Ποσα πλαστικά πέρασαν από τα χέρια μου

Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Gillette Mach 3 turbo και μετα Gillete Blue II
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10535
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26212 times
Been thanked: 25649 times

Είσαι τυχερός Ιάσονα, όπως είχε πει και ο Πάνος (αν θυμάμαι καλά) ανακάλυψες νωρίς το πξ, είσαι νέος, οπότε έχεις όλα τα χρόνια μπροστά σου να ξυρίζεσαι σωστά. Αυτό φαίνεται και από τα λίγα πλαστικά που χρησιμοποίησες, σε αντίθεση με τους περισσότερους, που δοκιμάσαμε αρκετά από δαύτα μέχρι να βρούμε τον δρόμο μας.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Gillette Blue II
Gillette Sensor
Gillette Mach 3
Gillette Fusion
Wilkinson Quattro Titanium

Από όλες καλύτερες ήταν η Sensor που δεν θέριευε/σκλήραινε τα γένεια και μετά η wilkinson που έκοβε πολύ καλά, τα ήδη πολύ σκληρά γένια που μου άφησε το Fusion.

Eυτυχώς σώθηκα...
Σα να μαλακώσαν και τα γένια ελαφρώς.
Μακάρι να υπήρχε κάποιο προϊόν που να τα μαλάκωνε. Το μουσάκι μου όσο και να το κρατάω χαμηλό και περιποιημένο με τρίμμερ, είναι αρκετά σκληρό για το άλλο φύλλο.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Gillette blue II (το πρώτο μου)
Bic πορτοκαλί με 3 λεπίδες
Gillette Fusion

Οφείλω να ομολογήσω πως για μενα το καλύτερο με διαφορά ήταν η fusion η οποία στα πρώτα ξυρίσματα (για τις τότε απαιτήσεις μου) έκανε πολύ καλά ξυρίσματα και με βοηθούσε πολύ να κάνω εύκολα κόντρα. Για κανένα λόγο όμως δεν μπορώ να τη συγκρίνω ακόμα και με το χειρότερο DE μου, στο θέμα ερεθισμών, ingrown hair, καψιμάτων και γωνία κοπής γενιών.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Stefanos έγραψε:Ξεκινησα με κλασικο BiC.. Μετα πηρα Bic Metal. Μετα με Sensor Excel, αν θυμαμαι καλα. Ειχα Wilkinson FX Diamond, στο στρατο κατι μιας χρησης Wilkinson μπλε, Μετα παλι Sensor, Mach3, Quattro (τα 2 τελευταια εναλλαξ), το 2005 Fusion για ακριβως ενα ξυρισμα, μετα παλι Μ3 και Quattro, και εδω και ενα χρονο τα γνωστα.. Με αρχη το Merkur 38c
Να προσθεσω οτι εαν ειμαι "αναγκασμενος" να χρησιμοποιησω συστημικη ξυριστικη μηχανη (bad mood, ελλειψη χρονου κλπ), χρησιμοποιω μια Ηydro 5, απο την οποια εχω αφαιρεσει πιο πριν το ρεζερβουαρ με τη γλιτσα.. Κατ'εμε, κλασεις ανωτερο αποτελεσμα σε σχεση με τα παρδαλα της P&G.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μετα απο τις 2 χρονιες με Gillette Tech και την "διχοτομηση" της οικογενειας, αναγκαστικα το εριξα σε πλαστικα μιας χρησης Bic στην αρχη και Lord στη συνεχεια. To 87 (ηρωικη χρονια) αγορασα μια Gillette Contour, βαρια, μεταλλικη, με σχετικα αγρια αισθηση στο ξυρισμα, αλλα πανεμορφη.

Την πεταξα το 91 για να παρω μια Sensor (και το σκυλομετανιωσα) - ακολουθησε η Sensor Excel και τελικα η Fusion. Ενδιαμεσα για καποια διαστηματα ειχα και Bic Metal και GII αλλα δεν κολλησα ιδιαιτερα.

Με αυτα και με αυτα, σταματησα να ξυριζομαι τα τελευταια χρονια - χειροτερευοντας κατα πολυ το δερμα μου - μεχρι που επεσα πανω στο φορουμ μας και σωθηκα (οχι οικονομικα παντως....) :-)
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5728 times
Been thanked: 5627 times

Στις προσφορές γνωριμίας είχα αγοράσει το πακέτο Gillette Fusion Pro Glide.Ξέρετε, αυτό που έχει και το trimmer μαζί με τα χτενάκια.Ακόμα στο κουτί είναι και δε ξέρω αν και πότε θα βγεί.
Επίσης έχω κρατήσει τρία, τέσσερα κουτιά απο Gillette Sensor 3, τα υπόλοιπα χαρίστηκαν μόλις ξεκίνησα το π.ξ., Κόκκινα ξυραφάκια μιάς χρήσης που έβρισκα σε προσφορά 4+2 δώρο και -50% και τα έπαιρνα τρία τρία.
Τέλος στο ντουλαπάκι κάπου είναι η Sensor Excel χωρίς τα ξυραφάκια/κεφαλές να μου θυμίζει τα πρώτα μου ξυρίσματα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
gstefanoudis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 16 Μάι 2014, 16:40
9
Has thanked: 252 times
Been thanked: 214 times
Ηλικία: 49

Gillette Blue II Slalom
Gillette Sensor
Gillette Sensor Excel
Gillette Mach 3
Gillette Mach 3 Turbo
Gillette Fusion Proglide
Θεωρώ το Mach 3 Turbo μακράν το καλύτερο συστημικό!
Γιώργος

"Η πέτρα, το σίδερο, το ατσάλι, δεν αντέχουν. Ο άνθρωπος όμως, αντέχει."
Νίκος Καζαντζάκης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

bic
bic metal
gillette blue
gillette blue slalom
gillette sensor
gillette mach3
και μετα εγενετω φως...ε και ο θεος δεν εφτιαξε τον κοσμο σε 1μερα. :ninja_hide :shocking :xp1 :megagrin
υ.γ.αν ημουν υποχρεωμενος να ξυριζομαι με 1 απο τα παραπανω αυτο θα ηταν το gillette mach3. :beah2 :mad
Άβαταρ μέλους
megistanas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 28 Σεπ 2018, 07:55
5
Been thanked: 7 times

Και δεν ειναι μονο το ποσα λεφτα κοστισαν ολα αυτα αλλα και το ποσο πλαστικο εχει μεινει στο περιβαλλον..Τρομακτικο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ξυραφάκια συστήματος - μιας χρήσης”