Πινέλα Simpsons - Μεγ. Βρετανία

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Είναι μια λύση για να λιγοστεύει το περιεχόμενο από τις σαπουνοαποθήκες που έχουμε φτιάξει όλοι μας!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Το Chubby 2 είναι ένα καταπληκτικό πινέλο.
Το αν αξίζει τα χρήματα είναι σχετικό. Την ίδια δουλειά κανέις με ένα Toyota Corolla και με μία Rolls Royce.
Για εμένα το Chubby είναι η Rolls Royce των πινέλων.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Η τρίχα η best τι διαφορά έχει από την super? Εκτός φυσικά από την απαλότητα δικαιολογεί τόση διαφορά τιμής? Πάντα για την εγγλέζικη εταιρεία μιλάμε
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Η επίσημη περιγραφή από την Simpson's.

Super Badger
A long hair with a soft creamy white tip. The ultimate in shaving sensation.

Best Badger
Hair varying from long to medium length with a soft darker creamy tip.

Προσωπικά έχω δοκιμάσει μόνο Best και μου αρέσει πάρα πολύ, τόσο που πραγματικά απορώ τι καλύτερο προσφέρει η super.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο Χάρη . Και εγω απο την ποιότητα best είμαι υπέρ-ευχαριστημένος και δεν βλέπω κανέναν λόγο (εκτός αν σου περισσεύουν ) να δώσεις αρκετά χρήματα επιπλέον για να πας στην ποιότητα super.

YMMV έγραψε:Το συνθετικό Chubby 2 δείχνει να έχει ενδιαφέρον
Χμμμμμμμμμ......... :think: :whistle:
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Nαι, για μένα όποιος λοξοκοιτά προς τη Simpsons, το συνθετικό της είναι μονόδρομος.
Δεν έχω προσωπική εμπειρία απο τη συνθετική τρίχα του αλλά πιστεύω πως θ' αξίζει η πενταπλάσια τιμή του σε σχέση με ένα p.soft.
Όταν έχεις βάλει στο μάτι ένα chubby πχ όμως δε σκέφτεσαι το κόστος. Εμένα δυστυχώς το Plisson δεν έχει χάσει ούτε τρίχα, να μου δώσει έστω μια αφορμή, τόσο αφιλότιμο και άτιμο πινέλο είναι !
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

:P

(και ομως την ξερεις την τριχα του συνθετικου Simpsons - ειναι αυτη του ΚΕΝΤ - σε εναν πολυ πιο γεματο θυσανο βεβαια)
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Και ο πιό γεμάτος θύσσανος αλλάζει δραστικά την υφή ; Τόσο πολύ που δικαιολογεί τη 10πλάσια τιμή απο το Κent ;
Όχι Ηρακλή δε μπορεί ! Δεν είναι δυνατόν να δώσει κανείς 100-110€ για να πάρει ποιότητα,τύπο τρίχας Kent που μια χαρά είναι και σε σχέση με παλαιότερου τύπου συνθετικά η μέρα με τη νύχτα, αλλά όπως και να το κάνουμε δεν είναι plisson, plissoft . Εγώ νόμιζα πως μιλάμε για το κορυφαίο συνθετικό. Πως πήραν τη καλύτερη συνθετική τρίχα και την εξέλιξαν μέχρι εκεί που δε πάει ! Κάποιο λάθος θα κάνεις..! Είσαι σίγουρος ;;
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν ειπα πουθενα οτι δικαιολογειται η πολλαπλασια τιμη. Απλα σου λεω οτι εχεις δοκιμασει την τριχα αυτη.

Τωρα για την συγκριση που κανεις, εχω καποιες ενστασεις. Το συνθετικο plisson ειναι παλιοτερο μοντελο και απο το KENT και απο το Simpsons. Δεν γνωριζω αν αλλαξαν καποια στιγμη θυσανο (οπως πχ εχουν κανει στη Vie-Long) αλλα επειδη το Plisson εγινε μοδα εδω και εναμιση χρονο δεν σημαινει οτι δεν υπηρχε παλαιοτερα.

Δεν υποστηριζω οτι το συνθετικο Simpsons ειναι καλυτερο ή χειροτερο απο οτιδηποτε - αλλα καταλαβαινεις οτι για να συζητησουμε σοβαρα κατι τετοιο θα πρεπει και οι 2 (ή και οι 1002 που θα θελησουν να συμμετασχουν) να μιλαμε χωρις κλεισιματα ματιων και αυταπαντητες ερωτησεις ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Για την ιστορία το plisson συνθετικό έχει υποστεί reformulation.Η διαφορές με το παλιό είναι ελάχιστες αλλά όσοι έχουν το πρώτο λένε τα καλύτερα.Εδώ στο φόρουμ μας δεν ξέρω κάποιος να έχει την πρώτη έκδοση.Θα είναι και δύσκολο δηλαδή εφόσον τότε δεν ήταν τόοοσο δημοφιλές πινέλο.
Νομίζω όμως οτι και τα simpsons συνθετικά πινέλα έχουν υποστεί reformulation.Οι πρώτες παρτίδες δεν είχαν θετικά σχόλια στο διαδίκτυο.Δεν ξέρω τι είχε παιχτεί και δεν ασχολήθηκα και πολύ.
Για μένα η simpsons είναι σαν την amiga.Πολύ πρωτοποριακή για την εποχή της.Ευτυχώς ή δυστυχώς ήρθαν οι artisans.
Ελπίζω κάποιος που γνωρίζει καλύτερα να με διορθώσει αν κάπου κάνω λάθος.

υ.γ. Yπάρχει και σχετικό βίντεο για τα 2 plisson συνθετικά,όπως και άλλο για το αν αξίζουν τα αντίστοιχα simpsons!!!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”