Ποσότητα κρέμας και πινέλα

Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

herco έγραψε: 10 Ιαν 2018, 14:06 Ωραια η φωτο φυσικα - αλλα κατα την γνωμη μου δεν δειχνει κατι περιεργο. Δηλαδη αν στη θεση του s-brush ηταν ενα 21knot συνθετικο της Vie-Long τι διαφορα θα υπηρχε ? Κανενα συνθετικο δεν ανοιγει σαν ασβος.

Και διαφωνω με το οτι το s-brush ειναι ατσαλο και "δινει" τη σαπουναδα του αλλου για αλλου - θεμα χτυπηματος ειναι και χειρισμου του. Σαφως θελει διαφορετικη συμπεριφορα απο εναν 24αρη ασβο. Δεν υπαρχει αμεση συγκριση σε τοσο διαφορετικα πινελα.
Αυτό που προσπάθησα να πω με περικοκλάδες, είναι ότι η ποσότητα της σαπουνάδας που κρατάει το πινέλο, εξαρτάται από την επιφάνεια που προσφέρει το ίδιο το πινέλο. Η σαπουνάδα, η περισσότερη θα καθίσει κατά μήκος της βάσης και κατά δεύτερο λόγο, θα κατέβει σε βάθος. Στη μικρή S-brush, δεν υπάρχει μεγάλη επιφάνεια ούτε κατά μήκος της βάσης ούτε σε βάθος. Τόσο σε σύγκριση με μικρότερο ασβό, όσο και με χοίρο θεωρητικά ίδιων διαστάσεων. Ένα άλλο συνθετικό 21mm (η μικρή Sbrush ειναι 24mm), που έχει άλλη διαμόρφωση, πχ το Muhle που το έχω δει (το Vie long μόνο προφίλ το χω δει), σαφως και κρατάει πιο πολλή σαπουνάδα από την S-brush, γιατί ο "ασβοειδής" θύσσανος και η όχι τόσο πυκνή τρίχα, δίνουν "χώρο" στη σαπουνάδα για να μείνει.

Εγώ τη μικρή S-brush, έχω μάθει να την κουμαντάρω ως εξής: splay στο πηγούνι και μετά χωρίς να τη σηκώσω, ανέβασμα προς μάγουλο. Επίσης, δεν την παίρνω απότομα από το μούτρο μου. Με αυτόν τον τρόπο δεν πιτσιλάει. Όμως, έχω διαβάσει πολλούς Ιταλούς με τη μεγάλη S-brush και όλοι λένε πως η μικρή S-brush είναι καλύτερη, γιατί το φαινόμενο σφεντόνα στη μεγάλη είναι πολύ μεγαλύτερο. Όπως και να χει, από τη στιγμή που πέρασα σε tuxedo/plissoft, που κάνει splay οπουδήποτε χωρίς πρόβλημα και οι τρίχες έχουν μεν μια ελαστική επαναφορά, αλλά όχι σφεντονοειδή, η τεχνική που χρησιμοποιώ για την S-brush, τώρα μου μοιάζει όπως λένε στο χωριό μου να είναι "τα μάγια της Κοκκόρως". :D Δηλαδή, δεν είναι μια νορμάλ κατάσταση αυτή. Να φοβάσαι μη γίνει η βούρτσα εκτοξευτήρας σαπουνάδας και να πρέπει να της κάνεις τεμενάδες και παρακάλια για να ανοίξει.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Και εγώ όσο είχα το S10081 έκανα ακριβώς το ίδιο. Splay στο πηγούνι και μετά ανέβαινα . Με κανένα τρόπο δεν κάνει αλλού εύκολα και με όση δύναμη και αν βάλεις . Το έδωσα και τέλος . Τα νέα συνθετικά τα κάνουν όλα καλύτερα οπότε δεν υπάρχει λόγος να κρατάω κάτι που δεν με ικανοποίησε!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

Sitalkas έγραψε: 11 Ιαν 2018, 10:07
Τα συνθετικά, σε μένα τουλάχιστον, δίνουν τον πιο παχύ αφρό από όλα. (Η αίσθηση του καλού ασβού είναι πάντα διαφορετική, πιο ζεστή να το πω, αλλά η σαπουνάδα ως σαπουνάδα των συνθετικών μου φαίνεται ανώτερη.)
παιζει και να ισχύει αυτό

ή για να το πω με μεγαλύτερη σιγουριά και ομιλώντας ως αποκλειστικός face latherer, τα συνθετικά δημιουργούν ταχύτερα ποιοτικό/κρεμώδη αφρό σε σχέση με τους ασβούς

άλλη βέβαια η αίσθηση του ενός κι άλλη του άλλου

να πω διαισθητικά και το εξής:

όσο λιγότερο το backbone (του ασβού πχ), τόσο πιο εύκολα φτιάχνω κρεμώδη αφρό στο face lathering.
per ardua ad astra
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

akis_peiraias έγραψε: 12 Ιαν 2018, 08:58 Και εγώ όσο είχα το S10081 έκανα ακριβώς το ίδιο. Splay στο πηγούνι και μετά ανέβαινα . Με κανένα τρόπο δεν κάνει αλλού εύκολα και με όση δύναμη και αν βάλεις . Το έδωσα και τέλος . Τα νέα συνθετικά τα κάνουν όλα καλύτερα οπότε δεν υπάρχει λόγος να κρατάω κάτι που δεν με ικανοποίησε!
Ναι, ναι! Και γω τώρα μόνο για διακοπές-ταξίδια την sbrush. Ώστε κι αν τη χάσω ή την ξεχάσω πουθενά, να χαρώ κιόλας που λέει ο λόγος. Εγώ έχω και μεγάλο κεφάλι γενικά και άρα και μεγάλο μάγουλο...Με την S-brush, splay στο μάγουλο, απλά σημαίνει ότι μου πιέζει το μάγουλο μέχρι να κολλήσει στα δόντια. :D Μόνο στο πηγούνι.

Με την S-brush περνούσα σχετικά καλά τον πρώτο καιρό,που έκανα μόνο bowl lathering. Εντάξει, στο μπωλ, έκανε αφρό, την πάταγα να κάνει splay με το ζόρι και μετά έβαζα τον αφρό με κινήσεις βαψίματος. Όταν άρχισα το facelathering, βράσε όρυζα.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Εγώ παντως επειδή ο γείτονας κάνει φασαρία απέναντι, θα του επιτεθώ με τη μεγάλη s-brush πετώντας του ότι υπάρχει σε περίσσευμα από κρέμες, σαπουνια. Πιστευω θα τον εκτελέσω εν ψυχρώ. Μιλάμε για καταπέλτη, οχι αστεία φίλοι..
Εικόνα
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

:D :D :D Αλήθεια! Αλήθεια! Τρίχα λάστιχο!
Άβαταρ μέλους
ntasaef4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 19 Δεκ 2017, 15:08
6
Has thanked: 205 times
Been thanked: 418 times

Randyman έγραψε: 12 Ιαν 2018, 17:54 Εγώ παντως επειδή ο γείτονας κάνει φασαρία απέναντι, θα του επιτεθώ με τη μεγάλη s-brush πετώντας του ότι υπάρχει σε περίσσευμα από κρέμες, σαπουνια. Πιστευω θα τον εκτελέσω εν ψυχρώ. Μιλάμε για καταπέλτη, οχι αστεία φίλοι..
χαχαχα ουτε να φανταστώ θέλω πόσο στοκ έχεις... :D
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Τα βασικα αρχηγε μου.. τα βασικα... :D
Εικόνα
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Τα "βασικά 50 κομμάτια", ε, Randyman? :D
Άβαταρ μέλους
Nassiff11
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 17 Ιαν 2024, 08:05
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 297 times
Ηλικία: 35

Γεια σας. 5 χρόνια μετά σας έβγαλε σε μια αναζήτηση για την διάμετρο του πινέλου. Όταν παρήγγειλα δεν ρώτησα τι παίζει με διαμέτρους οπότε πήρα 21 Χιλ συνθετικό της νομ. (Muhle) Απαλό μια χαρά χερούλι παλευω να πετύχω μαρέγκα λόγο απειρίας. Ωστόσο σαν μέγεθος μου φαίνεται εντάξει. Ποσότητα που φορτώνει κτλ όλα οκ. Έπειτα είδα ότι πήρα το μικρότερο που κυκλοφορει... Σύμφωνα με τα λεγόμενά σας κάνω Κ οικονομία.... Δεν ξέρω αν θα είχε όμως νόημα μια ξεχωριστή κουβέντα γα τα μεγέθη...... Των πινέλων μας
Η δουλειά κάνει τους άντρες!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”