Bic μονό sensitive..Δεν έρχεται Ελλάδα;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

Γεια σας συνφορουμίτες,Καλή σχολική χρονιά σε όσους τυχόν μπορεί να είναι εκπαιδευτικοί ή πιο πιθανά γονείς!
Λοιπόν στο ερώτημα:Ενώ έχουμε που δοκιμάζουμε ξυραφάκια για DE μηχανές,τουλάχιστον εγώ όταν έχω χρόνο κοιτάω και τα περί κατασκευής τους αλλά και των σύγχρονων "πλαστικών συστημικών" μηχανών".Επειδή κιόλας η παραγωγή και κυρίως ο σχεδιασμός ενός ξυραφιού είναι μεγάλη διαδικασία με ενδιαφέρει πόσο μάλλον που χρησιμοποείται CAD (βιομηχανικός με συμβολή υπολογιστή σχεδιασμός)..
Λοιπόν στο ερώτημα:Πουθενά μα πουθενά δεν έχω πετύχει το παρακάτω απλό,ταπεινό πλαστικό με το "κλασσικό" σχέδιο (όχι το νέο) σε sensitive έκδοση που στο εξωτερικό βλέπω ότι κυκλοφορεί ευρέως παραθέτω την εικόνα από το ίδιο το σάιτ της Bic παρότι παινευόμαστε και ,έτσι πρέπει να είναι, ότι τα Bic ίσως και να είναι και ως "concept" "δικά μας", πέραν του ότι παράγονται και εδώ (εκτός από Γαλλία ή αλλού)..
To έχετε βρει πουθενά ακριβώς αυτό το μοντέλο;;..Σε sensitive κυκλοφορεί full μόνο το twin και στο νέο ξενέρωτο σχέδιο με τη λεπτότερη κεφαλή και λαβή..Το μονό όπως απεικονίζεται στον υπερσύνδεσμο που παραθέτω δεν το έχω δει πουθενά..
To έχετε βρει ακριβώς αυτό το μοντέλο;;
Το κλασικό μοντέλο bic σε sensitive έκδοση
Άβαταρ μέλους
yakoumis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 09 Μαρ 2014, 17:37
10
Τοποθεσία: Καλαμάκι
Has thanked: 1197 times
Been thanked: 1280 times
Επικοινωνία:

το oggi φέρνει πλαστικά, μονά bic sensitive σε αυτή την μορφή, Γαλλικής κατασκευής, αλλά με λευκή λαβή.
Εδώ δίπλα στο Ελληνικό bic 1 (στα αριστερά):

Εικόνα

Έχει ελαφρώς (1 ή 2 χιλιοστά) μεγαλύτερη λεπίδα.
Εικόνα

Εμένα προσωπικά με βολεύει η ελληνική έκδοση - η γαλλική είναι πιο τραχιά στο ξύρισμα (YMMV!).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stefanos την 12 Σεπ 2015, 13:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Μην ξεχνάς να χρησιμοποιείς σημεία στίξης.. ;) Φιλικά Στέφος
Nobody goes there anymore. It's too crowded. - Yogi Berra (1925-2015)
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

@yakoumis :helt To Oggi τί είναι (σόρρυ για την άγνοια);;Ελληνικό μαγαζί;;Ή Ιντερνετικό; Εμένα μου αρέσει το παλιό(γαλλικό) design καθώς μου θυμίζει και αυτά που χρησιμοποιούσε ο πατέρας μου πάντα ήταν σχεδόν ολόιδια! (κλασικό μονό μια λεπίδας όχι sensitive δεν υπήρχαν τότε τέτοιες υποδιαιρέσεις)και αν θυμούνται λίγο οι παλιότεροι παλιά δεκαετία 70-80 :hellas2 τα bic έρχονταν σε συστοιχίες με κλείστρο χαρτονένιο που ένωνε με τα διπλανά!!Και το τσάκιζες και διαχωρίζονταν το ένα από το άλλο που ήταν κολλημένα τα χαρτόνια από το πλάϊ σε οριζόντια διάταξη...Τί θυμήθηκα τώρα... :hellas2
Άβαταρ μέλους
yakoumis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 09 Μαρ 2014, 17:37
10
Τοποθεσία: Καλαμάκι
Has thanked: 1197 times
Been thanked: 1280 times
Επικοινωνία:

Τα oggi δεν είναι ιντερνετικά, θα τα βρείς εδώ:
1. Πατησίων 81 - Αθήνα
2. Πατησίων 116 - Αθήνα
3. Πανεπιστημίου 62 - Αθήνα
4. Αδριανού 50 - Μοναστηράκι, Αθήνα
Nobody goes there anymore. It's too crowded. - Yogi Berra (1925-2015)
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

Το "γαλλικό" σχέδιο είναι που έψαχνα! Ευχαριστώ, αν δεν κάνω λάθος άνοιξε εδώ και ένα χρόνο και στην πόλη μου!! :ty
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 12 Σεπ 2015, 16:10, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειαζεται να παραθετεις ολοκληρo το ποστ μιας και εισαι ο πρωτος που απαντα ;-)
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

ΣΦΑΓΕΑΣ !!! :):)

Αντιπαθητικό ξυράφι, δεν το χώνεψα ποτέ.

Γενικά οι λεπίδες της bic που κάνουν τρομερά θέματα. Το big metal που κάνει απίστευτο razorburn και ένα ξυράφι με τρεις λεπίδες σε ένα πέρασμα που έκανα κάποτε από τη φαβορίτα και κάτω, μου...φουσκάλιασε το δέρμα αμέσως.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Οταν λες "ΣΦΑΓΕΑΣ !!!" σε ποιο αναφερεσαι ? Γιατι εδω γραφαμε για το Bic Sensitive που ειναι Γαλλικης παραγωγης και το πουλαει το Oggi στην Αθηνα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yakoumis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 09 Μαρ 2014, 17:37
10
Τοποθεσία: Καλαμάκι
Has thanked: 1197 times
Been thanked: 1280 times
Επικοινωνία:

Βρέθηκε σήμερα, σε γνωστή αλυσίδα που μοιράζεται διαφημιστικό γραφείο με τους συγκυβερνώντες ΑΝ.ΕΛ, το μπίκ που έψανχε ο Σάκης (περτοκαλί λαβή). Τα 20 τεμάχια (14+6) με 2,99 γιούρα.
Εικόνα
Nobody goes there anymore. It's too crowded. - Yogi Berra (1925-2015)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ξυραφάκια συστήματος - μιας χρήσης”