Πινέλα Simpsons - Μεγ. Βρετανία

Απάντηση
NavalArchitect

Η εταιρία έχει στα σκαριά νέα μοντέλα. Νέα σχέδια, που ήδη δοκιμάζονται.

Επίσης προς το φθινόπωρο θα δούμε και το επετειακό για τα 100 χρόνια. Εκεί θα πέσουν κορμιά, ανάμεσα στους φανατικούς.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Και μία ερώτηση παιδιά, τελικά το συνθετικό της Simfix έχει knot 22mm ή στα 25mm; μπορεί να με ξεγελούν οι φωτογραφίες,αλλά δεν μου γεμίζει το μάτι για 25αρι...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27822 times
Been thanked: 29048 times
Ηλικία: 64

Αντώνη, στο site της εταιρείας γιά 25άρι το έχει.
Βέβαια ούτε στον Διονύση [mention]paratairosexthros[/mention] φάνηκε 25mm, αλλά ούτε και σε μένα.
Δυστυχώς δεν έχω τρόπο να το μετρήσω, από την άλλη δεν νομίζω σοβαρή εταιρεία σαν την Simpsons να λέει ψέματα...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Και εγώ δεν νομίζω εταιρεία σαν την Simpsons να λέει ψέματα Γιάννη,είχα διαβάσει όμως το θα έβγαινε σε 22mm, εξ αυτού και η ερώτηση. :)

Τ: Αν θέλουμε να μετρήσουμε το knot μπορούμε να κόψουμε ένα κομμάτι από σπάγκο ή κάτι παρόμοιο σε διάμετρο,μετά τυλίγουμε τον σπάγκο σφικτά γύρο από τον θύσανο στο χαμηλότερο σημείο του,εκεί που τελειώνει η λαβή και αρχίζει να φαίνεται ο θύσανος,αφού πάρουμε την μέτρηση ξετυλίγουμε τον σπάγκο-κορδόνι και το μετράμε σε μία μεζούρα ή ένα μέτρο-χάρακα ότι έχουμε,είναι βέβαια μία μέτρηση στο περίπου και κατά προσέγγιση,αλλά θα καταλάβουμε...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Αντωνη, η διαμετρος δεν ειναι η περιφερεια. Με ενα χαρακακι μετραμε τον θυσανο στη βαση του (στο σημειο που "βγαινει" απο τη λαβη) και εχουμε ενα αρκετα ακριβες αποτελεσμα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Εγω που το μέτρησα με παχύμετρο, το βρήκα λίγο παραπάνω απο 25 χιλ.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Μετράμε όπως λέει ο Αντώνης την περίμετρο (ή αντί σχοινάκι μπορούμε να γυρίσουμε κυκλικά έναν χάρακα αρχίζοντας από το μηδέν) και αυτό που βρίσκουμε το διαιρούμε δια 3,14. Έτσι έχουμε την διάμετρο με μεγάλη ακρίβεια μέτρησης στο βαθμό που το μέτρημα του σπάγγου ή του χάρακα είναι ακριβές.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δημητρη, αν το κανεις οπως ο Αντωνης ( "μετά τυλίγουμε τον σπάγκο σφικτά γύρο από τον θύσανο" ) θα παρεις ουτως ή αλλως λανθασμενη μετρηση. Απο την αλλη αν εχεις καποιο τροπο πχ χαρακα να μετρησεις το νημα - τοτε βαλε κατευθειαν τον χαρακα στη βαση του θυσανου και μετρησε με το ματι - αριστερα προς τα δεξια - την αρχη και το τελος του θυσανου.

Αυτο ειναι 99% ακριβες, ετσι μετρουν τους θυσανους και οι επαγγελματιες - το 100% το παιρνεις με παχυμετρο (υπο την προυποθεση οτι το εργαλειο ισα ισα χαιδευει τις ακρες του θυσανου)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Μισό παιδιά δικό μου το λάθος,πάνω στην φούρια μου να γράψω συχνά ξεχνώ. :(

Η μέθοδος που γράφω παραπάνω δεν είναι δική μου,προέρχεται από τους αρχαίους ημών προγόνους,που μπορούσαν να υπολογίσουν οποιοδήποτε κύκλο,ακόμα και γιγάντιες κολόνες/κίονες με απίστευτη ακρίβεια. Αν ήταν δική μου μάλλον δεν θα ήμουν εδώ... :D

Η μέθοδος που αναφέρω είναι σωστή,αλλά ξέχασα να αναφέρω την παγκόσμια σταθερά* [π=3,14] ή σταθερά τού Αρχιμήδους περίπου το 150 μ.Χ,που λέει ότι:

Η σταθερά π ισούται με το λόγο της περιφέρειας ενός οποιοδήποτε κύκλου προς τη διάμετρό του. Όλοι οι κύκλοι ανεξαρτήτως διαμέτρου έχουν το ίδιο π και αυτό ισούται κατά προσέγγιση με 3,14.

Επίσης στο σημείο αυτό που κάνουμε την μέτρηση (τέλος λαβής- αρχή θυσάνου) είναι πάλι κατά προσέγγιση,είτε μετρήσουμε με χάρακα-σπάγκο αλλά ακόμα και με παχύμετρο,αυτό συμβαίνει διότι η διάσταση ενός θυσάνου καθορίζεται αρχικά από τον κατασκευαστή του,και αφορά μόνο την διάμετρο του κόμπου (κόλλα) όπου αλλού και να μετρήσουμε θα πάρουμε μεγαλύτερη τιμή εφόσον το σχήμα του θυσάνου είναι κωνικό,πχ,ο Φώτης** που μέτρησε με παχύμετρο και βρήκε λίγο παραπάνω από 25 χιλ,που αυτό σημαίνει ότι το Simfix έχει όντως 25mm knot.! :)

* Ευχαριστώ [mention]mitsos[/mention] Δημήτρη.!
**Ευχαριστούμε [mention]Fotakas[/mention] Φώτη απάλλαξες κάποιον από £17.95.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

Καλησπερα σε ολους.Ειμαι σε φαση να αγορασω το πρωτο μου πινελο simpson.Ξυριζομαι αποκλειστικα face lathering k αυτη τη στιγμη εχω δυο semogue.Τo 610 k 620.Ειμαι μεταξυ duke 2 k duke 3.Αν εχει καποιος καμια συμβουλη να μου πει θα ηταν καλοδεχουμενη!
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”