Πρόβλημα εύρεσης ανταλλακτικών Sensor Excel

libelouli
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 02 Φεβ 2015, 22:13
9

Παιδιά καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!
Έχω εδώ και πολλά χρόνια μια ξυριστική Gillette Sensor Excel και έχω πρόβλημα να βρώ ανταλλακτικά.
Τελευταία, αναγκάστηκα να πάρω ένα σετ από ανταλλακτικά Gillette Sensor Excel που βρήκα σε προσφορά στο ebay όπου είχε και τη μηχανή εκτός από τις λεπίδες.
Μέσα όμως στη συσκευασία , είχε και σαν δείγμα μια λεπίδα από τις Sensor3 όπου αντί για 2 λεπίδες έχει 3.Τη δοκίμασα και είδα (μετά από τόσα χρόνια μιας και δεν το γνώριζα οτι ταιριάζει στη μηχανή μου :hystericalbs1 ) οτι μου κάνει καλύτερη δουλειά.
Το πρόβλημα είναι οτι στο ebay τις βρίσκω μόνο αυτές τις λεπίδες και τα μεταφορικά που χρεώνουν από Αμερική είναι κανα 15άρι ή και περισσότερα και δεν συμφέρει.
Υπάρχουν από Ελλάδα κάπου να τα πάρω πιο οικονομικά;
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Στα μεγάλα σούπερ μάρκετ δεν υπάρχουν ; Έχεις σκεφτεί την εναλλακτική να συνεχίσεις με παραδοσιακό ξύρισμα ; Εννοώ πινέλο, σαπούνι, μηχανή ασφαλείας και λεπίδα ; Θα πάρεις ένα πακέτο με 40€ άντε 50€ και θα το έχεις για χρόνο και βάλε. Καλώς ήρθες !
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Καλημέρα και καλώς ήλθες στο φόρουμ.
Μού φαίνεται ότι έχω δεί Sensor 3 σε Χόντος αλλά και σε S/M Μασούτη-Γαλαξία.
Σήμερα θα περάσω για ψώνια από τα Β' & Γ". Θα ρίξω μιά ματιά και θα ενημερώσω εδώ.

Σημ. Όπως είχα γράψει και κάποια άλλη φορά, και τα ανταλλακτικά τα απλά Sensor ταιριάζουν
στη μηχανή σου και το αντίθετο. Οπότε άν βρείς απλά Sensor 3 ταιριάζουν στη μηχανή σου.

Όμως...
Επίτρεψέ μου να σου πώ σαν (πρώην) ξυριζόμενος με Sensor (όχι εξέλ, δε με άρεζε το (λάστιχο") επί 20 συναπτά έτη:
Δοκίμασε με μιά μηχανή DE Safety και τις Sensor Θα τις βάλεις στην άκρη.
Εννοείται μετά από την κλασική προετοιμασία με πινελάκι, κρέμα ή σαπούνι κλπ
Η μέρα με τη Νύχτα
libelouli
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 02 Φεβ 2015, 22:13
9

Παιδιά καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
Πέτρο, στα σουπερμάρκετ της επαρχίας που βρίσκομαι , δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα.Κάποια στιγμή που θα ανέβω Αθήνα θα πάω σε κανένα hondos μπας και τα πετύχω.
Η κλασσική η μηχανή με λεπίδα και πινέλο ίσως να κάνει καλύτερη δουλειά, αλλά δυστυχώς σε έναν άνθρωπο που δεν την έχει δοκιμάσει ποτέ και είναι τρομερά δύσκολος στις αλλαγές, πολύ φοβάμαι οτι θα είναι πεταμένα λεφτά.Πλησιάζω τα 40 παρά κάτι και όλα αυτά τα χρόνια έμαθα τη συγκεκριμένη και δεν μπορώ να κάνω με άλλη.
Αγόρασα πριν κανα χρόνο μια πιο εξελιγμένη (νομίζω fusion αν δεν κάνω λάθος) και την πέταξα.Η γωνία που κάνει η λεπίδα με το στέλεχος που τη βαστάς είναι η νυχτα με τη μέρα με την excel (ξέρω είμαι πολύ περίεργος δυστυχώς), και δεν μπόρεσα να τη συνιθίσω.Αλλού πήγαινα να κόψω και αλλού ξυριζόμουν.Ειδικά το ύψος της φαβορίτας δεν το πετύχαινα και την παράτησα στο πρώτο ξύρισμα.
Ευχαριστώ πάντως για τις λύσεις που μου προτείνετε.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1668 times

Καταρχάς δεν ξέρουμε που μένεις για να σου πούμε στην περιοχή σου.Εγώ για παράδειγμα έβρισκα στο Γαλαξία Σ/Μ στη Λάρισα.
Υπάρχουν μικρές ποσότητες γενικά για σενσορ.Εμένα όταν μου την κλέψανε από το πεζοδρόμιο πριν κανα 8άρι χρόνια να φανταστείς δεν έβρισκα ούτε μηχανή.Πήρα τοτε μια μηχανή μαχ3.Αν δε βρείς πάντως η πάρε μαχ3 ή μονολέπιδα μπικ.Θα σου έλεγα να πάρεις DE Safety αλλά δεν ξέρω αν είσαι θετικός σε μια τέτοια προοπτική.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Λοιπόν ανταπόκριση από Γαλαξία S/M. Sensor Excel 3 έχει μόνο σακουλάκι με 4+2 "Disposable". 6 και κάτι ευρώ.
Ανταλλακτικά cartriges, μόνο 2λέπιδα απλά και excel είχε. Με 3 γιόκ!!
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Φιλε libelouli καλησπερα και καλως ηρθες! Αν θες πες μας και πως σε λενε.. :hellas

Να τονισω οτι τα παιδια καλοπροαιρετα προτεινανε μια αλλαγη. Προς θεου, εδω δεν υποχρεωνουμε κανεναν να χρησιμοποιει μεσα παρομοια με τα δικα μας για να ειναι μελος της κοινοτητας, και ΟΛΟΙ σεβομαστε τις προτιμησεις και γουστα ΟΛΩΝ!

Ετσι δεν ειναι παιδες? :!@#! :megagrin

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Stefanos έγραψε:Ετσι δεν ειναι παιδες? :!@#! :megagrin
Εικόνα Έτσι είναι Στέφο, έτσι είναι... :bigsmilie
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Λοιπόοον και ανταπόκριση από Μασούτη. ΟΚ ξέρω ότι δέν έχει καταστήματα νοτιότερα της Εύβοιας
αλλά αφού έχει ο Μασούτης ίσως να έχουν και άλλα μεγάλα S/M, πχ Σκλαβενίτης, Βερόπουλος κλπ
Τα είχε λοιπόν μπροστά από τα ταμεία, ξέρετε στα ντουλαπάκια πάνω από τις μαστίχες κλπ κλειδωμένα
(αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα, το να κλειδώνουν τα ανταλλακτικά μηχανών, τέσπα)
GIllette Sensor 3, κουτάκι με 5 ανταλλακτικά 7,08 €
Basil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 17 Σεπ 2017, 14:15
6
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού - Αττική
Has thanked: 761 times
Been thanked: 605 times

Βρίσκω Sensor Excel στον Hondos τα 5 ανταλλακτικά στα 8,47€.
Επίσης πολύ πιο οικονομικά και με καμία απολύτως διαφορά στη απόδοση και διάρκεια, βγάζω την κεφαλή από τις μίας χρήσης Sensor3 Comfort ή Sensitive που τις έχει ο ίδιος σε προσφορά αυτή τη στιγμή στο e-shop του (η συσκευασία 6+2 ανταλλακτικά στην τιμή 6,48€ και μία συσκευασία έξτρα δώρο δηλαδή περίπου 0,50€ το ένα, αυτά τα βρίσκω και σε Super Markets) και την βάζω στην μηχανή μου που την έχω από τις αρχές της δεκαετίας του 1980. Το μόνο μείον και λυπάμαι για αυτό είναι η απόρριψη της πλαστικής λαβής που περισσεύει στην ανακύκλωση.
Στις Sensor λαβές ταιριάζω και τις κεφαλές από τις μιας χρήσης Blue3 και που βγαίνουν ακόμα πιο οικονομικές.
Βασίλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ξυραφάκια συστήματος - μιας χρήσης”