Και ναι!!Έφτασε το νέο ξυράφι από τη Gillette!

Απάντηση
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

οχι Γιαννη σιγουρος δεν ειμαι γιατι δεν εχω καποια gillette. εχω μονο την κεφαλη μιας tech η οποια ομως δεν πρεπει να ειναι ανοξειδωτη.τα πιο παλια μοντελα fat boy,superspeed δεν ηταν ανοξειδωτα;
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4991
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22224 times
Been thanked: 7780 times
Ηλικία: 67

Οχι, αν ήταν δεν θα υπήρχε λόγος για επινικέλωση ή επιχρωμίωση. Οταν δε "φεύγει" η όποια επιμετάλλωση φαίνεται από κάτω ο χαλκός (ή κάποιο κράμα του, δεν είμαι σίγουρος)...
Γιάννης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

παντως ηταν κατασκευασμενες απο καποιο μεταλλο(χαλκος οπως λες)και ειχαν και επιμεταλλωση.τα σημερινα disposables & cartridges razors ειναι ολα πλαστικα.βεβαια δεν νομιζω οτι συμφερει τις εταιριες να διακοψουν την παραγωγη τους οποτε και μετα απο 50 χρονια τα ιδια θα παραγονται.
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

macho έγραψε:Sakis64 δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο,πολυ απλα γιατι οι''πλαστικουρες'' οπως αναφερεις λογω κυριως του υλικου κατασκευης τους δεν θα υπαρχουν μετα απο 40-50 χρονια.οι μηχανες που εβγαζε η gillette μεχρι και την δεκαετια του 80 ηταν(οι περισσοτερες) απο ανοξειδωτο ατσαλι και πολυ καλά επιμεταλωμενες.
Μacho το ίδιο που λες μου πέρασε κι εμένα από το μυαλό όμως η τεχνολογία και η μόδα κάνει κύκλους...Τρανή απόδειξη σε αυτό με τις πλαστικούρες είναι νομίζω και η χρήση Βακελίτη ως εναλλακτικού φθηνότερου υλικού παλιότερα για αρκετά ξυράφια safety του 1950-'60.Τότε όταν πρωτοχρησιμοποιήθηκε για safety έτσι μπορεί να τον θεωρούσαν οι παλιοί..Τώρα και καλά επανήλθε σε κάποια safety..
Τότε ήταν ο βακελίτης τον οποίο η Solingen τον ξαναέβγαλε από την αφάνεια πρόσφατα,τώρα από το 1970 και εντεύθεν το φθηνό(πρακτικό) υλικό είναι το πλαστικό...
Πάντως παράλληλα με την σύγχρονη τάση των πολυεθνικών, ένα παρόμοιο marketing επιθετικής μορφής βλέπω τελευταία με έμφαση στο prestige και την υποτιθέμενη αρχοντιά που προβάλλει και η σύγχρονη βιομηχανία του "Παραδοσιακού ξυρίσματος" με όλα τα ωραία που προτείνει ,από ποικιλία πινέλων έως και στυπτικών ειδών τα οποία σε πολλούς είναι άχρηστα και όχι ανάγκη υγιεινής απλά αλλά πολυτέλεια...
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν ειναι το ιδιο το πλαστικο ο "εχθρος", αλλα η νοοτροποια που συνοδευει τη χρηση του. ΠΧ για μενα η ωραιοτερη μηχανη (ως σωμα) που ξυριστηκα ποτε ηταν η αλουμινενια contour που καμια σχεση δεν ειχε με πλαστικο - αλλα χρησιμοποιουσε τα διπλα ανταλλακτικα της εταιρειας που μονο μαλακη αισθηση δεν ειχαν. Απο την αλλη η "πλαστικη" merkur 45 ειναι μια εξαιρετικη επιλογη.

Το θεμα ειναι αν τα πολυλεπιδα προσφεραν ή προσφερουν πραγματικα σοβαρο ξυρισμα ή αν ειναι απλα μια λυση με μειωμενο κοστος (αλλα αυξημενα κερδη). Αυτος παντως ειναι ο λογος που δεν τα χρησιμοποιω και οχι γιατι ειναι σωνει και καλα πλαστικα.
Εικόνα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

να και καποιος(α) που εκτιμα την αξια των gillette system cartridges :'(
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Ανδρέα πρέπει να βάλουμε στα σκαριά τη καινούργια σελιδα μας: womens-only
Να δείξουμε και το σωστό δρόμο του ΠΞ στο ασθενές φύλο ρε παιδί μου!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
papastam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 15:25
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Ηλικία: 30

αχαχαχαχα παιζει να ναι η πρωτη κοπελα που βλεπω να ξυριζεται... Καποιος πρεπει να της προτεινει την αποτριχωση :d :'( :hb τελος παντων...
Ας επιστρεψω στο θεμα... θυμαμαι ειχα το συγκεκριμενο ξυραφακι (βασικα ειχα το fusion proglide με την δονηση).. Η αληθεια ειναι οτι οντως ξυριζομουν πολυ γρηγορα... Αλλα ηταν λες και εκανα αγκαρια... Οι λεπιδες κοφτερες..με ενα περασμα ειχα προσωπο σαν ποπουδακι μωρου... :mrgreen: Αλλα...οι ερεθισμοι υπηρχαν παντου...ειδικα στον λαιμο ηταν που γινοταν χαμος... Κοκκινιλες παντου, τριχες που γυρναγαν προς τα μεσα και φυσικα σπυρακια... Επρεπε να ξυριζομαι μια φορα την βδομαδα γιατι διαφορετικα θα εσπαγαν τα σπιρακια και θα γεμιζα με αιμα παντου... Η δονηση ειχε αποτελεσμα παντως.. Δεν εννοιωθα καν την λεπιδα (τις λεπιδες βασικα) που περναγε...αλλα τι να το κανεις...πιστευω ηταν κ αυτη υπευθυνη για τους ερεθισμους μετα... Μετα διαβασα σε πολλα site οτι ειναι καλο να περνουμε ξυραφακια με οσο ποιο λιγες λεπιδες γινεται... Οποτε πηρα κ εγω τα gillette blue II (με τις 2 λεπιδες). Το αποτελεσμα ηταν πολυ καλυτερο! Οι ερεθισμοι πλεον κραταγαν για λιγες ωρες...Αλλα δεν ξυριζομουν καθε μερα γιατι αν το εκανα θα ερεθιζομουν πολυ περισσοτερο...Ξυριζομουν μερα παρα μερα και ημουν μια χαρα ικανοποιημενος...Με πολυ λιγοτερα λεφτα εκανα πολυ καλυτερα την δουλεια μου!!! Ολα αυτα μεχρι που παραγγειλα την Merkur 42c... Αφου λοιπον ριχνω το πρωτο μου ξυρισμα με την merkur οι ερεθισμοι στον λαιμο ηταν σχεδον ανυπαρχτει... Με το που εβαλα after shave εξαφανιστικε και η παραμικρη κοκκινιλα! Αφου ειδα οτι πλεον οι ερεθισμοι μειωθηκαν ετσι αρχισα το καθημερινο ξυρισμα! Εκανα 9 τελεια ξυρισματα με την ιδια λεπιδα!!! (personna platinum) Στο δεκατο εκανα μερικες κοκκινιλες και αλλαξα την λεπιδα! Οποτε απο τοτε κραταω την λεπιδα για 6 ξυρισματα (δηλαδη για μια βδομαδα). Αυτο που θελω να πω ειναι οτι εδωσα τοσα λεφτα για τις βλακειες της gillette... και σωστο ξυρισμα δεν εκανα...
Σταύρος
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Δεν ειναι η πρωτη που ξυριζει τη μουσουδα της. Ειχα διαβασει πριν κανα χρονο ενα αρθρο με αρκετες συνεντευξεις απο κοπελες που το κανουν και λενε οτι αποκτουν ενα πολυ απαλο και λειο δερμα....
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

πχ οι φιλες μας απο το fb, Rocio και Michelle - προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου αυτο που κανουν, αλλα οκ κουμαντο στη μουρη μας κανουμε μονο εμεις.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ξυραφάκια συστήματος - μιας χρήσης”