Απλό μονό πλαστικό ξυραφάκι Mr Grande.To ξέρετε;

Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

Γεια σας συνξυριστές!
Ο λόγος που άνοιξα καινούργιο θέμα εδώ και δεν συνέχισα από παλιότερα είναι επειδή μου έχει κάνει απλά εντύπωση
το γεγονός που όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα καμία πληροφορία για τα εν λόγω!
Ψάχνοντας για πλαστικό μιας χρήσης μονολέπιδο, το Sensitive της Bic, στην πόλη μου(Γιάννενα) δεν υπήρχε πουθενά ενώ υπάρχουν όλα τα άλλα της σειράς sensitive αλλά και τα άλλα..
Είδα μια καλή κριτική από video χρήστη παραδοσιακού ξυρίσματος ότι είναι αρκετά καλά τηρουμένων των αναλογιών και έτσι ψάχνοντας δεν βρήκα μονολέπιδο sensitive της Βic!!
Aντ΄αυτού στον Μασούτη βρήκα τα πιο πάνω μάρκα Mr Grande maitre πορτοκαλί χρώματος πλαστικά και μονολέπιδα που η λεπίδα τους αποκαλύπτεται κατά μεγάλο μέρος της..
Η πλάκα είναι ότι στο φακελάκι γράφει παρασκευάζονται στις H.Π.Α!! και συσκευάζονται Ελλάδα...
Τα πήρα για ώρα ανάγκης (ταξίδια κ.λ.π)και για δοκιμή.
Από search στον Παγκόσμιο Ιστό δεν βρήκα τίποτα παρά μόνο ότι τα φέρνει ο Μασούτης μαζί με άλλα είδη της ίδιας μάρκας..Τά ξέρετε κανείς;;
Να τολμἠσω να ξυριστώ για δοκιμή;Ή θα μου μείνει μόνο ο σαγόνιος μυς;; :D
Άβαταρ μέλους
yakoumis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 09 Μαρ 2014, 17:37
10
Τοποθεσία: Καλαμάκι
Has thanked: 1197 times
Been thanked: 1280 times
Επικοινωνία:

Η mr. Grand είναι ιδιωτική ετικέτα του Μασούτη (π.χ όπως η Μαράτα στον Σκλαβενίτη, η Carrefour στα Carrefour(!), η 365/Delhaize στο Βασιλόπουλο κτλ). Ένας θεός ξέρει ποιός είναι ο OEM κατασκευαστής. Δοκίμασε τα και πες μας!
Nobody goes there anymore. It's too crowded. - Yogi Berra (1925-2015)
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

οπως τα λεει ο Γιακουμης ειναι.γιατι δεν κοιτας και τα bic metal ;και μια λεπιδα εχουν και ελληνικα ειναι και πολυ καλα ξυριζουν. ;)
Bic_Metal_Razors.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

yakoumis έγραψε:Η mr. Grand είναι ιδιωτική ετικέτα του Μασούτη (π.χ όπως η Μαράτα στον Σκλαβενίτη, η Carrefour στα Carrefour(!), η 365/Delhaize στο Βασιλόπουλο κτλ). Ένας θεός ξέρει ποιός είναι ο OEM κατασκευαστής. Δοκίμασε τα και πες μας!
.."Ε ρε μάγκα μου" τί μαθαίνει κανείς...Εννοείται θα σας πω εν καιρώ...Θα βγάλω και φωτο από το ξυραφάκι..Βασικά αντίστοιχα πλαστικά θυμάμαι είχα δει και σε Γερμανικά βιντεάκια χρηστών για ξύρισμα ο ένας ήταν "maitre" χωρίς πλάκα καθώς με ένα ολόιδιο είχε τριμάρει άψογα το....μούσι του χωρίς καμία άλλη βοήθεια δίνοντας πολύ παράξενο σχήμα κιόλας... :confused
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

macho έγραψε:οπως τα λεει ο Γιακουμης ειναι.γιατι δεν κοιτας και τα bic metal ;και μια λεπιδα εχουν και ελληνικα ειναι και πολυ καλα ξυριζουν. ;)
Bic_Metal_Razors.jpg
..Ὀντως παιδιά απλά Βic Metal έχω ήδη ένα φακελάκι...
Άβαταρ μέλους
Georgechalkida
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 15 Φεβ 2015, 02:27
9
Has thanked: 198 times
Been thanked: 142 times
Ηλικία: 38

Το εμφανίζει απόρρητο..
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

[youtube][/youtube]
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Αν λεει Made in USA, τοτε παιζει να ειναι της ASRC...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

@Stefanos:Eυχαριστώ για την πληροφορία!!Ναι έτσι γράφει και "διανέμεται" νομίζω λέει, in E.E Δεν θα τα είχα αναφέρει καν αν δεν ηταν πάμφθηνα και 2ο σήμερα που ξυρίστηκα με Proraso Sensitive Soap (στο γκρι κουτί) και με πινέλο κανονικά με γένια 3 ημερών ξυρίζει πολύ καλά χωρίς να είναι καθόλου επιθετικό,το μόνο μείον είναι ότι είναι πολύ πλαστικό και εκτός αυτού δεν καταλαβαίνεις πώς κόβει και μπορεί να βάλεις πολύ δύναμη και να κοπείς ελάχιστα όμως....
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Οπως την επαθα με το απλο BiC εγω προχθες.. Πιστεψε με, δεν εισαι ο μονος.. Αλλα οπως λενε και τα χαμενα απο την αλλη πλευρα της λιμνης: No pain, no gain! :megagrin
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ξυραφάκια συστήματος - μιας χρήσης”