Bic Metal

Απάντηση
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

Fotakas έγραψε:Αν ήταν με έτοιιμο αφρό, λογικό μου ακούγεται.

Μπα. Είτε με gillete gell, είτε με κρέμα nivea, prosar, δεν έκανε τίποτα.

Σήμερα έκανα εξαιρετική προετοιμασία και έβαλα κρέμα proraso την πράσινη. Γλύστρισε το άτιμο το χέρι και το πήρα για να του δώσω την τελευταία ευκαιρία. Ξυρίστικα, σχετικά καλά, ένα στη φορά κι ένα κόντρα, ζεστά και κρύα νερά, πετάω και μια aqua velva... ουδετερότητα στην αρχή, μετά από 20 λεπτά ξεκίνησε η...φλόγα. Δεν μου πάει το metal.
GIKARADI
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 10:03
12
Been thanked: 5 times

Μου αρεσε απο την αρχη το ξυρισμα με το το εν λογω ξυραφακι κυριως για το γεγονος οτι δεν με αποσυγκεντρωνει η αναγκη να το καθαριζω(ξεπλενω κτλ ) καθε τοσο. Ακομη καλυτερο εγινε το αποτελεσμα οταν αρχισα να βγαζω την μεταλλικη μπαρα .Θεριζει και δινει εξαιρετικο αποτελεσμα . Μονον αν γινει η στραβει δεν κοβει αλλα σκαβει και μεχρι να επουλωθει το κοψιμο θελει ωρα .Συνηθεια και εξασκηση απαιτειται ειδικα στα δυσκολα σημεια και περιοχες .Πανε 3 περιπου χρονια και θεωρω αδιανοητο να μην εχω ενα bic(χωρις την μεταλλικη μπαρα ) στο ντουλαπακι..... δια παν ενδεχομενο
panoss
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2016, 09:54
7
Been thanked: 9 times

Απίστευτο ξύρισμα με το Bic Metal! Το καλύτερο απ' όσα πλαστικά έχω δοκιμάσει! (και τα 'χω δοκιμάσει σχεόν όλα :D ).
Αλλά μάλλον 'ταίριαξε' με το δέρμα μου γιατί απ' ότι διάβασα δεν τους ξυρίζει όλους καλά.
Το χρησιμοποιώ πλέον (εδώ και δυο μήνε) αρκετά συχνά.
Άβαταρ μέλους
Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 20 Σεπ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 781 times
Ηλικία: 29

Χαιρομαι που υπαρχει θεμα Bic metal.
Πηρα σημερα για να το δοκιμασω και ηταν ενα απο τα χειροτερα ξυρισματα μου. Χρησιμοποιω σχεδον μονιμως σαβεττα, δεν κοβομαι, και κοπηκα με το πλαστικο σε λαιμο και ανω χειλος ακρη!
Ευτυχως απο ερεθισμους δεν με αφησε παραπονεμενο. Ειχα μπολικους!
Τραχια η αισθηση. Δεν μου ταιριαξε.
(Παντως με Bic Monolama απλο εκανα απο τα καλυτερα ξυρισματα)
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Stelios2247
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 09 Δεκ 2015, 21:53
8
Has thanked: 17 times
Been thanked: 30 times

Μου κάνει εντύπωση που δεν γράφει κανείς για το φτωχό του πλην τίμιο αδερφάκι το sensitive. Πάλι μια λεπίδα, πλαστική αντί για μεταλλική μπάρα αλλά δεν κόβεσαι με τίποτα.
stergios

Πως σου φαινεται εσενα? Συγκριτικα με το metal? Ολο λεω θα το δοκιμασω το κιτρινο... Του παππου μου τ αγαπημενο πλαστικο. Μ αυτο ειχε πεταξει τις de...δυστυχως για μενα. Βαριοταν το ξυρισμα. :)
Άβαταρ μέλους
Stelios2247
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 09 Δεκ 2015, 21:53
8
Has thanked: 17 times
Been thanked: 30 times

Κοίτα Στέργιο. Όπως ξέρουμε όλοι το ξύρισμα είναι καθαρά προσωπική υπόθεση, η μέθοδος διαφέρει και το κάθε εργαλείο κάνει για διαφορετική δουλειά. Εγώ ας πούμε διαθέτω 10 λεπτά καθημερινά με τον ακόλουθο τρόπο: 1ο πέρασμα Merkur ή Edwin Jagger. Στα γρήγορα. Δεύτερο πέρασμα κάποια slant. Όχι ακριβώς XTG αλλά κάπως διαγώνια ανάμεσα σε WTG and XTG. Και στο τέλος κάτω από τη μύτη κυρίως και δίπλα στα χείλια το πλαστικούλι που ανέφερα. Χώνεται παντού, δεν έχω κοπεί ποτέ μετά από χρόνια παρόλο που το χρησιμοποιώ στην πλέον δύσκολη περιοχή. Για ολόκληρο ξύρισμα δεν πολυπαίρνει. Είναι πανάλαφρο οπότε πρέπει να το πιέσεις. Το έχω κάνει όμως και η λεπίδα είναι απείρως καλύτερη από οποιοδήποτε άλλο bic έχω δοκιμάσει, ενώ η προστασία σε μένα τουλάχιστον είναι εξαιρετική.
Άβαταρ μέλους
Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 20 Σεπ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 781 times
Ηλικία: 29

Stelios2247 έγραψε: 08 Ιουν 2018, 22:26 Μου κάνει εντύπωση που δεν γράφει κανείς για το φτωχό του πλην τίμιο αδερφάκι το sensitive. Πάλι μια λεπίδα, πλαστική αντί για μεταλλική μπάρα αλλά δεν κόβεσαι με τίποτα.
Η εκφραση της αυτης της εντυπωσης εγειρει την επιθυμια μου να το δοκιμασω (και να γραψω εντυπωσεις)! :D
Γιώργος
Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 10:54
6
Has thanked: 5684 times
Been thanked: 3922 times
Ηλικία: 58

Το metal ποτέ δεν μου ταιριαξε, με εκοβε ευκολα. Αντιθετως το απλό το κιτρινο ηταν ο.κ. χωρίς βεβαια να ειναι τελειο. Για μενα από πλαστικό μονο μπλε Gillette II το απλό, χωρις κινητη κεφαλή και χωρίς ταινιες με γλίτσα...
Τωρα το Bic sensitive δεν το ξερω, ίσως το δοκιμάσω καποια στιγμή. Τα ιδια και με τα 2-3λέπιδα Wilkinson, δεν τα εχω δοκιμάσει ποτέ.
Shavemac2006
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 27 Ιουν 2018, 19:43
5

Ξυριζομουν 10 χρονια με merkur ,muhle και dovo shavette καποιες φορες. Τα τελευταια 2 χρονια χρησιμοποιω bic metal και δεν ξαναγυριζω πισω.Εξακολουθω να χρησιμοποιω πινελο και γενικα την ολη προετοιμασια την εχω κρατησει.. Για μενα ειναι το καλυτερο ξυραφι και δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τις DE μηχανες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ξυραφάκια συστήματος - μιας χρήσης”