Πινέλα Simpsons - Μεγ. Βρετανία

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

Duke 3 αβλεπει... το 2 θα σου πεσει πολυ μικρό νομίζω

εγω χρησιμοποιώ το 3 και η εντύπωση μου ειναι οτι είναι λιγο λιανό

το 2 θα το επαιρνα μόνο αν ειχα αγαπημενα σαπούνια που είναι τοποθετημένα σε ιδιαίτερα μικρές συσκευασίες
per ardua ad astra
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 213 times
Been thanked: 552 times
Ηλικία: 43

Ευχαριστω πολυ merambelo.ειδα τις διαστασεις τους στο internet και δεν ειδα μεγαλεσ διαφορες.αλλα η αληθεια ειναι οτι αυτα πρεπει να τα δεις απο κοντα για να κρινεις.τα semogue παντως που εχω μου ταιριαζουν γαντι.θα ηθελα να ειναι στην ιδια διασταση με αυτα.
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

@DAK Προσπάθησε αν μπορείς να πας να τα δεις από κοντά, ειδικά αν θες Simpsons. Υπάρχουν αρκετές διαφορές σε θυσάνους από παρτίδα σε παρτίδα από τη (μικρή ομολογουμένως) εμπειρία μου με τη μάρκα αυτή. Αν δεν θες απαραίτητα ασβό μπορείς να δεις και το συνθετικό Simpsons Chubby 2.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εγω που εχω το duke3 και για περιπου να μηνα ειχα δανεικο το 2, σου λεω χωρις δευτερη κουβεντα το 3.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 213 times
Been thanked: 552 times
Ηλικία: 43

Mitso μαλλον για εκει θα παω!το duke 2 ειδα οτι ειναι ακομα πιο μικρο κ απο τα δυο semogue που εχω 610 κ 620.ενω το duke 3 ειναι στο ιδιο μεγεθος με αυτα.αυτο το μεγεθος ειναι το ιδανικο για face lathering.θα περιμενω να το χτυπησω σε καμια καλη τιμουλα.ευχαριστω για την βοηθεια!

Προστέθηκε μετά από 1 ώρα 25 λεπτά :
Mitso για face lathering πως το κοβεις το duke 3?
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Μια χαρά είναι για face lathering. Εγώ βέβαια που προτιμώ τα λίγο πιο "σκληρά" πινέλα μου φαίνεται αρκετά μαλακό. Το προτιμώ βέβαια απ' το Chubby 2 (best). Όπως καταλαβαίνεις YMMV...

Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 213 times
Been thanked: 552 times
Ηλικία: 43

Εψαξα να βρω αρκετες πληροφοριες στο ιντερνετ κ διαβασα πολλες περιπτωσεις που τα duke 3 εχαναν συνεχεια τριχες κ καποιες φορες η simpson αναγκαστηκε να στειλει καινουργια στους πελατες χωρις χρεωση.fsword εχεις παρατηρησει κατι τετοιο?και η αληθεια ειναι οτι εγω τα πινελα τα βουταω σε καπως καυτο νερο κ μετα τα πιεζω αρκετα στα μουτρα μου!φοβαμαι μηπως το καταστρεψω το duke 3.
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

DAK έγραψε: 22 Οκτ 2018, 14:16 Ειμαι μεταξυ duke 2 k duke 3.Αν εχει καποιος καμια συμβουλη να μου πει θα ηταν καλοδεχουμενη!
Εάν έχεις κλειδώσει στον δούκα τότε οκ, γιατί η simpson έχει, pure - best - (super badger/silvertip) grades, φαντάζομαι ότι δεν θέλεις pure badger, και καλά θα κάνεις.!

Εσύ τι θέλεις όμως; σε best ή super badger;
Είναι όντως καλοί οι best, αλλά οι super είναι άλλο επίπεδο και ακριβότεροι φυσικά, θα συμφωνήσω απολύτως με τον Γιώργο έχει δίκιο, οι διαφορές είναι πάρα πολλές,
τα πινέλα αυτά είναι χειροποίητα, με μικρές αποκλίσεις στις διαστάσεις, επίσης υπάρχουν και χρονικές διαφορές, αλλιώς τα έφτιαχναν πριν πέντε χρόνια και αλλιώς σήμερα, και οι παλαιότερες παρτίδες που έχουν ξεμείνει αναγνωρίζονται από το sticker που είναι στην λαβή, όποτε πρέπει να πας να τα δεις και να τα πιάσεις από κοντά.

Αν έπρεπε να επιλέξω μεταξύ των, D2 και D3 χαλαρά το D3 λόγω διαστάσεων, και με βάση το ymmv.

Duke 2 σε Best Badger
Overall brush height - 87mm
Handle height - 43mm
Knot loft - 44mm
Knot diameter - 21mm
Weight - 58g

Duke 3 σε Best Badger
Overall brush height - 93mm
Handle height - 47mm
Knot loft - 46mm
Knot diameter - 23mm
Weight - 65g

Για συμβουλές όχι φίλε μου, όμως κάποια tips και προσωπική γνώμη πολύ ευχαρίστως. :)
Κάποια duke έχαναν τρίχες όντως, παλαιότερα όμως για αυτόν τον λόγο άλλαξαν τους θυσάνους τους, και το σημαντικότερο όλων είναι ότι, αν πάρεις έναν ασβό και ειδικά simpson θέλει προσοχή και φροντίδα, ο D3 αργεί περισσότερο να στεγνώσει από τον D2, δεν είναι πινέλα για καθημερινό ξύρισμα, αλλά εφόσον έχεις και άλλα θα είσαι ok.

Μετά δεν πρέπει να το πιέζεις με μίσος αυτό πινέλο, και αν το κάνεις θα σπάνε οι τρίχες στις άκρες ή θα φεύγουν ολόκληρες, για ασβούς μιλάμε, και όχι για αγριόχοιρους/συνθετικά, και το καυτό νερό απαγορεύεται δια ροπάλου, θα καταστρέψει τον θύσανο και δεν μας χρειάζεται κιόλας, κάποιοι λένε πως λασπώνουν οι θύσανοι,
ναι φυσικά έτσι είναι, αλλά αφού τους έβρασαν πρώτα, χλιαρό νερό και όχι πίεση στο πρόσωπο, πρέπει να το προσέχεις για να το έχεις, μία σχέση αγάπης δηλαδή... :romance-adore:
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 213 times
Been thanked: 552 times
Ηλικία: 43

Tony ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.το οριο μου ειναι μεχρι 100 κατα ευρω.οποτε θα παω για best κ οχι για super.θα πρεπει να προσεχω με το καυτο νερο.θα περιμενω την black friday μπας κ πετυχω καμια πολυ καλη προσφορα.παντως σιγουρα δεν θα το εχω για καθημερινη χρηση.καλημερα κ καλη δουλεια σε ολους!!😊
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Τα είπε όλα ο Tony! Πάντως το δικό μου (το έχω πάνω από χρόνο) δεν έχω δει να χάνει πέραν του συνηθισμένου (2-3 στην αρχή και μετά καμιά τρίχα αραιά και πού).
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”