Bic Metal

Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Βασικα πιστευω οτι ειναι καλα εαν εχεις μακρια γενια. Αν ξυριζεσαι καθε 3 με 4 μερες δλδ. Για καποιον που ξυριζεται καθε μερα, δεν ειναι και ο,τι καλυτερο. Γιατι η μπαρα ειναι στην ουσια αχρηστη, αφου και το μονο που κανει, μπορει να το κανει και η μπαρα ασφαλειας απο το απλο bic.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Incorporated
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 16 Αύγ 2012, 18:30
11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Τα αγαπημένα μου, μακράν.

Δεν μπορώ να ξυρίζομαι πάνω από δύο φορές την εβδομάδα λόγω ερεθισμών, αλλά έχω σκληρά γένια. Τα Ζιλέτ Μπλε ΙΙ είναι χάσιμο χρόνου και στομώνουν αμέσως. Τα Μέταλ δεν στομώνουν ποτέ, δεν μασάνε ούτε με μαλλιά κεφαλής (αν θέλει κανείς να κόψει τις φαβορίτες ψηλότερα κλπ). Η λεπίδα ξεπλένεται πανεύκολα. Κάθε ξυράφι μου βγάζει δίμηνο και άνω (περί τα 20 ξυρίσματα). Πολύ σημαντικό: ελληνικό προϊόν. Γι' αυτό και δεν μπορούσα να τα βρω πουθενά έξω ακόμα κι αν είχαν προϊόντα Μπικ και τελικά πήρα δύο πακέτα όταν ήμουν στην Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

20 ξυρίσματα με bic metal; Ενδιαφέρον. Προσωπικά κανένα ξυραφάκι δεν μου βγάζει πάνω απο 4-5. Μάλλον θα έχεις πολύ ανθεκτικό δέρμα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1119
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12128 times
Been thanked: 8624 times
Ηλικία: 44

προ αρχαιοτατων χρονων που ξυριζομουνα με τενεκεδες και πλαστικουρες .... οταν εκανα στροφη προς τα BIC METAL καταφερα και κοπηκα στα μαγουλα ..... σε ενα σημειο που δεν ειχα κοπει ποτε τοσα χρονια που ξυριζομουνα .... ακομα και στο στρατο που το ξυρισμα γινοταν γρηγορα λες και μπαινανε οι Τουρκοι στα συνορα ..... να κοβομουνα στο λαιμο το καταλαβαινω ... ακομα και τωρα που ξυριζομαι επιστημονικα-παραδοσιακα μερικες φορες ερεθιζομαι στο λαιμο ... αλλα στα μαγουλα ποτε ..... εν ολιγοις ουτε στο χειροτερο εχθρο μου BIC METAL ..... και μονο στην αναγνωση της λεξης τρεμω ....
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Incorporated
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 16 Αύγ 2012, 18:30
11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Απόστολε, ειλικρινά δεν ξέρω αν έχω ή όχι. Αν ξυριστώ πάνω από δύο φορές την εβδομάδα ερεθίζεται ο λαιμός μου. Από την άλλη τα Μέταλ μου κρατάνε για δίμηνο. Αν καμιά φορά παρατηρήσω ότι δεν δουλεύουν καλά εννοείται ότι τα αλλάζω πριν το πέρας του διμήνου, αυτό όμως δεν έχει συμβεί παρά ελάχιστες φορές στα 20 χρόνια που ξυρίζομαι. Ίσα ίσα που κρατάν και παραπάνω.

Παρεμπιπτόντως, τα Μπικ Μέταλ μου τα είχε συστήσει προ 15ετίας ή κάτι παραπάνω φίλος που είχε χρησιμοποιήσει για να ξυρίσει το ...κεφάλι του για το καλοκαίρι. Ήταν, όπως είπε, τα μόνα που δεν μπουκώνανε ή στομώνανε. Το επιβεβαιώνω. Έχω δύο ξυράφια ασφαλείας, ακόμη και αυτά μπουκώνουν με πολλές τρίχες (ειδικά εβδομάδας). Τα Μέταλ ποτέ και με τίποτα.

Προσωπικά τα συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10535
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26211 times
Been thanked: 25649 times

Antonis έγραψε:Δυστυχώς και εγώ έχω μια απέχθεια στα ξυραφάκια της bic, αυτά με την μία λεπίδα. Τις ελάχιστες φορές που χρειάστηκε να τα χρησιμοποιήσω, θες γιατί θέλουν ιδιαίτερο χειρισμό, θες δεν τα συμπαθώ και...το καταλαβαίνουν, με πετσόκοψαν.

Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι αν ποτέ χρειαστώ πλαστικό (λόγο ταξιδιού π.χ.) θα προτιμήσω τα gillette blue II.
Λοιπόν, οφείλω να ομολογήσω ότι αναθεωρώ. Μετά από αρκετό καιρό στο πξ, έχω πραγματικά πειστεί ότι το ξύρισμα με μια λεπίδα είναι το καλύτερο. Με βάση αυτό το δεδομένο, άν για κάποιο λόγο χρειαζόταν να ξυριστώ με ένα πλαστικό ξυράφι, μάλλον το bic metal θα έψαχνα ή άλλο με μια λεπίδα. Δεν αναθεωρώ γιατί τα δοκίμασα πρόσφατα και άλλαξε κάτι, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα είχα πολύ καλύτερο ξύρισμα απ' ότι παλαιότερα με αυτά.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Πριν αναθεωρησεις, νομιζω οτι θα ηταν πιο δοκιμο να ... δοκιμαεις την αναθεωρηση, πριν την ανακοινωση, αλλιως υπαρχει ισως αναθεωρηση της αναθεωρησης.. :xp1
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10535
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26211 times
Been thanked: 25649 times

Αν περιμένεις να τα δοκιμάσω πρώτα, άστα να πάνε. :megagrin Από ένστικτο μιλάω και ξέρω από τώρα ότι δεν θα αναθεωρήσω. Οκ, κάποια στιγμή, ίσως να τα ξαναδοκιμάσω.
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Αντώνη κι εγώ αυτή τη μηχανή τη συμπαθώ, γιατί:
-έχει μπάρα ασφαλείας
-δεν έχει λαστιχένιες-λιπαντικές ταινίες
-δεν στομώνει
-είναι ελληνική
και τέλος ξυρίζει σχετικά καλά (τουλάχιστον εμένα)
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
geobarou
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 12 Μάι 2012, 15:47
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 89 times
Been thanked: 70 times
Ηλικία: 44

Την συγκεκριμμένη κυρία την είχα πάρει όταν πήγα φαντάρος. Δεν ήθελα να πάρω την mach 3 για λόγους ασφαλείας!!! :beah2

Είχα μείνει κάγκελο με το υπέροχο ξύρισμα που έκανε σε σχέση με την mach. Πολύ αποτελεσματική! Τέτοιο ξύρισμα ξαναείδα πρόσφατα: Όταν ανακάλυψα το ΠΞ. :dance5
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ξυραφάκια συστήματος - μιας χρήσης”