Omega 80097

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Κοίτα κάτι enablers ρε ... :mrgreen:

Οκ θα πάω αύριο Hairmaker και θα πάρω και το χοιρινό και ένα S10065 που έχω βάλει στο μάτι
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Ρε, είναι δυνατόν αυτό να συγκρίνεται αυτό με το Plissoft? Μεθαύριο πάω Γαλαξία.... Αντε πάλι...
Εικόνα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Πινελάρα ό,τι και να λέμε! Στο βασικό rotation εννοείται.
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Εγώ και λόγω εντοπιότητας, είμαι φανατικός υποστηρικτής των Omega (από πινέλο, μέχρι τα σκληρά σαπούνια), γιατί value for money είναι άπιαστα και επιπλέον μου αρέσουν τα πινέλα που έχουν backbone και ταυτόχρονα δεν "πετάνε από δω κι από κει οι τρίχες" όταν τα "σπάσεις". Και γι αυτό, σούμπιτος αγόρασα 2 S-brush. Και είναι καλά, ειδικά αν σου αρέσουν τα καινούρια γουρουνάκια. ΑΛΛΑ, θα συμφωνήσω με τον [mention]Randyman[/mention] και θα πω, πως τα S-brush μπορεί να φαίνονται καλά, αλλά μόνο αν δεν έχεις δοκιμάσει τίποτα νεότερης γενιάς.

Εγώ το S-brush πια το έχω μόνο ως πινέλο ταξιδίου. Eνώ το είχα σε μόνιμη rotation. Γιατί απλά μόλις ξυρίστηκα με tuxedo, είδα ότι η διαφορά γενεών ήταν αβυσσαλέα. Και όλοι οι Ιταλοί που έχω δει σε φόρουμ λίγο πολύ λένε το ίδιο είτε σε σχέση με Plilssoft είτε με tuxedo είτε με Muhle Silvertip. Είναι σχεδόν ομόφωνο. Δηλαδή υπάρχει σε όλα τα πράγματα μια διχογνωμία, υπάρχει αυτός που λατρεύει πχ τα Semogue και λέει "πέταξα όλα τα Omega μου μετά το Semogue", αλλά πρώτη φορά έχω δει τόση ομοφωνία στο ότι το S-brush είναι πλέον "ξεπερασμένο από τις εξελίξεις".

Δεν είναι κακό πινέλο το S-brush (ειδικα το μικρό μέγεθος, που δεν έχει τόσο σφεντονοειδή συμπεριφορά), αλλά τώρα που το συγκρίνω με το tuxedo, λέω "με το S-brush ήταν σα να πάλευα μαζί του". :D Επιπλέον, με το μικρό S-brush, είχα πάντα πρόβλημα στην ποσότητα σαπουνιού. Εγώ κάνω ας πούμε 3 1/2 περάσματα και με το S-brush, συνήθως είχα πρόβλμα στο τελευταίο 1 1/2, γιατί μάλλον λόγω σκληράδας της βάσης του θυσάνου και ελαστικότητας, το Sbrush τείνει να μην κρατάει πολλή σαπουνάδα στον πάτο, αλλά να τη δίνει γρήγορα προς την επιφάνεια.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Πολυ καλες οι πληροφοριες αλλα να που και παλι ειναι offtopic :D Εδω μιλαμε για το μικρο γουρουνακι της Omega το 80097. O Randyman εχω την υποψια οτι διαβασε αυτο που ειχε γραψει ο Θεοδωρος στη 4η σελιδα οτι δηλαδη το γουρουνακι αυτο στελνει στην ακρη το plissoft που εχει - και απαντησε σε αυτο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Κι όμως αυτό το πινελάκι (όπως και το 65) είναι στο ΤΟΠ 5 πολλών, εμού συμπεριλαμβανομένου.
Τα 2 αυτά Ωμεγάκια μου (97 & 65) τα χρησιμοποιώ διπλάσιες φορές στο "ροτέϊσο" απότι τα υπόλοιπά μου πινέλα.
Και πιό πολύ το 97. Αγαπώ 80097 :D

Όσοι δεν το έχετε πάρτε το. Θα εκπλαγείτε!!
Και κατά 99% (γιατί υπάρχει και το ΠΟΚ) θα γίνει ένα από τα αγαπημένα σας :)
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Κατα προτιμηση θελει πρωτα ενα γρηγορο στρωσιματακι (2-3 ημερων)
γιατι ισως θα το περεξηγησουν καποιοι οταν ειναι καινουργιο και αστρωτο.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ε ναι όπως όλοι οι χοίροι, αν και το συγκεκριμένο σε σχέση με κάτι... Πορτογαλικά (ονόματα δε λέμε) στρώνει πολύ πιο εύκολα. Ότι χρειάζεται στρώσιμο όμως χρειάζεται.
Άβαταρ μέλους
Andreas_M
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Ιουν 2014, 09:39
9
Been thanked: 21 times
Ηλικία: 34

τελικά ως στρώσιμο σε τι έχουμε καταλήξει;

μαρεσε το βιντεο με το κρυο νερο και τριψιμο σε πετσετα, οσοι το δοκιμασατε αρκει ή χρειαστηκε και αλλα υγρα επειτα;

θα το αγορασω σημερα :helt
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Αρκεί αλλά εγώ του ρίχνω και ένα ξεβγαλμα με σαμπουάν. Αλλά πρεπει να το χρησιμοποιήσεις αρκετά για να στρωσει. Ωραίο Pennello
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”