Μήπως τα "κακά πλαστικά" είναι στο μυαλό μας;

Άβαταρ μέλους
Gewrgios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2017, 11:16
6
Been thanked: 10 times

Κι εγω με την μηχανή γεμίζω τρίχες αλλά καθαρίζω έπειτα με την ντουζιέρα :D
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Ποσες φορες να τα πουμε.Τα πλαστικά ειναι μόνο για το μ@νι.
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 549
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3498 times
Been thanked: 3146 times

Μετά από τρία χρόνια ας κάνω μια ανάρτηση στο νήμα.
Τις τελευταίες μέρες χρησιμοποιώ αποκλειστικά Gillett II και Tabac, μιας και ταξιδεύω με αεροσκάφη και δεν ήθελα να μπλέξω με διαδικασίες ελέγχου κτλ.

Εικόνα

Το αποτέλεσμα είναι να μην είμαι ποτέ ξυρισμένος όπως θα ήθελα και ως bonus έχω ξεκάθαρα γδαρμένο και ταλαιπωρημένο δέρμα.
Μπορεί να έχει ξεμάθει η επιδερμίδα μου χρησιμοποιώντας την R41 και ξυράφια; Μπορεί.
Τέτοιες όμως συνήθειες είναι συνήθειες ταλαιπωρίας, δεν πρέπει για μένα να υπάρχουν.
Η άποψή μου βέβαια είναι πως δεν συμβαίνει αυτό, αυτή την μέτρια και κακή αίσθηση είχα μετά από κάθε ξύρισμα με πλαστικά ξυραφάκια.
Συμπερασματικά δηλώνω και εγώ εδώ ότι δεν είναι στο μυαλό μας τα "κακά πλαστικά", DE και ξυράφια υπερέχουν ξεκάθαρα.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4166
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5728 times
Been thanked: 5627 times

Yπάρχουν καλύτερα πλαστικά από τα Gillette II. Πολύ καλύτερα.

(και δεν εννοώ αυτά που κοστίζουν >13€ τα ανταλλακτικά )
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 549
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3498 times
Been thanked: 3146 times

@Ηλίας δεν διαφωνώ αλλά δεν έχω και μεγάλη εμπειρία δοκιμών με αυτά.
Χρησιμοποιούσα για μεγάλο χρονικό διάστημα μόνο Bic 1 και GII. Δοκίμασα και μερικά άλλα σποραδικά αλλά η διαπίστωσή μου (για αυτά που δοκίμασα) δεν άλλαξε.
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 209 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

Επηρεασμενος απο την διαφημιστικη καμπανια της gillette,ειπα να ξυριστω μετα απο 12 χρονια με gillette blue 3,τα οποια ηταν και σε πολυ καλη προσφορα στο διπλα σουπερ-μαρκετ.Τελικα παιδια ειναι ολα θεμα τεχνικης,εχω κανει δυο πολυ καλα και βαθια ξυρισματα,χωρις ερεθισμους.Εννοειται οτι δεν θα ξαναγυρισω στα πλαστικα,αλλα η αληθεια ειναι οτι και αυτα κανουν μια χαρα την δουλεια τους!
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Gian_Arg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2023, 00:42
Has thanked: 864 times
Been thanked: 581 times
Ηλικία: 34

Ανέφερε μας λίγο όλο τον εξοπλισμό που χρησιμοποίησες! Να φανταστώ πως έκανες αφρό κανονικά με σαπούνι - κρέμα και πινέλο! Όλη την διαδικασία κανονικά με την διαφορά ότι αντί για μονολέπιδο έβαλες πλαστικό! Το αναφέρω γιατί η τόσο κακή ιδέα που έχουμε για αυτού του τύπου ξυράφια δεν οφείλεται καθ'εαυτού και μόνο στο ξυράφι αλλά και σε όλο τον υπόλοιπο εξοπλισμό! Ο οποίος κατά κόρον είναι ένας αφρός κονσέρβα και μια λοσιόν!
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13026 times
Been thanked: 13884 times
Ηλικία: 54

Παίζει μεγάλο ρόλο τι γένια έχει ο καθένας, στο δικό μου πρόσωπο με πυκνά και σκληρά γένια αφενός το BBS ερχόταν αρκετά δύσκολα (Gillette Fusion) παρέα με ερεθισμούς και συνήθως δεν το προσπαθούσα αφετέρου είχα συχνά τρίχες γυρισμένες μέσα στο δέρμα με τη γνωστή ταλαιπωρία.
Με το Π.Ξ. το BBS έρχεται αβίαστα και δεν έχω ποτέ πια γυρισμένες τρίχες, YMMV/ΠΟΚ κατά τα γνωστά αλλά μόνο λόγω ανάγκης όπως αναφέρει και ο Στράτος θα ξαναπιάσω πλαστικό.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2058
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
7
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8279 times
Been thanked: 11207 times
Ηλικία: 55

Πρέπει να κλεινω 20ετία εκτός πολυλέπιδων. Όμως θεωρώ, πιθανότατα αυθαίρετα, πως υπάρχει θεματάκι αν εχεις σκληρά πυκνά γένια κ ξυρίζεσαι πέρα του 36ώρου, ανεξάρτητα από την υπόλοιπη ξυριστική ρουτίνα..

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 37 δευτερόλεπτα:
Υ Γ. Κατι παίζει τελευταία κ έρχομαι δεύτερος κ καταϊδρωμένος...
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 209 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

Καλα εννοειται οτι το ξυρισμα εγινε με ολο το υπολοιπο σετ του παραδοσιακου ξυρισματος.Σαπουνι προβατακι,πινελο thater και aftershave lotion.

Added in 56 seconds:
Γκαζοτενεκε εχω να χρησιμοποιησω απο το 2006!
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ξυραφάκια συστήματος - μιας χρήσης”