Gillette Fusion ProShield

Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εικόνα
Όπως είπα και σε άλλο θέμα μου φέραν δώρο τη "νέα" πενταλέπιδη της gillette που έχει ταινία λίπανσης και μπρος αλλά και πίσω από τις πέντε λεπίδες. Ανοίγω αυτό το θέμα μόνο γι αυτή μήπως θέλει και κάποιος άλλος να γράψει. Κόστος απ΄ότι ρώτησα γύρω στα πέντε ευρώ το κάθε ανταλλακκτικό!!! Αρχίζω λοιπόν τη δοκιμαστική ξούρα με καταρχήν καλές εντυπώσεις και τα χαρακτηριστικά των λεπτών πέντε λεπίδων της εταιρείας. Απαλότητα (όχι και όσο πιθανόν να φαντάζεται κανείς), εύκολο καθάρισμα στο τρεχούμενο νερό. Σημειωτέον αφρός από nuavia rossa. Κάποιος εδώ είχε πει (δεν θυμάμαι ποιος) ότι το bbs πετυχαίνεται με πολλά περάσματα και τοπικά. Και ότι αυτό που λέει η gillette για τέλειο ξύρισμα με ένα πέρασμα δεν είναι καθόλου μα καθόλου αλήθεια.
Παιδιά είναι έτσι ακριβώς!!! Τόσο ακριβώς που πιο έτσι δεν γίνεται. Για να πάρω bbs (λέμε τώρα) 3,5 περάσματα. Και για να bbs-σιάσει τελείως βάλε κι άλλο ένα πέρασμα. Και μιλάμε με κορυφαίο σαπούνι και όχι με τα ξεράσματα τα έτοιμα. Και τα τσουξιματάκια στο τέλος με την εφαρμογή της μέντας, παρόντα! Και κάτι άλλο νομίζω σημαντικό είναι ότι λόγω των διάδοχικών λεπίδων όπου έχεις μια επιφάνεια κοπής αρκετά μεγάλη υσκολεύει αρκετά το θέρισμα σε δύσκολα σημεία πχ σαγώνι. Που αν δεν προσέξεις μπορεί και να κοπείς.
Το μόνο πλεονέκτημα είναι όπως σε όλα αυτά η ταχύτητα. Τίποτα μα τίποτα άλλο.
Συμπέρασμα τελικό και αδιαπραγμάτευτο. Είναι καλό αυτό (όπως και όλα τα υπόλοιπα του είδους ειδικά αυτό που είναι εντυπωσιακό σε χρώμα) μόνο για να κάνεις κανένα δωράκι όπως κάναν σε μένα. Και αν στο κάνουν κράτα το σε κανα συρτάρι αν ποτέ βιάζεσαι πάρα πολύ να κάνεις κανα έκτακτο και γρήγορα κυρίως. Το ξυράφι όπως το ξέρουμε και μας γοητεύει (καλά κάνει) ΔΕΝ ΑΝΤΑΛΑΣΣΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!! Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω..
Και το απαλό δέρμα σιγά τα λάχανα. Έχω κάνει ξυρίσματα με την futuir, την 6s και με το μαχαίρι απείρως καλύτερα και με δέρμα πολύ πιο φράπα!!
Καλό απόγευμα και καλές ξούρες!!!
"Aut viam inveniam aut faciam "
stergios

Για τα γρηγορα, πολυυυ βιαστικα ξυρισματα Δημητρη, πατας ενα γκαζομπουκαλο gel, τη futur στο 1 η μια πολυ φιλικη και ευχρηστη de και εισαι παλι ok. Γιατι ειδικα αν εχεις γενια παραπανω απο 2-3 μερες αυτα τα πολυλεπιδα μπουκωνουν σαν τον cookie monster του Muppet! Ασε που σε λιγο θα βαλουν και κανα λαδικο πισω απ τις λεπιδες. Θαρρεις κ το καλο ξυρισμα η το γρηγορο εχει να κανει με τον αριθμο λεπιδων. Τα παντα fast food.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Σωστός ο Στέργιος , μόνο που για τα πολύ βιαστικά εγώ χρησιμοποιώ μια Dove brushless !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
John
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 17 Σεπ 2012, 12:28
11
Has thanked: 6 times
Been thanked: 13 times

Ε καλά, εν ανάγκη χρησιμοποιείς και και κανονική κρέμα σαν brushless, το έχω δοκιμάσει με proraso και κάνει μια χαρά τη δουλειά.... !!
DE Razor: Merkur 15C, Brush: Omega 11137, Cream: Proraso Sandalwood
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ναι αλλά δεν τις χαραμίζω. ... :D
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

stergios έγραψε: 14 Νοέμ 2017, 23:42 Για τα γρηγορα, πολυυυ βιαστικα ξυρισματα Δημητρη, πατας ενα γκαζομπουκαλο gel, τη futur στο 1 η μια πολυ φιλικη και ευχρηστη de και εισαι παλι ok. Γιατι ειδικα αν εχεις γενια παραπανω απο 2-3 μερες αυτα τα πολυλεπιδα μπουκωνουν σαν τον cookie monster του Muppet! Ασε που σε λιγο θα βαλουν και κανα λαδικο πισω απ τις λεπιδες. Θαρρεις κ το καλο ξυρισμα η το γρηγορο εχει να κανει με τον αριθμο λεπιδων. Τα παντα fast food.
Το καλύτερο μακράν πολυλέπιδο είναι το mach3. Το έχω πει κι εγώ αλλά κι ένα σωρό άλλοι. Αλλά τι σου είναι το marketing, τις περισσότερες πωλήσεις τούτο εδώ τις έκανε λόγω χρώματος. Και σε ότι αφορά τις λωρίδες λίπανσης είναι για μικρά παιδιά. Επίσης κι αυτό που λες για γα γένια λίγων ημερών αυτά είναι πως λέμε "σουτζούκι ο Μάνθος" χαχαχαχαχα. Αλλά και ακριβά βρε παιδί μου, 5 ευρώ το ανταλλακτικό!!!
"Aut viam inveniam aut faciam "
stergios

Κοιτα, βγαζουν ομως θυμαμαι πολλα ξυρισματα τουλάχιστον.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Μόνο το sensor κύριοι (και μιλάω για το απλό ούτε καν το sensor excel με τα "λάστιχα" ) προσωπικά θεωρώ το καλύτερο πολυλέπιδο της gillette και χωρίς να έχω δοκιμάσει το παλιό Atra .
Σωστό ζύγισμα και οι λεπίδες άντεχαν μέχρι και πέντε άντε το πολύ επτά ξυρίσματα - μια εβδομάδα την έβγαζες κοινώς - μετά στόμωνε και άρπαζε σαν αποτριχωτική .
Έκανα και μια δοκιμή με mach 3 και μόλις είδα αυτό το φαρδύ κεφάλι που είχε και τον κινούμενο βραχίονα έκανα ένα ξύρισμα πήρα και τις φαβορίτες παραπάνω .... και την παράτησα στο ντουλάπι , ακόμα έχει μέσα εκείνη την κεφαλή μπορεί και 15 χρόνια να έχουν περάσει .
Με τόσο φαρδιές κεφαλές δεν μπορώ να καταλάβω που βρίσκεται η λεπίδα , τι ξυρίζει , ποια ξυρίζει .. τρέχα γύρευε που λέμε . (δεν μπορώ να καταλάβω πως ξυρίζεις κάτω από το ρουθούνι και κοντά στις φαβορίτες πάντως )

Πάντα όμως ymmv τόσα εκατομμύρια που ΄χει πουλήσει δεν μπορεί , καλά θα ξυρίζεται ο κόσμος
Εικόνα
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ο κόσμος φίλε όταν ξυρίζεται, ξυρίζεται απλά για να φαίνεται ξυρισμένος ... μερακλήδες είμαστε εμείς εδώ μέσα !! Και όπως έλεγε ο παππούς μου " ο μερακλής ο άντρας απολαμβάνει τα πάντα καλύτερα ... από τον καφέ του μέχρι το γ@@@@ι που κάνει ! " ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Σοφός ο παππούς ...

εγώ για ατάκα λέω πως "από τότε που βάλαμε coca cola στο ουίσκι νερώσαμε τη ζωή μας " (ψιλοάσχετο αλλά μου ήρθε τώρα ) :mrgreen:
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ξυραφάκια συστήματος - μιας χρήσης”