Πινέλα Simpsons - Μεγ. Βρετανία

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

YMMV έγραψε:Το συνθετικό Chubby 2 δείχνει να έχει ενδιαφέρον
Χμμμμμμμμμ......... :think: :whistle:[/quote]
Εγώ την έχω έχω κάνει τη ζημιά μου.... Σε μια εβδομάδα το υπολογίζω. :whistle:

To παρέλαβες?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Πριν αρκετές μέρες ξυρίστηκα με (κάποιου φίλου δανεκό για δοκιμή) chubby3 super! Παιδιά το πινέλο κυριολεκτικά δεν υπάρχει. Αυτό βέβαια ήταν και δουλεμένο και είχε "στρώσει" αρκετά. Απίστευτη και μοναδική αίσθηση. Σε face lathering το βρέχεις το στραγγίζεις απλώνεις κρέμα σε πολλά (λόγω του μεγέθοους του θύσανου) σημεία του προσώπου, το ακουμπάς κάθετα στο πρόσωπο και αρχίζεις το σβούργηγμα. Με τον πρώτο αφρό που γίνεται αυξάνεις την πίεση και συνεχίζεις με αυτή την πρακτική. Ανοίγει και σου αγκαλιάζει κυριολεκτιά το πρόσωπο με μια απίστευτα "χαϊδευτική) αίσθηση! Επειδή καταλαμβάνει ο θύσανος ανοιγμένος μεγάλο τμήμα του προσώπου (κάτι που το είχα δει στα omega 49 και 48) αναγκάζεσαι να κάνεις μικρούς κύκλους σβουρίσματος. Αυτό μεγεθύνει την αίσθηση απαλότητας και σου δίνει την αίσθηση της πιο μεγάλης παραγωγής αφρού. Τι να σας πω..... Παραγγελία με την πρώτη ευκαιρία!! Ευτυχώς έχω σταματήσει σχετικά τους φωτογραφικούς εξοπλισμούς!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Να εχεις υποψη σου ομως οτι επισημα η Simpsons δεν συνιστα τις κυκλικες κινησεις με τα πινελα της (υπαρχει γραπτη προειδοποιηση στη συσκευασια που αφαιρει και την εγγυηση για αυτο το λογο). Και εχουν δει καμποσα κουλα τα ματια μας.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Να μην πω ότι δύο simpsons που έχω τα έχω ταράξει στο κυκλικό σβούρηγμα και δεν έχουν πάθει το παραμικρό. Και λέω να μην πω γιατί δεν λέει απολύτως τίποτα αυτό, ούτε και τα έχω καμιά δεκαριά χρόνια. Αλλά ρωτάω εγώ, γίνεται πινέλο χωρίς κυκλική κίνηση? Bowl lathering γίνεται της προκοπής με κινήσεις πέρα δώθε χωρίς κυκλική φορά? Αν αυτό το γράφει συνέχεια (γιατί λέω μήπως το έγραψε κάποια στιγμή και μετά όχι) μάλλον θα μοιάζει με τις "παρενέργειες" φαρμάκων γνωστών εταιρειών που μπρος στον κίνδυνο να δυσφιμιστεί η εταιρεία με κάποιο τυχαίο ατυχές περιστατικό γράφουν παρενέργειες που σχεδόν δεν έχουν συμβεί ποτε!
Έτσι κι αλλιώς όμως εγώ προσωπικά δεν την κόβω την κυκλική κίνηση με τίποτα. Δεν τα πάω καλά με τα αγγλικά αλλιώς θα έκανα ερώτημα στην εταιρεία... Και νομίζω ότι θα ήταν (?) σκόπιμο να ανοίξει καινούργιο θέμα με αυτό το περιεχόμενο να πουν κι άλλοι τη γνώμη τους. Αν νομίζεις Ηρακλή ότι εξυπηρετεί κάτι άνοιξέ το.
Προς το παρόν ψάχνω να βρω τα "σκονάκια" των συσκευασιών..
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Δημήτρη είναι έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο Ηρακλής. :)

Όσο για το ερώτημα που λές το έχω κάνει εγώ,3 χρόνια πριν βέβαια,στην ουσία μίλησα με άνθρωπο της Simpsons,
και μου είπε όλα αυτά που γράφει και το ένθετο χαρτί που συνοδεύει κάθε πινέλο.

Για τις κυκλικές κινήσεις που αναφέρεις,εννοεί στο πρόσωπο,εκεί προτείνει κινήσεις βαψίματος,και όχι γιατί μπορεί να καταστραφεί ο θύσανος,αλλά κυρίως για το φαινόμενο μνήμης που έχουν αυτοί οι θύσανοι,ότι καταστρέφεις δηλαδή την φόρμα που έχει δοθεί από αρχής.

* Και εγώ τα δουλεύω με κυκλικές κινήσεις,χωρίς κάργα πίεση φυσικά,αλλά στο στέγνωμα φροντίζω την φόρμα του θυσάνου,και στα 3 χρόνια μου έχει χάσει 2,5 τρίχες... :D
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Όταν λες ότι φροντίζεις τη φόρμα του θυσάνου στο στέγνωμα πώς το εννοείς; Ισιώνεις τις τρίχες στεγνώνοντάς το;
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ναι αυτό ακριβώς,επαναφέρω όχι μια μια τις τρίχες,αλλά όλο το θύσανο πιέζοντας όπως όταν το στραγγίζουμε,αν το αφήσεις να στεγνώσει με "ανθισμένο" θύσανο χάνει την αρχική φόρμα του.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Αντώνη όταν έλεγα να μιλήσω στην εταιρεία εννοούσα όχι ακριβώς ότι λένε στο εσώκλειστο χαρτάκι (εννοείται ότι
δεν θα μου έλεγαν διαφορετικά) αλλά να ανοίξω "διάλογο" μαζί τους, τι πως γιατί πόσο κλπ κλπ, αλλά νομίζω ότι και να το έκανα δεν θα έβγαινε άκρη.
Πάντως εγώ ρε παιδιά θεωρώντας πολύ καλής ποιότητας τα συγκεκριμένα πινέλα (θυμάστε αλήθεια το μικρό Β2 pure badger που με το θύσανο στη μέγγενη και με σφίξιμο της λαβής με εργαλείο φίλτρου έσπασε η λαβή και ο θύσανος δεν έχασε ούτε τρίχα!!! Εικόνα ) κάνω σχεδόν πάντα face lathering με σβούρισμα σε όλα τα περάσματα (με πίεση αυξανόμενη από πέρασμα σε πέρασμα) αλλά πάντα σε "ανθρώπινα" (χαχαχαχαχα) μέτρα. Πόσο καιρό το έχω τώρα (το ch2s) και κυριολεκτικά δεν έχει χάσει ούτε τρίχα. Αλλά και το μικρό το duke3 machurian και αυτό το ίδιο.
Και στην αρχή με το πόυ ξέπλενα τον θύσανο (ειδικά στο μεγάλο το ch2) τον στέγνωνα τινάζοντάς τον και έπαιρνε μία στραβή στάση. Όμως με το στέγνωμα ίσιωνε μια χαρά χωρίς τίποτα να προδίδει τη στραβάδα. Και μετά για να επιταχύνω το στέγνωμα μετά το τίναγμα τον άνοιγα με το χέρι σαν τριαντάφυλλο και γινόταν ένα μεγάλο V και όντως στέγνωνε πολύ γρηγορότερα.
Όμως ουδέποτε παρατήρησα το οποιοδήποτε βλάψιμο τυπικό ή ουσιαστικό. Και αυτό θα συνεχίσω να κάνω.
Βέβαια εδώ Αντώνη ισχύει το ότι όποιος φυλάει τα ρούχα του τα έχει όλα!! (τα μισά τα έχει αυτός που δεν τα φυλάει καλά χαχαχαχα) γι αυτό μία ίσως υπερβολή στην προσοχή και στην περιποίηση όπως λες σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι βλάπτει. Τι να πω....
Πάντως σε κάθε περίπτωση εξαιρετικά (και φυσικά πολύ καλής ποιότητας) πινέλα!
"Aut viam inveniam aut faciam "
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Για την χρήση των Simpsons σε συνδυασμό με preshave oil τι γνώμη έχετε; Γενικά είχα διαβάσει ότι δε συνίσταται με πινέλα ασβού επειδή αλλοιώνει την τρίχα - ή κάτι τέτοιο - αλλά μπορεί και να είναι urban legend (βέβαια η Edwin Jagger νομίζω το αποτρέπει επισήμως για τα πινέλα της με τρίχες ασβού αλλά δεν ξέρω αν ισχύει για όλους τους ασβούς ή μόνο της συγκεκριμένης εταιρείας).
Άβαταρ μέλους
τασος9322
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 16:40
7
Τοποθεσία: Πειραιας
Has thanked: 7547 times
Been thanked: 6832 times
Ηλικία: 45

και να φανταστειτε,το omega 18,το εχω πανω απο 10 χρονια και χωρις να το προσεχω καθολου,ουτε σωστο μουλιασμα,ουτε σωστο στεγνωμα,καποια περιοδο το χρησιμοποιουσα για να καθαριζω τον υπολογιστη απτις σκονες,παρολα αυτα ειναι οπως το ειχα πρωτοαγορασει.....
ΥΓ και τιμη στα 4,5 ευρω
κατα τον δαιμονα εαυτου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”