Διαφορά:απλά disposables από τα sensitive.Υπάρχει;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

Γεια σας συνφορουμίτες και Καλό μας καλοκαίρι!
Μια ερώτηση προς όλους μας;;Υπάρχει άραγε διαφορά πραγματική στις Sensitive εκδόσεις των καθημερινών ξυριστικών από τις απλές εκδόσεις;;
Μιλώ όχι για cartridge μηχανές αλλά τις απλές disposables Με αφορμή τα Bic sensitive με τα απλά διπλά bic sensitive όπως και στα Εxtreme 3 Wilkinson (τυχαία τα αναφέρω ενδεικτικά) με τις απλές εκδόσεις τους παρατηρώ το μόνο που διαφέρει μεταξύ τους είναι οι λωρίδες χρώματος της λαβής από μαύρα-μπλε τα απλά σε πράσινα τα sensitive και από λευκά τα απλά σε πορτοκαλί λαβή τα sensitive...
Λέτε οι εταιρίες να σχεδιάζουν άλλες λεπίδες για τα sensitive και άλλες για τα "απλά";;
Όχι ότι καίγομαι αλλά απλά νομίζω ότι ίσως είναι ένα ακόμη επιχειρηματικό marketing τρυκ..
Αν κάνω λάθος με διαφεύδετε
Άραγε στα safety υπήρχαν τέτοιες διακυμάνσεις;;
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Μπορει να βαζουν αλλη κλιση στην λεπιδα ωστε να παιζουν με την επιθετικοτητα της.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλησπέρα σας...

Άλλος ένας Μύθος που έχει καταρριφθεί εδώ και πολλά χρόνια,και επειδή η σκέψη του Ιάσονα είναι πολύ εύστοχη,θα πω πως για να αλλάξεις την κλίση της λεπίδας,να την μειώσεις δηλαδή ώστε να κόβει με λιγότερες από 30 μοίρες,πρέπει να αλλάξεις και όλην την γεωμετρία της κεφαλής,πράγμα το οποίο δεν έγινε ποτέ.

Δυστυχώς είναι άλλο ένα παιχνίδι του marketing,χρώματα-λωρίδες-Χριστούγεννα-λαμπάκια,είναι όλα για τα μάτια του κόσμου.

Δεν ξέρω αν λέει κάτι,αλλά έχω ξυριστεί με όλες σχεδόν τις πλαστικούρες,από χειρουργικές, μέχρι και μηχανές που υποτίθεται ότι απευθύνονται στο γυναικείο φύλο,(μάλλον θα φάω κράξιμο) αλλά δεν πειράζει... :megagrin

Και κάποια παραδείγματα:

For Men - Hary's Winston = (To βαθύτερο και καλύτερο ξύρισμα),με μέσο όρο 7 ξυρίσματα.
For Men - Gillette Mach3 Sensitive = με μέσο όρο 16 ξυρίσματα.
For women - Dorco Shai = με μέσο όρο 10 ξυρίσματα.
For women - Gillette Sencor Excel = (πολύ βαθύ ξύρισμα) με μέσο όρο 17 ξυρίσματα.
For women - Gillette Venus Original (3 Blades) = (Πάρα πολύ απαλή-αποτελεσματική) με μέσο όρο 25 ξυρίσματα.

ΥΓ: Τα παραδείγματα είναι από τα προσωπικά μου αρχεία,και τα αποτελέσματα,έχουν βγει σύμφωνα με το δέρμα μου,
απλά τα παρέθεσα για να δείξω ότι όλα είναι Unisex...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Γενικά τέτοιου τύπου χαρακτηρισμοί, for men, sensitive κ.λπ. έχουν μεγάλο ποσοστό marketing. Παρόλα αυτά υπαρχουν καποιες μικρές διαφορές στον σχεδιασμό αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι οδηγούν στο αποτέλεσμα που λένε. Για παράδειγμα εμένα sensitive μηχανές και πιο συγκεκριμένα η Gillette Mach3 Sensitive μου δημιουργούσαν πολλά προβλήματα. Αντίστοιχα η ενυδατική Lancaster Suractif που χρησιμοποιεί η γυναίκα μου έχει σε εμένα καλύτερα αποτελέσματα απο όλα τα for men προϊόντα. ...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Πολύ σωστά Απόστολε,και +1...Εμένα για εύλογους λόγους δεν ταίριαξαν ποτέ οι λεπίδες της Gillette με το πρόσωπο μου (όχι τις DE).
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

Tony έγραψε:...

Και κάποια παραδείγματα:

For Men - Hary's Winston = (To βαθύτερο και καλύτερο ξύρισμα),με μέσο όρο 7 ξυρίσματα.
To Ηary's Winston δεν είναι αυτή η εταιρία που κοντράρει στα ίσα την άλλη της Αμερικής με τις συνδρομές ανάλογα πόσα ξυρίσματα κάνεις;;
Το Hary's Winston έρχεται και Ελλάδα;;Μου κάνει εντύπωση η καλή σου κριτική γιατί και ο Dunam Ha -φοβερός δοκιμαστής ξυραφιών από Κορέα-στο ΥouΤube που κάνοντας αναλυτικές κριτικές σε βίντεο το δοκιμάζει, μου φάνηκε πολύ πλαστικούρα η κεφαλή του και αρκετά σφιχτή ως προς την ευκαμψία της ...
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

και παλι σε σχεση με τα πραγματικα ξυραφια(personna,derby,astra) τα συστημικα του συγκεκριμενου κυριου ειναι πανακριβα.το μονο + οτι ειναι πιο φτηνα απο τα σκουπιδια της gillette.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

sakis64 έγραψε:To Ηary's Winston δεν είναι αυτή η εταιρία που κοντράρει στα ίσα την άλλη της Αμερικής με τις συνδρομές ανάλογα πόσα ξυρίσματα κάνεις;;
Ναι Σάκη αυτή είναι.
sakis64 έγραψε:Το Hary's Winston έρχεται και Ελλάδα;;Μου κάνει εντύπωση η καλή σου κριτική γιατί και ο Dunam Ha -φοβερός δοκιμαστής ξυραφιών από Κορέα-στο ΥouΤube που κάνοντας αναλυτικές κριτικές σε βίντεο το δοκιμάζει, μου φάνηκε πολύ πλαστικούρα η κεφαλή του και αρκετά σφιχτή ως προς την ευκαμψία της ...
Για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω αν αυτήν την στιγμή έρχεται στην Ελλάδα,όσο για την κρητική του Dunam Ha δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο,αλλά όντος δεν με ενδιέφερε η εμφάνιση Σάκη,αλλά το αποτέλεσμα,και όσον αφορά το αποτέλεσμα, σε κάθε διαφορετικό δέρμα ταιριάζει και διαφορετική λεπίδα,και αν μπορούσα να το πω λίγο ποιο ποιητικά,τότε θα έλεγα ότι:

"Τα σκουπίδια κάποιου, είναι τα διαμάντια για κάποιον άλλον" έτσι είναι φίλε μου με συμπέρασμα ότι και στα σκουπίδια υπάρχουν διαμάντια,και μάλιστα πολλά...

ΥΓ:Έχω χρησιμοποιήσει [AXE - Dollar Shave Club - Dorco - Gillette - Hary''s - Schick] όλες τις σειρές,αλλά και άλλες που δεν θυμάμαι αυτήν την στιγμή να πω,μόνο στα αρχεία μου υπάρχουν,αλλά και έχω πάψει να ασχολούμαι με τα πλαστικά πολύ καιρό,βέβαια στις δοκιμές πάντα είμαι ανοιχτός... ;)


Πάντα φιλικά Αντώνης
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
megistanas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 28 Σεπ 2018, 07:55
5
Been thanked: 7 times

Ειχα δει ενα βιντεο καποια στιγμη που ανελυε οτι τα γυναικεια και αντρικα αντιστοιχα προιοντα ουσιαστικα δεν εχουν διαφορες απλα το "ροζ χρωμα" πληρωνεται πολυ ακριβοτερα.Εχω καταληξει και εγω οτι οντως ολα ειναι μαρκετινγκ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ξυραφάκια συστήματος - μιας χρήσης”