Τι πινέλο μου προτείνετε?

Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

theo's έγραψε: 02 Ιουν 2020, 22:24 Βέβαια αντιλαμβάνομαι αν είχα ξεκινήσει ανάποδα μάλλον(λέμε τώρα) δεν θα είχα ξοδευτεί.
Ελπίζω να κάνεις την καλύτερη και οικονομικότερη επιλογή.
όχι μονο θα ειχες ξοδευτει, αλλα δεν θα ειχες μαθει κιολας... ενα Chubby 2 στην αρχη της γνωριμίας με το ΠΞ δινει μια λάθος εντύπωση για το ΠΞ

και προφανώς, δεν θα μπορεσεις τελικά να καταλάβεις το γιατι το Chubby 2 είναι καλό

(που δεν είναι, οταν μιλάμε για το Best... Super και Fu Manchu μεγαλεια ομως...)
per ardua ad astra
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

yaqi high mountain silvertip 24mm

Αν μου άρεσε η λαβή θα το είχα χτυπήσει κανονικότατα. Η ποιότητα της τρίχας πολύ πάνω από την τιμή.

Δες επίσης σε άλλη κατηγορία τιμής τα premium της Omega.
Από αυτά προτιμώ τα pure badger γιατί είναι σαν best και έχουν και backbone. Ενώ τα silvertip τους μόνο για κρέμες είναι.
Οι λαβές τους όμως είναι υπέροχες.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1256
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10996 times
Ηλικία: 24

Εγώ το Aqua το βρήκα πτωχό μπροστά στον μπαμπά Moka. Μικρότερη λαβή, μικρότερο knot, λιγότερο backbone, λιγότερη πυκνότητα τρίχας αλλά λίγο μαλακότερο από το Moka.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Gorilaki84
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 04 Απρ 2020, 11:55
4
Been thanked: 21 times

Παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια αλλά από εξωτερικό πράγματα δεν παίρνω. Πόσο μάλιστα που έχει να κάνει με επαφή με δέρμα κ διαφορά τέτοια. Προτιμώ κ υποστήριξη μαγαζιά από ελλάδα.που μπορώ να πάω κ την βόλτα μου να τα δω κ από κοντά κ αν μου αρέσει να το πάρω.
vag1966
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 07 Δεκ 2020, 19:27
3
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 58

Μετα απο 15 περίπου χρόνια χρήσης ενος crabtree & evelyn pb ήρθε η ωρα της αντικατάστασης του , αρχικά προσανατολίστηκα προς simpsons chubby 2 bb και για ποιο οικονομικό simpsons duke 3 bb, καποια στιγμη άρχισα να καλοσκέφτομαι και το YAQI MOKA EXPRESS 26 mm διαβάζοντας όμως την ανάρτηση σου νομίζω ότι το ψάξιμο τελειώνει στους Simpsons
theo's έγραψε: 02 Ιουν 2020, 22:24 Αποφεύγω να προτείνω κάποιο ξυριστικό αντικείμενο γιατί η επιλογή
είναι καθαρά προσωπικό θέμα και εξαρτάται από διάφορους παράγοντες όπως κόστος, προσωπικό στυλ, μόδα, στόχος κλπ
Μπορώ όμως να καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία.

Μπήκα στον μαγικό κόσμο του ΠΞ πριν έξι χρόνια περίπου.
Πρώτο μου πινέλο μετά από ψάξιμο ένα Semogue 2020 με τρίχες ασβού - Best Badger - 31,00 €. Δεν το μετάνιωσα ποτέ. Για πρώτο πινέλο κορυφαίο!!! Τα έχει όλα. Μετά μπήκε το μικρόβιο της αναζήτησης και η μπάλα χάθηκε...

Πήρα και το Semogue Owners Club 2 band cherry wood - Ασβός 66,70 €. Ανώτερη τάξη. Στην αρχή ενθουσιάστηκα αλλά μετά δεν μου άρεσε. Αντίθετα με την γνώμη πολλών θεωρώ ότι στερείται του λεγόμενου backbone. Για καιρό δεν το χρησιμοποιούσα. Πρόσφατα που το δοκίμασα ξανά μου φάνηκε πολύ μαλ(θ)ακό. Σχεδόν το παρόπλισα.
Πήρα και το Semogue 2015 με τρίχες ασβού -Super Badger- 45,80 €. Τέλειο για μένα. Έχει και backbone! και πλησιάζει την ανώτερη τάξη σε feeling.

Η καταστροφή (οικονομική) συνεχίστηκε και έφθασα στους Simpsons (Chubby 2 & Duke 3 Best Badger). Νομίζω το ταξείδι τελείωσε (λέμε τώρα).
Βλέπεις είμαι άνθρωπος του trial-and-error. Βέβαια αντιλαμβάνομαι αν είχα ξεκινήσει ανάποδα μάλλον(λέμε τώρα) δεν θα είχα ξοδευτεί.
Ελπίζω να κάνεις την καλύτερη και οικονομικότερη επιλογή.
Καλώς όρισες! :)
delijohn
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 24 Ιαν 2021, 22:38
3
Been thanked: 2 times

Καλησπέρα νέος κι εγώ στο ΠΞ.
Έχω ένα πινέλο χοίρου omega 10065...και θα ήθελα να πάω σε κάτι πιο καλό και να το κρατήσω χωρίς να ξαναασχοληθω σύντομα με το θεμα του πινέλου.Θελω να παρω ενα ασβου.Αυτο που θα ηθελα ειναι να μην τσιμπαει πολύ αλλα να ειναι και κατάλληλο τοσο για σαπουνια οσο και για κρεμες.Το ανώτερο που μπορω να δωσω ειναι 50 ευρω.Εχω δει το semogue 2015 finest badger και καποια yaqi silvertip.Τι προτείνετε;;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Άβαταρ μέλους
vstromini
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 11:12
4
Τοποθεσία: thessaloniki
Has thanked: 5158 times
Been thanked: 2489 times
Ηλικία: 52

YAQI MOKKA TWO BAND 26 -BADGER
yaqi silvertip MYSTERIOUS 24
και τα δυο μαζι κοντα στα 50 ευρω
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1539
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12902 times
Been thanked: 13562 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@delijohn ....για το χρηματικό ποσό που διαθέτεις .... καλές επιλογές είναι τα πινέλα της Yaqi 2band badger.... κοίταξε και το Semogue 830 χοίρου στα 20 ευρώ , όμως ταιριάζει και σε σαπούνια & σε κρέμες...
delijohn
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 24 Ιαν 2021, 22:38
3
Been thanked: 2 times

Παιδιά ευχαριστώ για τις γνώμες σας... τελικά κατέληξα στο yaqi ruby two band badger 24mm με το οποιο ξυριστηκα χθές και απο την πρώτη κιόλας χρήση έμεινα πολύ ευχαριστημένος...αρκετα μαλακο δεν τσιμπάει,κρατάει αρκετό νερό με λιγο μουλιασμα και παράγει πλούσιο αφρό χωρίς δυσκολία!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”