Και ναι!!Έφτασε το νέο ξυράφι από τη Gillette!

Απάντηση
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

δεν το ξερα οτι υπαρχουν και τετοια ξυραφια
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Φαντασου ενα Venus με πιο ματσο λαβη
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

sperman έγραψε:ειναι υπερβολη και αδικια να δυσφημιζεται τοσο πολυ τα ξυραφακια της ζιλετ,
εγω θα θεσω ενα ερωτημα αλλα δεν περιμενω απαντηση να απαντησετε μονοι σας στον εαυτο σας.
εαν θελατε να ξυρισετε την ευαισθητη περιοχη θα το κανατε με ενα ξυραφακι ζιλετ με μια open comp η την φαλτσετα σας;; :boeller
ασφαλως με το ξυραφακι που κοβει λιγοτερο, ετσι δεν ειναι;;
Συμφωνώ ότι όλα είναι θέμα επιλογής. Δεν τίθεται θέμα δυσφήμησης forum είμαστε, απόψεις γράφονται. Δεκτόι και σεβαστοί όσοι φίλοι των "πλαστικών" θέλουν να είναι στην παρέα μας. Άλλωστε συνήθως για να περάσει κάνεις στο παραδοσιακό ξύρισμα θα ξεκινήσει απο πινέλο - κρέμα και αργότερα θα περάσει σε DE.

Σχετικά με την ερώτηση σου όσο πιο ευαίσθητη η περιοχή θα ήθελα κάτι που να έχω τον πλήρη έλεγχο. Μια ήπια (αλλά όχι πολύ) DE όπως η Merkur 34C κατά την γνώμη μου είναι κατάλληλη για την δουλειά που αναφέρεις διότι την ελέγχω απόλυτα, κατέχω το βάρος της, ξέρω πως και πού σταματάει, ποιες είναι οι κλίσεις της, πόσο καλά θα κόψει ανά σημείο, έχει ακρίβεια και "με ακούει". Οι μηχανές με πολλαπλές λεπίδες της Gillete έχουν την δική τους προσωπικότητα και είτε την χρησιμοποιώ εγώ είτε εσύ κάνουν το ίδιο ξύρισμα. Οι DE ακολουθούν την προσωπικότητα του ιδιοκτήτη τους. Τώρα μετά απο μερικά ξυρίσματα όταν βρείς την κατάλληλη για αυτή την δουλειά μηχανή και τις κατάλληλες λεπίδες πιστεύω πως και εκει δεν θα υπάρχει γυρισμος. Απλά όπως σε όλα κάθε αρχή και δύσκολη.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Το ακούσαμε και αυτό! Η Gillette έχει καταθέσει πατέντα για ξυριστική μηχανή η οποία θα δέχεται φυσίγγια από τζελ για να κάνει face lathering. :dash :dash
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Το AS απο που βγαινει; Μισες δουλειες....
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Εντάξει, γελάνε και τα τσιμέντα!!!!
Καταλάβατε την λογική εεε? Ελπίζω να είδατε αυτό που είδα και εγώ μόλις διάβασα το τίτλο του άρθρου...
Θα το φτιάξουνε γιατί πολύ απλά θα μπορείς να χρησιμοποιείς μόνο ανταλλακτικό αφρό Gillette.
Θα είναι η μοναδική εταιρία που θα έχει αυτά τα ανταλλακτικά και έτσι με το σωστό Promotion, θα σου πούνε...
"Για ένα τέλειο ξύρισμα που ο αφρός εφαρμόζει την στιγμή που ξυρίζεσαι χωρίς να στεγνώνει ή να λερώνεις όλο το μπάνιο."
Έτσι ο κόσμος θα πηγαίνει να αγοράζει και τον "ειδικό" αφρό με 4 ευρώ το ανταλλακτικό και θα παίρνει και άλλα λεφτά οι Gillette...
Τόσο απλά....
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

τα χω πει απο παλια.η gillette ειναι η αιτια που το ξυρισμα σε δισεκατομυρια ανθρωπους απο απολαυση εγινε αγγαρια.ολο μ@λ@κιες πατενταρουν.α ρε King Camp Gillette που εισαι να δεις που την καταντησαν την εταιρια σου οι μ@λ@κες.
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

"Ξεθάβω" λίγο το thread με μια ερώτηση να διερωτηθούμε όλοι,λογικά θα το έχετε σκεφτεί όλοι:
Διερωτηθήκατε άραγε ότι σε 40-50 χρόνια μπορεί ίσως και πολύ λιγότερα οι ...."πλαστικούρες" που λέμε σήμερα (cartrιdge razors ή και disposables) θα θεωρούνται από τις νέες γενιές στο μέλλον ως τα "κλασσικά" όπως αντίστοιχα εμείς θεωρούμε τα Safety razors και τις σαβέτες σήμερα;;Και φαντάζεστε ότι οι μελλοντικές γενιές αν υπάρχει το κίνημα του vintage τότε θα επιστρέφουν σε συλλεκτικά μοντέλα από το τώρα;;;αυτά που απαξιώνουμε(-ετε) οι περισσότεροι??
Άρα όλα σχετικά είναι....Tελικά..
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Sakis64 δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο,πολυ απλα γιατι οι''πλαστικουρες'' οπως αναφερεις λογω κυριως του υλικου κατασκευης τους δεν θα υπαρχουν μετα απο 40-50 χρονια.οι μηχανες που εβγαζε η gillette μεχρι και την δεκαετια του 80 ηταν(οι περισσοτερες) απο ανοξειδωτο ατσαλι και πολυ καλά επιμεταλωμενες.
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4991
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22224 times
Been thanked: 7780 times
Ηλικία: 67

Μάχο, είσαι σίγουρος για το ανοξείδωτο ατσάλι; :confused
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ξυραφάκια συστήματος - μιας χρήσης”