Ποσα πλαστικά πέρασαν από τα χέρια μου

Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Τι να θυμηθώ τι να ξεχάσω...
Ξεκίνησα στη δευτέρα γυμνασίου με Gillette Sensor Excel
Μετά πήρα την Mach3, μετά την Mach 3 turbo, την Wilkinson Quattro, την Μ3 Power, μια Fusion απλή ο πατέρας μου και μια Power εγώ, η οποία χάλασε και πήρα και δεύτερη. Κατά καιρούς στα Super market πήγαινες μια Mach 3 και σου έδιναν μια Fusion δώρο, εξάλλου από τα ανταλλακτικά βγάζουν. Τώρα που σκέφτομαι τι έπαιρνα με όσα έχω ξοδέψει για όλα αυτά συν τα ανταλλακτικά μου έρχεται να βάλω τα κλάματα...Τη futur την έπειρνα σίγουρα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ξεκινησα με κλασικο BiC.. Μετα πηρα Bic Metal. Μετα με Sensor Excel, αν θυμαμαι καλα. Ειχα Wilkinson FX Diamond, στο στρατο κατι μιας χρησης Wilkinson μπλε, Μετα παλι Sensor, Mach3, Quattro (τα 2 τελευταια εναλλαξ), το 2005 Fusion για ακριβως ενα ξυρισμα, μετα παλι Μ3 και Quattro, και εδω και ενα χρονο τα γνωστα.. Με αρχη το Merkur 38c
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ωραίο θέμα! Big Metal για αρχή, μετά κλασικά μπλέ Gilette, μετα κλασσικά Wilkinson, Big Metal, Sensor Excel, Mach 3, Fusion, Mach 3.
Moccahead έγραψε:το 2005 Fusion για ακριβως ενα ξυρισμα, μετα παλι Μ3 και Quattro
Τελικά το Fusion ήταν ότι χειρότερο, ακόμη και οι φανατικοί της πλαστικούρας ξαναγύρισαν στο Mach3...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7372
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11105 times
Been thanked: 10587 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Δεν θέλω να θυμάμαι! :megagrin
Α! κάτσε! ΔΕΝ θυμάμαι!!!!!!!!!!!! :xp1 :lachtot
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

:sealed .οO(..τι να πω, γερομπισμπίκη, ξεχασιάρη;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Ξεκινησα με τα Gillette με την διπλη λεπιδα και την λωριδα λιπανσης. Μετα χρησιμοποιησα τα BIC με την μονη λεπιδα (καθως κοβομουν....καλα ημουν αθλιος ξυριζομουν ενα περασμα κοντρα) κ μετα ανεβηκα επιπεδο στην M3....

Εκει τα πραματα εφτιαξαν λιγο αλλα παντα μα παντα ειχα κοκκινιλες και τραβηγματα με ΟΛΑ τα ξυραφακια.

Ευτυχως που ανακαλυψα το real wet shave :bigsmilie
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
xristos_metal
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 10:58
13
Been thanked: 15 times

Εγω εχω δοκιμασει τα bic metal (ακομη χρησιμοποιω), και τα κλασσικα bic. Κατι φθηνα παραγωγης σουπερ μαρκετ. Απο gillette τα fusion, sensor, contour. Απο wilkinson quatro titanium και αυτα με τη διπλη λεπιδα που τα πουλανε ακομη. Σιγουρα ειναι και αλλα που ξεχνω. Για μενα το gillette sensor ειναι κορυφαιο, και τα wilkinson με τη διπλη λεπιδα αρκετα καλα.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Εγώ έχω δοκιμάσει διάφορα αλλά ουσιαστικά για μεγάλες χρονικές περιόδους (χρόνια) έμεινα στα εξής:
Sensor Excel στην αρχή, Mach 3 μετά, και Fusion τα τελευταία χρόνια.
Με καμία από τις παραπάνω μηχανές δεν είχα πρόβλημα. Και οι τρεις με ξύριζαν πολύ καλά.
Όμως το ξύρισμα ήταν θανάσιμα βαρετό.

Βέβαια έχω δοκιμάσει όλα τα απλά και χωρίς αλλαγή κεφαλής gillette και Bic. Δεν μπορώ να πω ότι με ξύρισε καλά κανένα από αυτά.

Όλα αυτά βέβαια με πινέλο και κρέμα (ή σπανιότερα σαπούνι), πάντα ήμουν στο wet shaving, από την εφηβεία.
Επίσης, για κάποιους μήνες στην αρχή του ξυρίσματός μου, και ενώ είχα μόνο φαβορίτες να ξυρίζω τότε (γυμνάσιο πήγαινα), είχα αγοράσει μία σαβέτα, που ούτε ήξερα ότι την έλεγαν έτσι και ξύριζα με πολύ προσοχή τις 5 τρίχες που είχα για φαβορίτα. Τότε αυτό νόμιζα ότι ήταν το παλιό μαχαίρι, δεν ήξερα ότι οι παλιοί μπαρμπέριδες είχαν κανονικό μαχαίρι χωρίς ξυραφάκια μέσα. Αυτά ήταν τα πιο απολαυστικά ξυρίσματα μέχρι να φτάσουμε στο τέλος του 2010 που πήρα το μαχαίρι.

Υπήρξαν και κάποια μικρά διαλλείματα όπου χρησιμοποιούσα τενεκέδες για αφρό, στο στρατό ας πούμε, και μία μικρή περίοδος που χρησιμοποίησα ηλεκτρική μηχανή.

Αυτό που θέλω όμως να πω είναι ότι δεν είναι το φόρουμ που μου έφερε την αγάπη για το wet shaving μιας και αυτό έκανα ανέκαθεν, ούτε μου έφερε την αγάπη για το κλασσικό ξύρισμα.
Το αντίθετο. Το φόρουμ το γνώρισα σε μία εποχή που έψαχνα απεγνωσμένα να βρω κάποιο μαχαίρι ή σαβέτα για να ξυρίζομαι έτσι όπως έλεγε η καρδιά μου. Και ήταν κάτι που το είχα μέσα μου και δεν το έλεγα σε κανέναν.
Και με το ψάξιμο (μόνο στον Ξένο είχα βρει λίγα πράγματα) ανακάλυψα το φόρουμ.

Στο φόρουμ λοιπόν γνώρισα ότι υπάρχουν και άλλοι που έχουν τη λόξα μου, είδα ότι υπάρχουν εξειδικευμένα καταστήματα με το προϊόντα που μας αρέσουν, και επίσης μπόρεσα να συζητήσω με κάποιους το ιδιότροπο πάθος μου για το κλασσικό ξύρισμα.
Οι πληροφορίες που πήρα τους τελευταίους μήνες ήταν πάρα πολλές και οι γνώσεις μου πλούτισαν πολύ γρήγορα. Επίσης, η ακατάστατη εμπειρία ετών ξυρίσματος με σαπούνι/κρέμα και πινέλο μπήκαν σε τάξη και έβγαλα συμπεράσματα.

Τέλος, μου έχει φύγει η αναστολή και δεν ντρέπομαι να πω σε φίλους, συναδέλφους, αλλά και κοπέλες αν το φέρει η συζήτηση τη λόξα μου να ξυρίζομαι όπως ο παππούς τους.
Και ας κάνουν ότι γκριμάτσα θέλουν.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Slur έγραψε:Τέλος, μου έχει φύγει η αναστολή και δεν ντρέπομαι να πω σε φίλους, συναδέλφους, αλλά και κοπέλες αν το φέρει η συζήτηση τη λόξα μου να ξυρίζομαι όπως ο παππούς τους.
Και ας κάνουν ότι γκριμάτσα θέλουν.
:griechenland

Αυτη η φραση είναι όλα τα λεφτα στην περιπτωση μας!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Για το Trash το πηγαινα αλλα το βλεπω κλειδωμενο.

Η λιπαντικη λωριδα στα Gibellini φευγει με εμβαπτιση σε καυτο νερο για λιγο συν ξυσιμο με μαχαιρακι.Αλλα και παλι θελει προσοχη να μην κανει γρεζι και μας γρατζουναει το μαγουλο.
Εαν ξεχαστει λιγο παραπανω στο βραστο νερο σπαει στις ακρες και αχρηστευεται.
Εν αναμονη κατι πιο σοβαρου που εχω παραγγειλει κραταω αυτα,δεν θελω σπαστες κεφαλες ουτε λιπαντικες λωριδες.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ξυραφάκια συστήματος - μιας χρήσης”