Μήπως τα "κακά πλαστικά" είναι στο μυαλό μας;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Έλα μην ανησυχείς. Μόλις πας να πάρεις μια 5άδα κεφαλές και σου πούνε 20€ θα καταλάβεις το λάθος σου. :P
Φυσικά θα το δεις και νωρίτερα, όταν οι 5λέπιδες θα χουν τρίχες ανάμεσα, δε θα καθαρίζουν με τίποτα και θα σιχαίνεσαι να ξυριστείς με αυτό το χάλι.
Και καλά και φτηνά αγόριααα
DE-SE η μόνη λύση. Και τα 20άρικα τα τρώμε σε φρου φρου κι αρώματα :D
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Κάτι με έτρωγε και εμένα, σαν τον συνονόματο Θεόδωρο πιο πάνω, να δοκιμάσω και εγώ πλαστικό. Πήγα στο Bic Metal, το οποίο οι περισσότεροι φίλοι εδώ υποστηρίζουν οτι είναι πιο κοντά στις μηχανές που χρησιμοποιούμε. Έκανα λοιπόν ένα γενικώς μέτριο προς το καλό ξύρισμα. Εννοώ πως πήρα το αποτέλεσμα που ήθελα. Όμως για τις επόμενες 2-3 μέρες, και ενώ μεσολάβησε και ξύρισμα με DE, είχα ερεθισμούς και μικροσπυράκια, που είχα κάτι χρόνια να δω. Τα αποδίδω λοιπόν στα κακά πλαστικά και στην πίεση που ασκούμε για να πάρουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε. Προφανώς η πίεση και τα πολλαπλά περάσματα ερεθίζουν σημαντικά το δέρμα. Και το γράφει αυτό κάποιος που δεν έχει ευαίσθητο δέρμα. Επισημαίνω οτι η δοκιμή έγινε με μονολέπιδο. Με πολυλέπιδο θεωρώ οτι τα πράγματα θα ήταν ακόμη χειρότερα. Με άλλα λόγια, (ξανα)κατάλαβα τι σημαίνει ερεθισμός από ξύρισμα. Είχα χρόνια να το νιώσω αυτό το πράγμα. Η πίεση λοιπόν είναι για εμένα η παράμετρος που διαφοροποιεί τους δύο τρόπους ξυρίσματος. Με τα εργαλεία που έχω τώρα, τα οποία είναι μάλλον προς το επιθετικό, απλά χαϊδεύω με τη μηχανή το πρόσωπο και δεν υπάρχει ερεθισμός ούτε κατά διάνοια.
Τα 50 μου λεπτά. :)
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Theodoros έγραψε: 27 Οκτ 2017, 00:25 Κατι με τραβουσε να ξαναδοκιμασω το πενταλεπιδο.
Θεόδωρε από ποιά εταιρία ήταν το πεντα-λέπιδο;

Αν όχι το καλύτερο νήμα,από τα καλύτερα του forum,όπου "κακά πλαστικά" βάζεις ότι θέλεις και δουλεύει... :"> :D
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

desperado έγραψε: 27 Οκτ 2017, 08:31 Κάτι με έτρωγε και εμένα, σαν τον συνονόματο Θεόδωρο πιο πάνω, να δοκιμάσω και εγώ πλαστικό. Πήγα στο Bic Metal, το οποίο οι περισσότεροι φίλοι εδώ υποστηρίζουν οτι είναι πιο κοντά στις μηχανές που χρησιμοποιούμε. Έκανα λοιπόν ένα γενικώς μέτριο προς το καλό ξύρισμα. Εννοώ πως πήρα το αποτέλεσμα που ήθελα. Όμως για τις επόμενες 2-3 μέρες, και ενώ μεσολάβησε και ξύρισμα με DE, είχα ερεθισμούς και μικροσπυράκια, που είχα κάτι χρόνια να δω. Τα αποδίδω λοιπόν στα κακά πλαστικά και στην πίεση που ασκούμε για να πάρουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε. Προφανώς η πίεση και τα πολλαπλά περάσματα ερεθίζουν σημαντικά το δέρμα. Και το γράφει αυτό κάποιος που δεν έχει ευαίσθητο δέρμα. Επισημαίνω οτι η δοκιμή έγινε με μονολέπιδο. Με πολυλέπιδο θεωρώ οτι τα πράγματα θα ήταν ακόμη χειρότερα. Με άλλα λόγια, (ξανα)κατάλαβα τι σημαίνει ερεθισμός από ξύρισμα. Είχα χρόνια να το νιώσω αυτό το πράγμα. Η πίεση λοιπόν είναι για εμένα η παράμετρος που διαφοροποιεί τους δύο τρόπους ξυρίσματος. Με τα εργαλεία που έχω τώρα, τα οποία είναι μάλλον προς το επιθετικό, απλά χαϊδεύω με τη μηχανή το πρόσωπο και δεν υπάρχει ερεθισμός ούτε κατά διάνοια.
Τα 50 μου λεπτά. :)
Συμφωνώ απολύτως κι επαυξάνω!! Απολύτως λέμε...
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Η μηχανη ειναι proglide fusion gillette, μεταλικη, αρκετα βαρια, με επενδυση λαστιχου,
(οχι ομως η καινουργια με flexball)

Οι λεπιδες επισης fusion πενταλεπιδες με μια extra μεμονωμενη λεπιδα
για τις λεπτομερεις. Συνολο δλδ .....εξι λεπιδες.

Και επαναλαμβανω, αρκει ενα περασμα, βαρια-βαρια δυο,
και οι πεντε λεπιδες σαρωνουν τα παντα, αφου κολανε σαν βεντουζα,
και δεν αφηνουν περιθωρεια αστοχιας.

Ο ερεθισμος ηταν ΜΗΔΕΝΙΚΟΣ.

Και προφανως λογω των λιγων περασματων, στο τριτο ξυρισμα
δεν παρατηρησα καμια πτωση στην αποδοση των λεπιδων,


Και κατι αλλο. Παλαιοτερα δεν ξυριζομουνα με διλεπιδα γιατι
οι τριχες που μαζευοτανε αναμεσα στις δυο λεπιδες ξεπλενονταν δυσκολα.
Ε λοιπον στο πενταλεπιδο το ξεπλυμα, δεν ξερω το γιατι, ηταν απιστευτα ευκολο.

Εν ολιγοις παιδια δεν ειχα εμπειρια απο πολυλεπιδα στο παρελθον
ομως τωρα δηλωνω τουλαχιστον εντυπωσιασμενος.
Ουτως η αλλως ειναι γνωστο οτι οι εξερευνητες του καλου ξυρισματος
ζουνε και για τις νεες εμπειριες. ;)


ΥΓ Το μονο προβλημα που συναντω στο ταχυτατο BBS που προσφερει το πενταλεπιδο ειναι οι ελαχιστες
τριχες που αφηνει σε δυο- τρια μαλακα σημεια, που στο τελος φευγουν εν ριπη οφθαλμου με την r41.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Η πίεση που εξασκείται Θόδωρε στην προσπάθεια για καλύτερο αποτέλεσμα φέρνει τον ερεθισμό αλλά όχι άμεσα. Επίσης φρονώ (μετά από παρατηρήσεις όταν ήμουν στο στρατόπεδο της mach3) ότι η πλαστική ταινία που "λιπαίνει" το δέρμα και μειώνει τον άμεσο ερεθισμό, φαίρνει μακροχρόνια βλάβες στο δέρμα.
Με τη mach3 όταν μπούκωνε, καθάριζε αμέσως στο τρεχούμενο καυτό νερό. Εγώ όπως το έχω ξαναπεί το πλαστικό το ξεχωρίζω για την ταχύτητα ξυρίσματος. Και η μεγάλη ειδοποιός διαφορά είναι στην προετοιμασία και σε όλη την αρωματική πρε, κατά τη διάρκεια και άφτερ διαδικασία.Εγώ πάντως το πξ δεν το αλλάζω με τίποτα.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Συμφωνώ ότι τα πολυλέπιδα κάνουν για γρήγορο αλλά και βαθύ ξύρισμα , γιατί γιαυτό έχουν φτιαχτεί. Αυτή ακριβώς είναι η αδυναμία τους . Το βαθύ ξύρισμα γίνεται όπως όλοι γνωρίζουμε με τον τρόπο όπου περνά η πρώτη λεπίδα , κόβει , πέρνα η δεύτερη και μαγκώνει την τρίχα για να περάσει η επόμενη να κόψει κ.ο.κ. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το βαθύ ξύρισμα ΑΛΛΆ επειδή η τρίχα έχει κοπεί πολύ βαθιά έρχεται και κάθεται κάτω από την επιφάνεια του δέρματος με αποτέλεσμα πολλά ingrown και ερεθισμούς !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Εγώ, πάντως, όταν χρησιμοποιώ πλέον τα μονολέπιδα Bic ή το Gillette Blue II, ασκώ πολύ λιγότερη πίεση απ' ό,τι στην προ Π.Ξ. εποχή. Και δεν έχω ερεθισμούς.
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Το πενταλεπιδο φαινεται οτι δεν χρειαζονται πολυ πιεση αφου βεντουζαρει απο μονο του.
Στην ουσια με το που ξεκιναει η κινηση της μηχανης, κολαει στο δερμα μεχρι να σταματησει η κινηση.
Αυτο συμβαινει γιατι οι τριχες λογω των αλλεπαλληλων λεπιδων ειναι διαρκως τεταμενες και
ετσι κρατουν το δερμα σε επαφη με τις λεπιδες, χωρις ομως να το γρατζουνανε γιατι κοβουν την
τριχα τραβωντας την μακρια απο αυτο. Ειδωμεν......
Άβαταρ μέλους
blade2668
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 11 Οκτ 2016, 23:51
7
Τοποθεσία: Γιαννιτσά / Έδεσσα
Has thanked: 6041 times
Been thanked: 1604 times
Ηλικία: 55

Για μένα, το πρόβλημα είναι κυρίως τα πολυεπίπεδα που έχουν εύκαμπτες λεπίδες, όπως τα gillette fusion. Ουσιαστικά μου δημιουργεί προβλήματα αυτό που εξυπηρετεί τον Θεόδωρο, το "βεντουζάρισμα" (YMMV, που λέμε στο φόρουμ). Δε μπορώ με τίποτα να ελέγξω την πίεση, αφού την ίδια στιγμή αλλού οι λεπίδες απλά αγγίζουν το πρόσωπο και αλλού το πιέζουν.
Κώστας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ξυραφάκια συστήματος - μιας χρήσης”