρα πολύ άσχημα,εξάλλου κυκλικές κινήσεις δεν χρησιμοποιούμε και όταν φορτώνουμε το σαπούνι; όσο για την κόλλα που βάζει η Simpsons-Vulfix δεν καταλαβαίνει τίποτα,είναι εποξική τριών συστατικών που την κατασκευάζουν οι ίδιοι,και από τα πιό δύσκολα re-knot που έχω κάνει,και να θέλεις να χαλάσεις τον θύσανο δεν...

Έτσι δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα,ούτε και οι φίλοι μου οπότε :violin: :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ Αντώνη.
Εντάξει, δεν θα το ανοίξεις μέχρι τέρμα, λογικό το βρίσκω.
Αλλά και αυτό με το απλό "σπατουλάρισμα" μου φάνηκε λίγο υπερβολικό.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Δεν χρειάζεται και όχι μόνον δεν προσφέρει τίποτα αλλά αρχίζει να "ενοχλεί" και να χάνεται η απαλότητα της σχετικής τρίχας, να το πιέζεις μέχρι τέρμα πάνω στο πρόσωπό σου ούτε βέβαια και στο μπωλ (εκεί άλλωστε προκύπτει στην περίπτωση αυτή και πρόβλημα εφαρμογής )εκτός αν έχεις μπωλ των 15-20 εκατ. διαμέτρου). Εγώ όντας φαν της κυκλικής κίνησης ειδικά στο πρόσωπο τα πιέζω μέχρι περίπου τα 3/4. Το κρατάω δλδ λίγο πριν ανοίξει τέρμα. Αυτο όσο και να φαίνεται δύσκολος ακροβατισμός, δεν είναι γιατί το συνηθίζει το χέρι και πάει μόνο του. Και ποτέ δεν υπήρξε ορατό πρόβλημα.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”