Πινέλα Simpsons - Μεγ. Βρετανία

Απάντηση
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Σε σχέση με το best badger πως είναι;
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27385 times
Been thanked: 38923 times
Ηλικία: 54

Η μέρα με τη νύχτα!
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Άντρέα έχω την άποψη ότι τη μέγιστη δυνατή ασφάλεια στην εξαγωγή συμπεράσματος θα την είχαμε εξετάζοντας δύο ίδιους θυσάνους
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27385 times
Been thanked: 38923 times
Ηλικία: 54

Συμφωνώ. Ο Duke 3 οχι μόνο είναι μικρότερος, δεν έχει και την ίδια πυκνότητα.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Και ευτυχως που δεν εχει.

Δημητρη, οτι ισχυει γενικα στα πινελα, ισχυει και για τα Simpsons. H εταιρεια οσον αφορα τα best, διαφοροποιηθηκε πολλες φορες. Υπηρξε σεζον που λανσαρε ως best, θυσανους 2band finest, ενω αλλες η τριχα ηταν πιο γκριζα και αλλες πιο καφε.

Τα ιδια συνεβησαν και στα Silvertip - αλλες σεζον ειναι 2band silvertip και αλλες 3band HMW. Οτι τριχα βρισκει με βαση τα ποιοτικα της κριτηρια, αγοραζει και χρησιμοποιει. Δεν μπορεις να κανεις απολυτα εξειδικευμενη (και με τη μεγιστη δυνατη ασφαλεια οπως ζητας) κριτικη.

Μενοντας λοιπον στα βασικα - οι best θυσανοι ειναι πιο scritchy απο τους super - και οι Machurian με περισσοτερο backbone απο τους silvertip. Οι μικροτεροι θυσανοι splashαρουν πιο ευκολα (εως υπερβολικα πολυ) και οι πιο μεγαλοι (τα chubby δηλαδη) πιο δυσκολα εως καθολου.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ηρακλή λίγο πολύ είναι γνωστά αυτά. Και μιλάω για την τελευταία παράγραφο. Αυτό που εξακολουθεί να μου αφήνει λίγες απορίες είναι το ίδιο πινέλο simpson πχ chubby1, 2, 3, duke κλπ κλπ σε τρίχα machurian και σε τρίχα 2b, διαφορές. Δηλαδή στον ίδιο θύσανο με τη δομή τη συγκεκρμένη και την συγκεκριμένη πυκνότητα, knot, loft αλλά και λαβή (στο βαθμό που παίζει ρόλο στον "χειρισμό") Βγάζει η εταιρεία πινέλα με τρίχα machurian, silvertip και two band. Tα ίδια πινέλα τα βγάζει και έτσι κι αλλιώς με ίδιες όλες τις πιο πάνω παραμέτρους. Η ίδια τρίχα πχ σε διαφορετική πυκνότητα έχει διαφορετική συμπεριφορά.
"Aut viam inveniam aut faciam "
stefanara
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 17 Δεκ 2011, 20:22
12
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, ΟΑΚΑ
Has thanked: 45 times
Been thanked: 259 times
Ηλικία: 47

την νεα σειρα συνθετικων trafalgar την εχει δοκιμασει κανενας;
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Έχω ένα Τ3 για δοκιμή, θα δοκιμαστεί και προσεχώς θα ενημερώσω...

Το Τ1 που μου είχαν δώσει για δοκιμή, δεν μου άρεσε, έφταιγαν όμως οι διαστάσεις του που δεν μου αρέσουν, όσο για τους θυσάνους είναι και στα τρία πινέλα οι ίδιοι,
με κάποιες διαφορές στο loft/knot και το ύψος λαβής.

Προσωπικά πάντα, τα βρήκα καλύτερα και από τα Chubby 2 και Duke 3, είναι οι καλύτεροι συνθετικοί θύσανοι από όλα τα συνθετικά της Simpsons, και με πολύ προσιτή τιμή, στα 20 πάει το Τ3 που είναι και το μεγαλύτερο της σειράς, που είναι μία τιμή λογική και όχι αποτρεπτική για μία δοκιμή.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Πάνος85
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 04 Μάι 2020, 20:37
3

Χαιρετώ την όμορφη παρέα του παραδοσιακού ξυρίσματος! Έχω μια βδομάδα που αγόρασα το chubby 2 best έχω κάνει τη διαδικασια για να φύγει η μυρωδιά και σήμερα είχα το πρώτο μου ξύρισμα με σαπούνι της DR Harris... Φανταστική εμπειρία!!! Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν σταντ για το συγκεκριμένο πινέλο; Εγώ βρήκα ένα μεταλλικό αλλά ήθελα να μάθω αν έχει το δικό του.
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 214 times
Been thanked: 555 times
Ηλικία: 43

Πανος 85 καλησπερα!Εχω το duke 3 k to chubby 2!για τον δουκα βρηκα βαση.για το chubby οχι.παντως σε μια ερευνα που εκανα και sto badger and blade αρκετοι φαν των simpson υποστηριζουν οτι αυτα τα πινελα δεν χρειαζεται να κρεμιουνται αναποδα!ειδικα ενας λεει οτι τα εχει 20 χρονια και δεν τα εχει κρεμασει ποτε αναποδα.
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”