Gillette Fusion ProShield

Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Καλα καλα ουτε το πρωτο ποστ δεν αναφερεται στο θεμα του τιτλου :/
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Σβήστε τα και σόρρυ αν βγάζω δουλειά στους mods ... παρασύρθηκα με τις multiblade και είπα τον πόνο μου ...
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Και τώρα σήμερα το 7ο ξύρισμα με το ίδιο ανταλλακτικό. Κανονικά άνθρωπος που σέβεται την επιδερμίδα του δεν πάει πάνω από τα πέντε (πάντα με πρότυπο τα δικά μου γένια και πρόσωπο). Το 6ο και ακόμα πιο πολύ το σημερινό (που είχαμε κι ένα μικρό κοψιματάκι) γδέρνει και για άλλο ένα με την καμία (που λέει κι ένα ανηψάκι μου). Πάμε λοιπόν τα πέντε ξυρίσματα με 5 ευρώ (τόσο κάνει το ανταλλακτικό). Για φαντάσου οικονομία!!! Και καλά ξυρίσματα είναι τα 4. Και σημειωτέον με τα καλύτερα σαπούνια που έχω. Βάλε τώρα να χρησιμοποιήσεις αυτούς τους έτοιμους εμετούς (ας με συμπαθάνε οι φίλοι που προτιμούν έτοιμους αφρούς κλπ)
Τελικά το καλύτερο πολυλέπιδο είναι σίγουρα μακράν το mach3.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Σε αλλο σημειο της κοινοτητας εχω αναφερει την αποψη μου για τα παρδαλα δονουμενα μοτοσακο, οπως και για ποιο λογο ειναι καλυτερα να ξυριζεται κανεις με οσο το δυνατο λιγοτερες λεπιδες. Στην τιμη θελω να σταθω λιγο. Ειπε ο Μητσος οτι παει στα 5€ το κομματι και παραξενευτηκε. Δεν πρεπει να παραξενευεσαι. Μια τετοια κεφαλη εχει εξοδα κατασκευης απο την αρχη μεχρι το τελος, το πολυ 35λεπτα. ΟΛΟ το υπολοιπο (εξαιρουμενου του κερδους του τελικου πωλητη) ειναι τα γαμησιατικα της διαφημισης, και διαφορων promotion actions.

Σε καθε φαση της ζωης μου εχω το αξιωμα πως οσο πιο πολυ διαφημιζεται κατι, τοσο πιο σκατο ειναι και προσπαθουν με τη διαφημιση να αλλαξουν την εικονα του προϊοντος.

Θα κλεισω με μια παρενθεση ελαφρως ασχετη.. Χρησιμοποιονταςπολυ συχνα και το GII θα πω οτι τα 5 ξυρισματα ΔΕΝ ειναι το οριο. Ολα ειναι θεμα προετοιμασιας (οπως εχω και παλι αναφερει αλλου), και καπως ετσι εχω φτασει και 30 ξυρισματα, με 4-5 μερες αναμεσα στο καθενα, καμμια φορα και πιο πολυ. Μετα το πεταω γιατι βαριεμαι να μετραω, χανω το μετρημα, ή τεσπα. αει στα διαλα, οικονομια σε αυτα θα κανω; :DD

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Συμφωνώ απολύτως. Και για τη διαφήμιση και για όλο γενικά το σκεπτικό. Τα πέντε ξυρίσματα τα εννοώ με το συγκεκριμένο εργαλείο. Στη mach3 για παράδειγμα έβαζα καινούργιο ανταλλακτικό και σχεδόν σωνόταν (όχι απλά το άσπρισμα που θεωρεί η εταιρεία σαν ένδειξη για αντικατάσταση) η "λιπαντική" ταινία πάνω και ξύριζε το ίδιο. Και όπως λες βαριόμουν και το πέταγα. Ξυρίσματα ων ουκ έστι αριθμός. Στις πέντε λεπίδες όμως... Και αυτά που λένε για "λιπάνσεις" και λοιπές λαμακίες είναι για να μπαίνουν λεφτά στην τσέπη του μπαρμπαζιλέτ! Καλές γιορτές κι απο δω!!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Καταπληκτικό ξυραφάκι για να μπεις στη φιλοσοφία των λίγων λεπίδων.
Εγώ τουλάχιστον με αυτό αγανάκτησα και πήρα safety razor. :hb
Κοστίζει 1€ το ξύρισμα και αν τσακωθείς με τη γάτα του γείτονα θα βγεις πιο αρτιμελής.
Σαν μαζοχιστικό session χωρίς λέξη ασφαλείας ένα πράγμα...
Μιχάλης
than07
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 14 Ιουν 2021, 14:28
2
Τοποθεσία: Κόρινθος
Has thanked: 24 times
Been thanked: 6 times
Ηλικία: 56

mitsos έγραψε: 09 Νοέμ 2017, 14:21 Εικόνα
Όπως είπα και σε άλλο θέμα μου φέραν δώρο τη "νέα" πενταλέπιδη της gillette που έχει ταινία λίπανσης και μπρος αλλά και πίσω από τις πέντε λεπίδες. Ανοίγω αυτό το θέμα μόνο γι αυτή μήπως θέλει και κάποιος άλλος να γράψει. Κόστος απ΄ότι ρώτησα γύρω στα πέντε ευρώ το κάθε ανταλλακκτικό!!! Αρχίζω λοιπόν τη δοκιμαστική ξούρα με καταρχήν καλές εντυπώσεις και τα χαρακτηριστικά των λεπτών πέντε λεπίδων της εταιρείας. Απαλότητα (όχι και όσο πιθανόν να φαντάζεται κανείς), εύκολο καθάρισμα στο τρεχούμενο νερό. Σημειωτέον αφρός από nuavia rossa. Κάποιος εδώ είχε πει (δεν θυμάμαι ποιος) ότι το bbs πετυχαίνεται με πολλά περάσματα και τοπικά. Και ότι αυτό που λέει η gillette για τέλειο ξύρισμα με ένα πέρασμα δεν είναι καθόλου μα καθόλου αλήθεια.
Παιδιά είναι έτσι ακριβώς!!! Τόσο ακριβώς που πιο έτσι δεν γίνεται. Για να πάρω bbs (λέμε τώρα) 3,5 περάσματα. Και για να bbs-σιάσει τελείως βάλε κι άλλο ένα πέρασμα. Και μιλάμε με κορυφαίο σαπούνι και όχι με τα ξεράσματα τα έτοιμα. Και τα τσουξιματάκια στο τέλος με την εφαρμογή της μέντας, παρόντα! Και κάτι άλλο νομίζω σημαντικό είναι ότι λόγω των διάδοχικών λεπίδων όπου έχεις μια επιφάνεια κοπής αρκετά μεγάλη υσκολεύει αρκετά το θέρισμα σε δύσκολα σημεία πχ σαγώνι. Που αν δεν προσέξεις μπορεί και να κοπείς.
Το μόνο πλεονέκτημα είναι όπως σε όλα αυτά η ταχύτητα. Τίποτα μα τίποτα άλλο.
Συμπέρασμα τελικό και αδιαπραγμάτευτο. Είναι καλό αυτό (όπως και όλα τα υπόλοιπα του είδους ειδικά αυτό που είναι εντυπωσιακό σε χρώμα) μόνο για να κάνεις κανένα δωράκι όπως κάναν σε μένα. Και αν στο κάνουν κράτα το σε κανα συρτάρι αν ποτέ βιάζεσαι πάρα πολύ να κάνεις κανα έκτακτο και γρήγορα κυρίως. Το ξυράφι όπως το ξέρουμε και μας γοητεύει (καλά κάνει) ΔΕΝ ΑΝΤΑΛΑΣΣΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!! Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω..
Και το απαλό δέρμα σιγά τα λάχανα. Έχω κάνει ξυρίσματα με την futuir, την 6s και με το μαχαίρι απείρως καλύτερα και με δέρμα πολύ πιο φράπα!!
Καλό απόγευμα και καλές ξούρες!!!
Προσωπικά έχω κάνει, και συνεχίζω να κάνω, τα καλύτερα ξυρίσματά μου με τη συγκεκριμένη μηχανή. Χωρίς κοψίματα, ερεθισμούς και "κοκκινίλες" στο πρόσωπο. Με δύο περάσματα στο κάθε ξύρισμα, το ένα με τη φορά των γενιών και το δεύτερο κόντρα, πετυχαίνω το πιο βαθύ ξύρισμα με οποιαδήποτε άλλη μηχανή ξυρίσματος έχω χρησιμοποιήσει (συμπεριλαμβανομένων και safety razor με αρκετούς συνδυασμούς ξυραφιών). Όσο αφορά το κόστος, σε γνωστή αλυσίδα super market τα τρία ανταλλακτικά κοστίζουν 14 ευρώ, αλλά αν πάρεις και δεύτερο σετ το αγοράζεις με 50% έκπτωση δηλαδή σύνολο 21 ευρώ για έξι ανταλλακτικά, οπότε το κάθε ανταλλακτικό κοστίζει 3,5 ευρώ. Το κάθε ανταλλακτικό μου βγάζει χαλαρά 20 ξυρίσματα χωρίς τραβήγματα και ερεθισμούς, άρα το κόστος χρήσης δεν είναι μεγάλο. Να τονίσω ότι εδώ και τέσσερα χρόνια χρησιμοποιώ σαπούνια, κρέμες ξυρίσματος και πινέλο αντί για έτοιμους αφρούς και έχω δει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα του ξυρίσματος. Επίσης χρησιμοποιώ preshave κρέμα και aftershave lotion και balm.
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7310 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

than07 έγραψε:σε γνωστή αλυσίδα super market τα τρία ανταλλακτικά κοστίζουν 14 ευρώ, αλλά αν πάρεις και δεύτερο σετ το αγοράζεις με 50% έκπτωση δηλαδή σύνολο 21 ευρώ για έξι ανταλλακτικά, οπότε το κάθε ανταλλακτικό κοστίζει 3,5 ευρώ.
Η γνωστη τακτικη της Gillette, που δινει σε τιμη κοστους τις μηχανες για να βγαζει κερδος απο τα ανταλλακτικα.
Στην αρχη βέβαια δεν ήταν έτσι

Απ' ότι βλέπω πλέον τα τεμάχια στο πακέτο γίναν τώρα 3 και στις Μach3 και στις Fusion :shock: }:) :omg Σε λιγο θα πουλάνε μία μία τις λεπίδες με οδηγιες συναρμολόγησης!!! :sad-roulette:
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5878
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 27118 times
Been thanked: 38716 times
Ηλικία: 54

Γιατί η Fusion μου θυμίζει γκρέιντερ της Κατέρπιλαρ;

Εικόνα
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
VOODOO
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 571
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2021, 12:40
2
Has thanked: 7059 times
Been thanked: 7529 times
Ηλικία: 41

Χρησιμοποιούσα χρόνια Gillette Fusion και δεν έμπαινα στην διαδικασια να αγοράσω ένα safety razor για θεμα ευκολιας
μέχρι που έδωσα σημασία στην τιμή των ανταλλακτικών και στην διάρκεια τους(μου έβγαζαν τρία ξυρίσματα το ένα αν καθόμουν να τα ξεμπουκωνω)
Έτσι αποφάσισα να μπω στο παραδοσιακό ξύρισμα.Για οικονομία.....
Το ξύρισμα μου έγινε απολαυση!Την οικονομία την ξέχασα....χαχαχαχα
όλα καλά θα πάνε..... }:) }:)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ξυραφάκια συστήματος - μιας χρήσης”