Μήπως τα "κακά πλαστικά" είναι στο μυαλό μας;

Απάντηση
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Εγώ περιμένω τη μέρα που θα αρματώσω ξανά τη Sensor μου. Θα 'ναι σαν να βγάζω από το γκαράζ το παλιό αυτοκίνητο και η αίσθηση θα είναι ανεπανάληπτη.

Έχω πάρει πολλά από το παραδοσιακό ξύρισμα. Τη σωστή προετοιμασία, τη ποικιλία αρωμάτων, την απόλαυση του lathering, το σωστό ξύρισμα και τη φρεσκάδα των aftershaves. Κράτησα όλα αυτά και μαζί με τη πρακτικότητα των πλαστικών νομίζω πως πέτυχα για τον εαυτό μου το καλύτερο δυνατόν συνδυασμό.

Kινούμαι σε τέσσερις παράλληλες ευθείες. Την απόλαυση, την χρηστικότητα, την αποτελεσματικότητα και την οικονομία. Με ένα συνθετικό πινέλο λόγου χάρη πατάω και στις τέσσερις . Διαπίστωσα πως με τα DE δεν υπήρχε η απόλαυση και το όλο εγχείρημα εκτροχιαζόταν. Λοιπόν δεν προσαρμόστηκα στο π.ξ. αλλά προσάρμοσα το π.ξ. στα θέλω και τις ανάγκες μου.

Θα μου πείτε πως θα μπορούσα να το ψάξω με άλλες μηχανές, ακόμα και με s.r. αλλά τότε θα ήμουν σε άλλο νήμα και δε θα έγραφα αυτά εδώ. Αλλά ναι, είμαι κάθε μέρα ξυρισμένος και έχω καταφέρει ΒΒS ( ή έχω φτάσει στο 96% για να μη διαφωνήσουμε ) και με τις Blue II χωρίς να είναι απαραίτητο να αφαιρέσω δερματική στοιβάδα μαζί με τις τρίχες.

Εδώ και αρκετές εβδομάδες έχω αφήσει στην άκρη την ΕJ. Ξυρίζομαι με τις Gillette Blue II και πάντα με την άκρη του ματιού μου - μάταια - γυρεύω στο s/m μια προσφορά για τις παλιές Sensor.

Τουλάχιστον έτσι είμαι εγώ. Δε λοξοκοιτάζω προς το παλιό παραδοσιακό ξύρισμα. Θα ήθελα όμως στο μέλλον να δοκιμάσω hi-end ηλεκτρικές μηχανές αλλά με τη προϋπόθεση πως δε θα αποχωριζόμουν το πινέλο και τη κρέμα ή το σαπούνι μου.

Θα ήθελα να συμπληρώσω κάτι τελευταίο. Έχω γνωρίσει άτομα στο forum που κρατάνε τα straight razor και την όλη φιλοσοφία του παλιού παραδοσιακού ξυρίσματος όπως κρατάνε μια συγκεκριμένη στάση ζωής και επειδή έχουμε χαιρετηθεί σε άσχετες καθημερινές στιγμές είναι βέβαιο πως δε το κάνουν επιτηδευμένα αλλά έχουν ενσταλάξει περισσότερο σε όλους τους τομείς της ζωή τους τη κομψότητα, το μεράκι και τη φινέτσα. Πιστεύω πως για εκείνους μια επιστροφή στα συστημικά θα ήταν πισωγύρισμα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Για μένα η κατάστασή είναι κάπου στη μέση . Δηλαδή , το καλύτερο και γρηγορότερο ξύρισμα στο κεφάλι μου το κάνει 2λέπιδο (Gillette Blue) γιατί το κεφάλι έχει τεράστιες διαφορές από το πρόσωπο , με κυριότερη ότι στο κεφάλι δεν υπάρχει λίπος κάτω από το δέρμα , πέτσα και κόκκαλο είναι . Δεν έχει παρά μόνο καμπύλες οπότε τα DE το κάνουν κουραστικό (όχι αδύνατον !)
Στο πρόσωπο όμως η ευχαρίστηση είναι μόνο το DE . Θυμάμαι την εποχή προ Π.Ξ που στομώναν τα ξυράφια , που λόγω ότι έχω σκληρά πολύ γένια με τραβούσαν ειδικά στο πηγούνι και ήταν λόγος που κάθε φορά που ετοιμαζόμουν να ξυριστώ το σκεφτόμουν . Αυτό τώρα δεν υπάρχει και απολαμβάνω κοφτερή λεπίδα οπότε θέλω και φυσικά καλό ξύρισμα!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Ηλίας έγραψε:Εγώ περιμένω τη μέρα που θα αρματώσω ξανά τη Sensor μου...
...πάντα με την άκρη του ματιού μου - μάταια - γυρεύω στο s/m μια προσφορά για τις παλιές Sensor.
Ηλία, ρίξε μια ματια στον Σκλαβενίτη (στα ταμεία). Εχει προσφορά τα ανταλλακτικά Sensor Excel (το ίδιο πράγμα με τα Sensor) στα 2,89 από 6,90 ;)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Τα contour που τα θέλω για το κεφάλι τα έχει δει πουθενά κανένας φίλος?
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Στον Χόντο υπήρχαν (τα Plus) πριν καιρό... Τώρα δεν ξέρω...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Πριν το Πάσχα στην Ομόνοια δεν είχαν Γιάννη..
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 503 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

Ηλία πόσα περάσματα κάνεις με την Gillette Blue II?
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

iogi έγραψε: στον Σκλαβενίτη (στα ταμεία). Εχει προσφορά τα ανταλλακτικά Sensor Excel (το ίδιο πράγμα με τα Sensor) στα 2,89 από 6,90 ;)
Διευκρίνηση: Πρόκειται για τον μεγάλο Σκλαβενίτη πρώην Carrefour στην αρχή της Κηφισίας. Από ότι φαίνεται δεν ισχύει σε όλους τους Σκλαβενίτες...
Γιάννης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Blade Runner έγραψε:Ηλία πόσα περάσματα κάνεις με την Gillette Blue II?
3 + τα ψιλομερεμέτια.

@ Γιάννη σ'ευχαριστώ. Σήμερα δυστυχώς δε πρόλαβα να περάσω.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Πρώτο ξύρισμα σήμερα με τα Gillette Sensor3. :whistle: XD

Αλλά ποτέ δεν είναι αργά !
Παραξενεύτηκα από κάτι που μου φάνηκε σαν ταλάντωση της κεφαλής - και δε το έχει αυτό η Gillette Blue II (slalom) -
Η αίσθηση όμως μου άρεσε όπως και το ξύρισμά της. Nαι ήταν καλύτερο, βαθύτερο από τα Blue.
Στα συν και καθοριστικό η ευκολία αφαίρεσης της ενυδατικής ταινίας.


Υ.Γ. Ναι, είχα αφορίσει τα 3λέπιδα αλλά ήταν σε προσφορά στα ράφια. }:D Ο σατανάς, ο σατανάς φταίει.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ξυραφάκια συστήματος - μιας χρήσης”