Razorock Plissoft Review

Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Tony έγραψε: 03 Ιούλ 2019, 00:20 * trivial· Και μιάς και λέμε για αυτήν την λαβή, ποιός ξέρει να μας πει από ποιά λαβή την έχουν αντιγράψει; (άντε ευκολάκι είναι αυτό) για να δούμε γνώσεις... :arrow:
Για να μην χαθεί στη σούπα, και για υπάρχει στο σωστό νήμα, θα το ακουμπήσω εδώ. :)

Και να πούμε πως, η γνωστή λαβή του Razorock Plissoft είναι ίδια ακριβώς με την λαβή Paladin PK-47 τόσο ίδια που αν τις βάλεις δίπλα, σε μαύρο χρώμα και τις δύο, δεν θα ξέρεις ποιά είναι ποιά, σαφώς βέβαια η μεγαλύτερή τους διαφορά βρίσκεται και είναι στην τιμή τους.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
The Banker
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 22 Μάι 2018, 20:19
5
Has thanked: 6 times
Been thanked: 710 times
Ηλικία: 48

Όπως έγραψα και παραπάνω παρέλαβα το Razorock Bruce αντί του Big Bruce με το εξαιρετικό Connaught shaving να αναγνωρίζει το λάθος του και να στέλνει την σωστή παραγγελια αμέσως μετά.
Επειδή η ζωή είναι YOLO και επειδή δεν έχω κάποιο πινέλο κάτω από 26mm είπα εχθές να χρησιμοποιήσω το Bruce και να δούμε που οφείλεται το hype υπέρ των συνθετικών.
Η δοκιμη έγινε με ένα setup κλασικό , αλλά με μια κρέμα που μέχρι σήμερα για εμένα είναι μάλλον δύσκολη και απρόβλεπτη στο lathering με το omega 10098 pro η τον κινέζο badger ZY (ο οποίος έχει αποδειχθεί αξιοπρεπέστατος μέχρι σήμερα).
Με μια λέξη ο Bruce και το Plissoft έδωσαν στο ξύρισμα μια άλλη διάσταση.
Με ελάχιστο νεράκι η κρέμα έγινε γιαούρτι πολύ γρήγορα και έμεινε φορτωμένη πάνω στο πινέλο. Ο συνδυασμός μαλακής τρίχας και καλού backbone βοήθησε την κρέμα να πάει και στα πιο δύσκολα σημεία , πολύ γρήγορα. Η εμπειρία ήταν πολύ διαφορετικη σε σχέση με οτιδήποτε ζωικής φύσης έχω δοκιμάσει μέχρι σήμερα.
Θεωρώ ότι μετά από αυτό πολύ δύσκολα θα δοκιμάσω χοίρο η ασβό και περιμένω με αγωνία και τον big Bruce.
Από εχθές άνοιξε ένα νέο και ανεξερεύνητο κεφάλαιο για εμένα , αυτό των συνθετικών και ήδη κάνω την έρευνα μου για εμπλουτισμό της συλλογής μου.
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

έτσι ελεγα κι εγω καποτε...

κι οταν μετα απο δεκαπεντε συναπτα ξυρίσματα με συνθετικό, ειπα να ξαναπιασω τα silvertip μου και τα two band, κατάλαβα ότι ήρθε η ώρα να συγκεντρωθώ και να αφήσω τις ταρζανιές

μόνο για δύσκολα σαπούνια έχει νόημα η χρήση συνθετικού... εκεί μαλιστα
per ardua ad astra
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Αν και δεν έχω εμπειρία με το Plissoft, δείχνει να ειναι πολυ αξιόλογο πινελο.

Κάποιος που δεν έχει εμπειρία στο lathering και στο φορτωμα εννοείται ότι πρεπει να έχει ένα τέτοιο πινελο στο den του.
Με ο,τι τρόπο και να φορτώσει, θα πάρει το lather που θέλει.

Μόνο προσοχή στο ποσο νερό μπορεί να κρατήσει το πινελο, αν είναι πολυ μουλιασμενο, θα πνιγεις σε ένα αφρωδες συννεφο και δε θα παρεις ποτε σωστό lather.

Όλοι λένε τα συνθετικά δεν κρατάνε νερό κλπ. Μεγάλο ψέμα. Ναι, σε σχέση με ασβο, μπορεί να κρατάνε λιγότερο αλλά παιζει ρόλο και το μέγεθος του θυσανου, από 26 και πανω, νομίζεις ότι κρατας wettex στα χέρια σου.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Η συνθετική τρίχα δεν απορροφά νερό.
Το νερό το κρατάει ανάμεσα στις τρίχες.
Με αποτέλεσμα, αν δεν το στίψεις καλά, στο splay να σου τα δώσει στο χέρι.
Και να έχεις σαπούνι στα tips και νερό... παντού στο μπάνιο.
Για αυτό θέλει σχεδόν στεγνό πινέλο.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

@merambelo +1

ομορφα και απλα .-
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Αξιόλογο το Plissoft για τα λεφτά του αλλά υπερβολικά μαλακό και με ελάχιστο backbone για τα γούστα μου. Για κάνα ταξίδι είναι βολικό, άντε και μια φορά στο τόσο στο rotation. Περισσότερο όμως προτιμώ τον Plissoft Noir θύσανό τους: όπως λέει κι η περιγραφή του έχει αντίστοιχα μαλακές τρίχες με τον "απλό" αλλά με περισσότερο backbone.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Κορυφαίο πινέλο!απαλό και αποτελεσματικό.αν και είμαι λάτρης των γουρουνιών πιστεύω ότι η καλύτερη εναλλακτική είναι τα συνθετικά.ειναι ικανά και σε κρέμες και σε σαπούνια.και οικονομικοτατα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”