Gillette Mach 3

Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10535
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26211 times
Been thanked: 25649 times

Όσο και να τα αποφεύγουμε πλέον, νομίζω ότι έλειπε ένα νήμα για αυτά τα ξυραφάκια. Είναι το ξυραφάκι που με ξύριζε για περίπου 15 χρόνια. Ήταν πολύ πρωτοποριακό για την εποχή του, εμφανίστηκε (αν θυμάμαι καλά) στις αρχές του 2000.

Εικόνα

Μέχρι τότε χρησιμοποιούσα την Gillette Sensor, με μόνο παράπονο ότι "στούμπωνε" πολύ εύκολα. Αντίθετα το Mach 3 που ήταν 3 λεπίδων, ξύριζε καλύτερα από το Sensor και επίσης καθάριζε πολύ πιο εύκολα. Δεν είχα κανένα απολύτως παράπονο από το ξύρισμα με αυτήν, ήταν από τις αγαπημένες μου. Σε αντίθεση με την Fusion, που ποτέ δεν την χώνεψα. Δεν ξέρω γιατί συνέβαινε αυτό, αλλά αυτή ήταν η πραγματικότητα.

Φυσικά δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με ένα safety razor, αλλά αν θέλω να είμαι δίκαιος, πρέπει να παραδεχτώ ότι ήταν ένα καλό ξυράφι, μια καλή επιλογή για κάποιον που δεν χρησιμοποιεί μηχανή ασφαλείας ή μαχαίρι.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Λαθος θυμασαι.. Το 1998 μπηκε στην παραγωγη... :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Το έπαιξα για χρόνια. Ήταν το καλύτερο Multi blade που έχει περάσει. Ακόμη και παραδοσιακοί ξυριστές ντο χρησιμοποιούν. Δεν έχει καμία σχέση με το fusion το οποίο ήταν απάτη και προσπαθούνε να το κρατήσουνε με το ζόρι. Ακόμη και φίλοι μου άσχετοι με π.ξ. κ.λπ. έχουν εντοπίσει ότι το Fusion είναι χειρότερο από το mach 3.

Κατά τα άλλα το Lift & Cut είναι και σε αυτό πολύ αισθητό, μεγάλο πρόβλημα για εμένα. Κάσποτε το είχα κρατήσει για όταν βιαζόμουν. Πλέον με 34 C και Personna μπορώ να ξυριστώ το ίδιο γρήγορα οπότε έχω χαρίσει όλα αυτά τα πλαστικά.

Πάντως αν υπήρχε ένα σημείο τομή στην παραγωγή αυτών των μηχανών ήταν αναμφισβήτητα το Mach3.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1668 times

Συμφωνώ με όλους ειδικά τον συντάκτη...ακόμα έχω μια τέτοια μηχανή που την πήρα όταν έχασα/μου κλέψαν τη σένσορ.Ξυρίζει γρήγορα και καλά αν και όχι όσο απολαυστικά με ξυράφι ασφαλείας.Καμιά φορά κυρίως τώρα που έχω ψιλοκαταργήσει το τρίτο πέρασμα(κόντρα) λόγω ερεθισμών μπορεί να μου ξεφύγει καμιά τριχούλα σε κάποια δύσβατα σημεία π.χ μουστάκι, ε τραβάω τη μάχ 3 και χωρις σαπούνι τις κόβω άνετα...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Πράγματι και από τη δική μου εμπειρία το Mach 3 είναι ίσως το καλύτερο ξυραφάκι συστήματος της Gillette. Το χρησιμοποιώ (μαζί με τα Sensor) όταν βιάζομαι πολύ ή πρέπει να ταξιδέψω. Στη δεύτερη θέση θα έβαζα το Sensor το οποίο όμως όντως καθαρίζει κάτω από το νερό πιο δύσκολα από το M3. Αμφότερα είναι πολύ καλύτερα από το (πανάκριβο) Fusion με τις 5+1 λεπίδες (!) το οποίο εμένα με "τραβάει" και μου αφήνει κάψιμο.
Πάντως βρίσκω τις ανταλλακτικές λεπίδες Μ3 υπερβολικά ακριβές και αυτό φαίνεται να οφείλεται στην πολιτική της εταιρείας και όχι στο κόστος κατασκευής.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Kαι εγώ έχω περάσει για χρόνια από αυτήν. Μου αγρίευε τα γένια. Παρόλα αυτά την έχω ακόμα για γρήγορες καταστάσεις χωρίς ζεστό νερό.
Για τις λεπίδες να πω ότι υπάρχει συσκευασία mach 3 με πλαστικές εργονομικές λαβές (mach3 disposable) λίγο κάτω από 6 ευρώ. Μπορεί κανείς να τραβήξει με λίγη δύναμη τις λεπίδες και να τις βάλει στην μεταλλική του λαβή.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
10
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Μία από τις πολλές πλαστικές Gillette που έχουν περάσει από τα χέρια μου από το 80 και οι οποίες αποστρατεύτηκαν στο "βωμό" των DE,με τις οποίες βρήκα την υγεία μου !! Έκανε βαθύ και γλυκό ξύρισμα αλλά δεν γλύτωνα το γύρισμα της τρίχας στο λαιμό και τους ελαφρούς ερεθισμούς !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Κι εγώ πέρασα από τη Mach 3, ήταν η δεύτερη μηχανή μου μετά τη Sensor excel, αν και μπορώ να πω ότι η δονούμενή έκδοσή της Μ3 μου άρεσε πιο πολύ από την απλή, ένιωθες να ''τραβάει'' λιγότερο!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10535
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26211 times
Been thanked: 25649 times

Η δόνηση στην συγκεκριμένη μηχανή (αλλά και γενικότερα) σε τι μπορεί να εξυπηρετεί; Ποιο το όφελός της; Νομίζω ότι ίσα ίσα που κουράζει το χέρι που την κρατάει περισσότερο. Εγώ πάντως ακόμη και όταν χρησιμοποιούσα την mach 3, ποτέ δεν έπαιξα με "δονούμενες" μηχανές, τις θεωρούσα άσκοπες τελείως.
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Αντώνη δεν ξέρω το λόγο, αλλά μου έδινε την εντύπωση ότι τραβούσε λιγότερο, ίσως ήταν και placebo!
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ξυραφάκια συστήματος - μιας χρήσης”