Ποσότητα κρέμας και πινέλα

Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Εγώ πιστεύω πως σε bowl lathering με την ίδια ποσότητα, αν πας για την ίδια υφή σαπουνάδας, θα πάρεις υπεραρκετή ποσότητα τελικά, γιατί αν δεν πατάς το πινέλο σαν τρελός όταν το γυρνάς, η σαπουνάδα μένει στην επιφάνεια και κυρίως, στο μπώλ, από όπου μπορείς να την παίρνεις. Εκεί που φαίνεται η μεγάλη διαφορά είναι στο face lathering. Γιατί, εκεί παίζει ρόλο η τρίχα, το διαμέτρημα και το backbone. Οι ασβοί ίδιου διαμετρήματος έχουν πλεονέκτημα, γιατί ο χοίρος, που δεν κρατάει τόσο νερό, τείνει να δώσει τη σαπουνάδα γρήγορα στα πρώτα περάσματα και μετά ξεμένει. Το κόλπο είναι να έχεις ικανό διαμέτρημα (για μένα όχι κάτω από 24χ55 για 3,5 περάσματα) και να μην το χτικιώνεις. Δηλαδή, αν έκανες μια στρώση, μην τη δουλεύεις πολύ, γιατί θα βγει όλη η σαπουνάδα στο 1ο πέρασμα. Οι ασβοί, κρατώντας περισσότερο νερό, δεν έχουν τόσο πρόβλημα.

Αλλά, στους ασβούς παίζει πάλι ρόλο το backbone. Χαλαροί ασβοί, τείνουν να τρώνε πολλή σαπουνάδα βαθιά στον πάτο. Ασβοί με καλύτερο backbone, τείνουν να εγκλωβίσουν στον πάτο λιγότερη.

Φυσικά, υπάρχει και στους χοίρους και στους ασβούς ένα είδος χρυσού μέτρου. Δηλαδή, είναι φυσικό, αν πάρεις τεράστια διαμετρήματα, να θες πάνω από το κανονικό σαπούνι, γιατί μεγάλη ποσότητα θα εγκλωβιστεί χαμηλά, ακόμα κι αν έχεις backbone. Φυσικά υπάρχει η λύσει του "στιψίματος" με το χέρι του πινέλου...

Γενικά, για μένα, οι ιδανικές διαστάσεις για "νορμάλ" ποσότητα σαπουνιού, είναι 21-24mm για ασβό και 24χ55 για χοίρο Ωμέγα (για άλλους δεν ξέρω, πχ λένε πως οι Semogue είναι πιο πυκνοί θύσσανοι εξ ου και τρώνε πιο πολύ σαπούνι). Για συνθετικό, εγώ με τα 26mm Τuxedo είμαι μια χαρά, με τη μικρή S-brush έχω συνήθως πρόβλημα στο facelathering, μάλλον γιατί ακριβώς επειδη είναι πολύ ελαστικό πινέλο, δίνει τη σαπουνάδα γρήγορα και δεν του μένει πολλή πάνω.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Χαχα το s-brush δίνει τη σαπουνάδα οπουδήποτε αλλού εκτός από το προσωπό σου!
Εικόνα
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Το πρόβλημα της S-brush, γίνεται εύκολα αντιληπτό εδώ:


Εικόνα

-Πάνω αριστερά, Ωμεγα 24mm, πάνω δεξιά S-brush 24mm, κάτω αριστερά ασβός 21mm, κάτω δεξιά ασβός 23mm.

Τι είναι εν τέλει το πινέλο; Είναι ένα σαπουνοδοχείο, με το σχήμα κόλουρου κώνου, όπου οι τρίχες, αυξάνουν τη διαθέσιμη επιφάνεια για να κολλάει ο αφρός.

Η S-brush, ενώ στα χαρτιά είναι ακριβώς των ίδιων διαστάσεων με το αγαπημένο μου γουρουνάκι, δε μπορεί να κρατήσει αντικειμενικά την ίδια σαπουνάδα. Γιατί, 1) ο όγκος του κώνου είναι μικρότερος, μιας που το πινέλο "δεν ανοίγει" καθόλου, 2) γιατί οι τρίχες είναι πυκνές αλλά φοβερά ελαστικές, ώστε το πινέλο να μη δίνει χώρο στη σαπουνάδα, 3) γιατί στη βάση του έχει 10mm κόλλας, πράγμα που κάνει τον πραγματικά διαθέσιμο κώνο μικρότερο.

Το αποτέλεσμα είναι πως ενώ με το γουρουνάκι, το οποίο παρεμπιπτόντως, χάνει τρίχες συνέχεια, ακόμα και μήνες μετά τη χρήση (γι αυτό παρήγγειλα άλλα 2 ίδια), φτάνεις συνήθως στα 3,5 περάσματα (χωρίς στίψιμο), με το S-brush, μπορεί να μη φτάσεις ούτε με στίψιμο του πινέλου με το χέρι. Γιατί είναι τόσο σφιχτό και "λαστιχένιο", που πολύ απλά δεν επιτρέπει σε πολλή σαπουνάδα να πάει κάτω. Ενώ το γουρουνάκι, στη χειρότερη περίπτωση, οι "τρύπες" που έχει θα μαζέψουν, σαν άλλα πηγάδια, σαπουνάδα, που μετά θα μπορείς να στίψεις.

Οι ασβοί, πάλι, δείχνουν πόσο με μικρότερο διαμέτρημα, πετυχαίνεις μεγαλύτερη επιφάνεια. Γιατί, όντας μαλακοί, ανοίγουν πολύ, συν ότι έχουν πολλές τρίχες. Οπότε ο ασβός 21mm, ΗΔΗ, φτάνει στη βάση του κώνου, να έχει μεγαλύτερο εμβαδό από το γουρουνάκι των 24mm. Συν, ότι επειδή οι τρίχες υποχωρούν εύκολα στην πίεση, είναι εύκολο να πάει σαπουνάδα προς τα κάτω και να μπορείς να τη στίψεις. Το ακριβώς αντίθετο από την S-brush δηλαδή.

H S-brush ήταν καλό σαν ιδεά, να κάνουν ένα "μη στρωμένο γουρουνάκι". Αλλά, σε αυτό το διαμέτρημα, σε facelathering είναι ανεπαρκές και αν πας στο μεγαλύτερο μοντέλο, η ελαστικότητα είναι ακόμα μεγαλύτερη και έχεις ένα πινέλο που με το παραμικρό θα εκσφεντονίζει σαπούνι δεξιά κι αριστερά. Ίσως θα ήταν καλύτερα, αν στόχευαν ένα συνθετικό "στρωμένο" γουρουνάκι. Άλλωστε, και τα άστρωτα γουρουνάκια, έχουν πρόβλημα με την ποσότητα...
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ωραια η φωτο φυσικα - αλλα κατα την γνωμη μου δεν δειχνει κατι περιεργο. Δηλαδη αν στη θεση του s-brush ηταν ενα 21knot συνθετικο της Vie-Long τι διαφορα θα υπηρχε ? Κανενα συνθετικο δεν ανοιγει σαν ασβος.

Και διαφωνω με το οτι το s-brush ειναι ατσαλο και "δινει" τη σαπουναδα του αλλου για αλλου - θεμα χτυπηματος ειναι και χειρισμου του. Σαφως θελει διαφορετικη συμπεριφορα απο εναν 24αρη ασβο. Δεν υπαρχει αμεση συγκριση σε τοσο διαφορετικα πινελα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Ηρακλή, έχω το omega pro που τελειώνει σε 18. Το έχω στο κουτί. Τινάζει τον αφρό παντού και ό,τι και να χω κάνει, ούτε splay κάνει, αλλά ούτε και αποτέλεσμα καλό μου δίνει. Καμιά συμβουλή?

Επίσης το Plissoft γιατί το θεωρώ 10 σκάλες πάνω από το αντίστοιχο της Omega? Και splay κάνει και backbone έχει, και μαλακό είναι και δίνει ωραία τον αφρό, από αυτά που έχω δει έτσι...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
blade2668
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 11 Οκτ 2016, 23:51
7
Τοποθεσία: Γιαννιτσά / Έδεσσα
Has thanked: 6041 times
Been thanked: 1604 times
Ηλικία: 55

Γιώργο μην εννοείς το S που τελειώνει σε 18 και όχι το pro; Σε μπωλ δοκίμασες να κάνεις τον αφρό σου;
Κώστας
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Εικόνα

Αυτό έχω. Και όχι σε μπολ δε δοκίμασα. Θα το κάνω όμως.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Αυτο ακριβως εχω και εγω, επισης σε κοκκινο (s10108). Το ειχε παρει ο Iogi και ζηλεψα τρελα οταν το ειδα σε φωτογραφιες :D

Λογω μεγαλου σε υψος θυσανου ειναι πιο ευκολο να το δουλεψεις με μπωλ - προσωπικα μια χαρα τα καταφερνω στο προσωπο και οπως ολα τα s-brush διαλυουν οποιοδηποτε σαπουνι. Θελει πιο "εντονη" δουλεια στο φορτωμα και θα ανοιξει κανονικα μετα.

Τωρα για το plissoft, ναι ειναι πιο μαλακο και ανοιγει πιο ευκολα οκ - αλλα να χεις υποψη σου οτι τα s-brush περισσοτερο προσπαθουν να εξομοιωσουν πινελα χοιρου - ενω τα plissoft και ολα τα συνθετικα γενικα προσπαθουν να το παιξουν ασβοι. Η αποψη μου ειναι οτι τα s-brush τα καταφερνουν καλυτερα στην αποστολη τους ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Randy, επειδή το ανέφερες δοκίμασα ξανά χτες από περιέργεια να δουλέψω ένα omega s-brush που χω κι εγώ. Τον αφρό τον έκανα με face lathering χρησιμοποιώντας ένα derby stick σαπούνι. Κάποτε τα χα για default εξοπλισμό ταξιδίου αυτά αλλά τώρα ανέβηκαν τα γράδα :D
Θυμάμαι πως κι εγώ είχα πρόβλημα με το πιτσίλισμα σαπουνάδας με το συγκεκριμένο πινέλο αφού έχει μακριές τρίχες και δεν κάνει και μεγάλο splay αρχικά. Μάλλον ο Ηρακλής έχει δίκιο όταν λέει πως είναι θέμα τεχνικής.

Αυτή τη φορά έβαλα σαφώς περισσότερο σαπούνι στο πρόσωπο από ότι έβαζα συνήθως και το πινέλο το χα αρκετά στραγγισμένο. Σταδιακά πρόσθετα νερό πάνω στο πινέλο. Δεν πιτσίλισε αυτή τη φορά. Ο αφρός έγινε εφάμιλλος των Yaqi και Maggards συνθετικών που έχω. Τα συνθετικά, σε μένα τουλάχιστον, δίνουν τον πιο παχύ αφρό από όλα. (Η αίσθηση του καλού ασβού είναι πάντα διαφορετική, πιο ζεστή να το πω, αλλά η σαπουνάδα ως σαπουνάδα των συνθετικών μου φαίνεται ανώτερη.) Τα 2 κινεζάκια έχουν μεγαλύτερη διάμετρο και δουλεύονται πιο ευχάριστα, υποκειμενικό είναι αυτό πάντα, αλλά το αποτέλεσμα δεν είχε διαφορά. Αν σκεφτείς πως αυτό είναι και πιο μαζεμένο και πιο ελαφρύ, ίσως να ναι το top ταξιδιωτικό.

Τώρα για το rotation στο μπάνιο σου διαλέγεις και με άλλες παραμέτρους, πιο σημαντική εκ των οποίων θεωρώ πως είναι η ανανέωση.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Συμφωνώ και με τους δυο και όταν το αγόρασα είχα ενθουσιαστεί γιατί είχα διαβάσει ότι τα συνθετικά δίνουν πυκνο και παχυ αφρό. Τι να πω πρεπει να παρει μια ευκαιρία γιατί μου αρέσει εμφανισιακα.

Τα yaqi και το Plissoft τα έχω συμπαθήσει λόγω του είδους του θυσανου που έχουν και μπορείς να κάνεις ότι θέλεις χωρίς ιδιαίτερη τεχνική η προσπάθεια. Δεν έχω δυστυχώς όμως κανένα από τα δυο. Είναι το μοναδικό είδους πινελου που θέλω και δεν έχω.

Επισης είμαι σίγουρος ότι τα συνθετικά είναι στρωμένοι χοίροι ουσιαστικά και έχουν εξαλείψει το φαινόμενο brush burn στα δευτερα και τρίτα περασματα.

Μήπως να το δουλευα με κινήσεις βαψιματος μετά το φορτωμα του σαπουνιού και όχι με κυκλικές? Τι προτεινετε? Κρίμα είναι να αχρηστευτει ένα τέτοιο πινελο.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”