Μήπως τα "κακά πλαστικά" είναι στο μυαλό μας;

Άβαταρ μέλους
panagiotis72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 17 Δεκ 2016, 10:44
7
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 1309 times
Been thanked: 1801 times
Ηλικία: 51

....αν και εγω φανατικος του π.ξ και των λεπιδων ,χρησιμοποιω τα πλαστικα ευρεως οπως BIC classic μονολεπιδα και GILLETTE sensor και κανω υπεροχα ξυρισματα ... .
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Πενταλεπιδου Update: Το τεταρτο ξυρισμα ηταν λιγο απογοητευτικο γιατι
η κοψη των λεπιδων εχασε εμφανως την τρομερη αποτελεσματικοτητα της.

Οπερ σημαινει οτι δεν ειδα πια το μαγικο BBS με ενα περασμα
του πρωτου και του δευτερου ξυρισματος και ηταν τελειως απαραιτητη η επιστρατευση
της r41 για να τελειωσει το ξυρισμα.

Δλδ το πενταλεπιδο ανταλλακτικο βγαζει τοσα ξυρισματα οσα και ενα ξυραφακι astra platinum.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Αυτό είναι ένα από τα κύρια προβλήματα ... ότι παρόλο την αλμυρή τιμή τους δεν κρατάει η κόψη τους πάνω από 3 - 4 ξυρίσματα , με αποτέλεσμα να αρχίζουν τα επώδυνα τραβήγματα!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Είναι μερικοί που ισχυρίζονται πως με το στροπάρισμα σε παντελόνι τζιν επεκτείνεται κατά πολύ η ζωή των πολυλέπιδων.

ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
John
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 17 Σεπ 2012, 12:28
11
Has thanked: 6 times
Been thanked: 13 times

Ομολογώ ότι το έχω κάνει παλιά όταν χρησιμοποιούσα fusion, αλλά όχι σε τζιν, αλλά στο χέρι, από τη μέσα μεριά του καρπού μέχρι πάνω, πριν τον αγκώνα. Τώρα για το αν έκανε δουλειά τι να πω, μια μικρή βελτιώσει την είχε, γυάλιζαν και οι λεπίδες από τα άλατα....

Αλλά και τώρα τις λεπίδες DE τις περνάω από τη παλάμη μου 8 φορές την κάθε μεριά, όπως κάνουνε και άλλοι από ότι έχω διαβάσει, για να φύγουν οι μικρό ατέλειες από τον αθέρα και το οποίο το κάνω και μετά από κάθε ξύρισμα, στο καθάρισμα της μηχανής.
DE Razor: Merkur 15C, Brush: Omega 11137, Cream: Proraso Sandalwood
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Οχι ακριβως στην παλαμη αλλο στο αριστερο ακρο της πχ του δεξιου χεριου, στην ευθεια κατω απο το μικρό δαχτυλο και πριν τον καρπο. Και οχι 8 φορες, κουραζεται η λεπιδα τοσο.

Αν και αυτο ειναι thread του διαβολου και μακρια απο μας, εχω να πω απλα οτι τα πλαστικα δεν παλευονται. Απο fusion μεχρι τα μονολεπιδα. Για ζυγωματικα μονο εχω καποια πεταμενα καπου για να μη βιδωνω λεπιδες για να περασω μια δυο φορες μες τη βδομάδα ψηλα τα μαγουλα γιατι οι τριχες εκει μου σπανε τα νευρα.

Επισης για να γελασουμε και λιγο οποτε παω σουπερ μαρκετ με τη γυναικα μου της δείχνω τις τιμες απο τα fusion και τα ανταλλακτικα τους και λεω: πω πω κοιτα πανακριβα,ευτυχώς εγω δε τα χρησιμοποιω και εχω σωθει. Και αφού με κοιτάει για λιγο, μου λεει : Ας ξυριζοσουνα με αυτα και ας αλλαζες και καθε 3 μερες ανταλλακτικα! Πιο φτηνα θα ερχοταν και παλι!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
John
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 17 Σεπ 2012, 12:28
11
Has thanked: 6 times
Been thanked: 13 times

Δεν το διατύπωσα σωστά, στο άκρο της παλάμης εννοούσα και εγώ.
DE Razor: Merkur 15C, Brush: Omega 11137, Cream: Proraso Sandalwood
tasosk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 21:00
6
Been thanked: 69 times

Εγω να πω την αμαρτια μου. Απο ολα αυτα τα νεου τυπου ξυραφακια την λιγοτερη οχληση δερματικα με ερεθισμους την ειχα με mac3. Φυσικα το λιγοτεροι ερεθισμοι σημαινει οτι το ο ερεθισμος κ η κοκκινιλα εμεναν μεχρι να ξαναβγουν γενια. Δεν ξαναγυριζω πισω αν κ εχω μολις 2 εβδομαδες συο παραδοσιακο. Το δερμα μου εχει γινει πωπουδακι μωρου
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Δηλαδή μόνο εγώ θεωρώ το ξύρισμα με safety πιο γρήγορο από τα ξυραφάκια των 5 λεπίδων; :D
Πέρα από την προετοιμασία που δεν έχει σημασία τι ξυράφι θα χρησιμοποιήσεις, στα πενταλέπιδα συμπεριφέρεσαι σαν να θέλεις να τα σκοτώσεις στο 70% του χρόνου που παίρνει το ξύρισμά τους.
Τα πνίγεις κάτω από το νερό, τους χτυπάς το κεφάλι στον νιπτήρα, βρίσιμο, ξανά πνίξιμο... και μετά σε εκδικείται.
Για ένα μάγουλο πρέπει να το καθαρίσω 3-4 φορές ενώ με το μονολέπιδο μία.
Έχω χρονομετρήσει το ταπεινό merkur και από εκεί που ήθελα πέντε λεπτά για να ξυριστώ (τα τρία να τιμωρώ το πενταλέπιδο), με αυτό το κάνω σε λιγότερο από δύο.
Και χωρίς να μένουν τούφες ολόκληρες αξύριστες επειδή ξέχασα να το τιμωρήσω.
Για δεύτερο πέρασμα ή τρίτο με το πενταλέπιδο δεν το συζητάμε, εκεί σε τιμωρεί εκείνο.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
megistanas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 28 Σεπ 2018, 07:55
5
Been thanked: 7 times

Με τα πενταλεπιδα και εγω δεν βολευομαι.Αντιθετως με το απλο Bic εχω πολυ καλυτερο αποτελεσμα.Και η διαφορα στην τιμη μεγαλη.Βεβαια δεν χρησιμοποιω συχνα,σπανιως και αυτο οταν υπαρχουν ειδικες καταστασεις.Πχ ειχαμε παει ταξιδι στη Βιεννη με την WorldVentures και ειχα παρει μαζι μου το ξυραφακι,θεωρησα οτι ειναι πολυ πιο γρηγορο απο την μηχανη που ηθελε φορτισμα κτλ.Για καποιον ανεξηγητο λογο λερωνω και πολυ με την μηχανη και γεμιζει ο τοπος τριχες και δεν ηθελα να μπω στον κοπο να καθαριζω το δωματιο του ξενοδοχειου...Τωρα που θα μπω στην διαδικασια του πξ δεν ξερω τι θα μου ειναι πιο ευκολο να κουβαλαω στις διακοπες.Θα δειξει!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ξυραφάκια συστήματος - μιας χρήσης”