Bic Metal

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Παιδια εμενα προσωπικα με πετσοκοψε, αφου δεν αντεξα και στο μισο του δευτερου περασματος την αλλαξα με τα μπλε τα gillete με τις δυο λεπιδες. Ειλικρινα, καλυτερα τα 1-2 ευρω που τα αγορασα να τα ειχα παρει πασατεμπους :)
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

UPDATE.

Λοιπον ξαναδοκιμασα σημερα τα εν λογω ξυραφακια, το αποτελεσμα δεν ηταν τοσο χαλια οσο το προηγουμενο αλλα προσωπικα θα το χαρακτηριζα μετριο. Φυσικα και δεν συγκρινεται με ενα κοφτερο μαχαιρι αλλα ουτε και με μηχανη ασφαλειας. Η δοκιμη εγινε με το λευκο προρασο ενω η προηγουμενη με κολυνος, θα το ξαναδοκιμασω μεθαυριο με καποιο εκ των Palmolive soap, La toja soap, Cella τα οποια προσωπικα θεωρω καταπληκτικα σαπουνια.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Deimitori
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: 17 Μαρ 2013, 16:47
11
Τοποθεσία: Ηλιούπολη και Νέα Μάκρη Αττικής
Has thanked: 27 times
Been thanked: 38 times

Η αγαπημένη μου από της ξυριστικές μηχανές συστήματος μίας χρήσης και η μόνη που χρησιμοποιώ.

Μου προσφέρει πολύ καλό ξύρισμα, η μεταλλική μπάρα της είναι πολύ έξυπνη ιδέα και προστατεύει, δεν στομώνει και μου αρέσει που είναι μίας λεπίδας, λιτή, απέριττη και Ελληνική!
Πρίν πέσω στό κρεββάτι γιά ύπνο
βυθίζω ένα κλαράκι στήν καρδιά μου
να γίνει στ΄ όνειρό μου δάσος!
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

UPDATE *2
Λοιπον σημερα χρησιμοποιησα το αγαπημενο μου σαπουνι (Cella) και εκανα και πολυ καλη προετοιμασια. Το αποτελεσμα ηταν εκπληκτικο, παρολο που το ξυραφακια χρησιμοποιουνταν για τριτη φορα δεν ειχε κανενα προβλημα να θερισει τα γενια μου (2 ημερων) χωρις ερεθισμους και κοψιματα.
Οι αρχικες μου εντυπωσεις ηταν εντελως αστοχες, το ξυραφακι με σωστη προετοιμασια μπορει να κανει θαυματα! Εγω προσωπικα οταν δεν θα μπορω να χρησιμοποιω τα μαχαιρια μου ή τις μηχανες ασφαλειας μου αυτο το ξυραφακι θα ειναι η πρωτη μου επιλογη για τεσσερις λογους:
1) Δεν στομωνει
2) Ειναι φθηνο
3) Εχει μια λεπιδα
4) Παραγεται στην Ελλαδα
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Lefty
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Φεβ 2013, 22:23
11
Τοποθεσία: Ωρωπος
Has thanked: 74 times
Been thanked: 21 times
Ηλικία: 40

Εχω πάντα στην άκρη ένα bic metal για την γραμμή στις φαβοριτες. Εχω παρατηρήσει οτι με το double edge δεν μου βγαίνουν καλα οι γραμμές. Μια φορά πάντως που ξυριστικα με αυτο, μπορω να πω οτι είχα αρκετούς ερεθισμους. Δεν ξέρω αν πρέπει να ρίξω το φταίξιμο στο bic γιατι ήμουν αρκετά αρχαριος τότε.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Ένας φίλος με πολύ σκληρό γένι χρησιμοποιεί για το πρώτο χέρι τα bic metal γιατί δεν στομώνουν με τίποτα και πραγματικά κόβουνε! Δεύτερο και τρίτο χέρι κάνει δυστυχώς με fusion όσο και να τον έχω πρήξει χαχααχα
Αν πάει να κόψει με το fusion απευθείας, θα το στομώσει στα δύο ξυρίσματα. Αυτό τα λέει όλα για τις σούπερ ντούπερ λεπτές και χειρουργικά κοφτερές σύγχρονες gillette...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

Το χρησιμοποίησα για κάποιο διάστημα αλλά δεν...

Για πρώτο χέρι όντως είναι καλό. δεν στομώνει με την καμία. Δεύτερο τρίτο χέρι με έπιανε μια φλόγωση στο δέρμα που δεν έσβησε με τίποτα.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Αν ήταν με έτοιιμο αφρό, λογικό μου ακούγεται.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ειναι το αγαπημένο μου ξυράφι για αεροπορικά ταξίδια με μόνο βαλίτσα καμπίνας. Σε συνδυασμό με καλή προετοιμασία πετυχαίνω πολύ καλά ξυρίσματα.
Χάρης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

ενα απλο, τιμιο πλην ανεπαρκες συστημικο ξυραφι.αν δεν εχεις χρονο αποτελει μια λυση .
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ξυραφάκια συστήματος - μιας χρήσης”