Gillette Mach 3

Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Πάντως από τα πολυλέπιδα πλασικά, αδιαμφισβήτητα η mach3 είναι η καλύτερη μακράν. Ένα όμως θέμα είναι ότι η τεράστια διαφορά ειδοποιός θα έλεγα είναι η προετοιμασία με τα σαπούνια και τις κρέμες σε αντιδιαστολή με τις μα....ες τους έτοιμους αφρούς.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4166
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5728 times
Been thanked: 5627 times

Το "καλό μήνα" το γράφω εδώ, γιατί μπήκαμε στον Φεβρουάριο και από τις 5.1 συνεχίζω με το ίδιο mach3 !!! :clap:

:whistle:
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7310 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

εμενα μου βγαζουν 20+ ξυρισματα :roll:
any shave you can walk away from, is a good shave!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4166
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5728 times
Been thanked: 5627 times

Πλαστικό, κακό και να βγάζει τόοσα ξυρίσματα ;
Δε τα θέλει η εκκλησία αυτά τα πράματα.. }:D
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Για ένα πέρασμα στα γρήγορα καλά είναι.
Εκτός αν έχεις μαλακά γένια που υποθέτω δεν έχεις θέμα ότι ξυραφάκι και να χρησιμοποιήσεις.
Μιχάλης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4166
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5728 times
Been thanked: 5627 times

Ok και γω τ' απαξίωνα παλιά. Με ένα πέρασμα δε ξέρω ποιος ξυρίζεται, σε μένα για να γίνει δουλειά : από τρία. Υποθέτω πως δεν έχω απαλά γένια αφού με έχουν ταλαιπωρήσει λεπίδες την εποχή της αναζήτησης. Aφού λοιπόν τόσο καιρό δεν έγινα κολλητός με τον ταχυδρόμο και αν αυτά μου βγάλουν μιας χρονιάς - σχεδόν καθημερινά - ξυρίσματα με 14€ το πολύ, τότε κατά το imho δεν είναι ..απλά καλά.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Εγώ πάλι τα απαξιώνω ακόμα.ξυριστηκα κάνα 2 φορές εκτός Ελλάδος με δαυτο και ενοιωθα αξύριστος(σαν να πήγα στον πόλεμο με φυσοκαλαμο).αν έχεις αραιή τριχοφυΐα και μαλακά γενιά ίσως.στην δική μου μούρη δεν.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Ηλίας έγραψε: 02 Φεβ 2018, 14:17 Ok και γω τ' απαξίωνα παλιά. Με ένα πέρασμα δε ξέρω ποιος ξυρίζεται, σε μένα για να γίνει δουλειά : από τρία.
Εννοώ, αν σου φτάνει ένα πέρασμα και θέλεις να κάνεις γρήγορα τη δουλειά σου, καλά είναι.

Εγώ πριν ξεκινήσω το π.ξ. ένα πέρασμα έκανα.
Αν έκανα δεύτερο υπέφερα.

Ακόμη και τώρα, επειδή την έχω, την χρησιμοποιώ καμιά φορά για καμία διόρθωση και πάλι νοιώθω πόσο κακή είναι σε ήδη ερεθισμένο δέρμα από το ξύρισμα.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Luthier1099
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2020, 14:55
3
Has thanked: 76 times
Been thanked: 68 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Συμφωνώ σχεδόν με όλους σας.

Ισως το καλύτερο πολυλέπιδο και για μένα.
Το χρησιμοποιώ αρκετά συχνά για γρήρορο ξύρισμα, πάντα με παρα πολύ καλά αποτελέσματα.
Σε γενικές γραμμές εντονους ερεθισμούς δεν μου έχει βγαλει.

Έχω κρατήσει την βάση της (των 90s) και πρόσφατα πήρα και ενα σετάκι με καινούρια λαβή και είναι μια κουκλαρα.

Μπορεί όντως να μην μπορεί να συγκριθεί με το ΠΞ αλλα τόσο απο πλευράς αποτελέσματος,
όσο και για συναισθηματικούς λόγους, πάντα θα είναι ετοιμοπόλεμη στο ντουλαπάκι μου.

Α και το άλλο.
Επειδή πέρασαν μπόλικοι αφροί απο τα χέρια μου, σαν τον συνδυασμό mach3 με τον λευκό noxzema δεν μπορεσα να βρώ (στα πολυλέπιδα).
The creative adult is the child who survived...
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8233 times

Το πλαστικό πολυλεπιδο της γενιάς μου.
Το "υπερηχητικό Mach 3 -που απ' όσο θυμάμαι ως έφηβος- έκανε την εμφάνιση του κάπου στα τέλη των 90ς σε διαφημίσεις στην τηλεόραση , όπου σαν κεραυνός έσκιζε τον τηλεοπτικό αέρα.
Το ξυράφι που με συντρόφευε για πάνω από 10 χρόνια κι έδωσε τη σκυτάλη σε τεραλεπιδα, fusion κλπ.
Η αλήθεια είναι ότι , περισσότερες φορές αγόρασα το πακέτο της μηχανής ( μαζί με τις ανταλλακτικές κεφαλές της) , παρά τις ανταλλακτικές κεφαλές της.
Δεν ήταν λίγες οι φορές που "χανόταν"( είχε πεταχτεί από κάποιο άλλο μέλος της οικογένειας) ή έμενε παροπλισμένη λόγω ελλείψεως ανταλλακτικών κεφαλών.
Αντίθετα οι Gillette blue 2 του πατέρα μου, βρίσκονταν πάντοτε εκεί σε πληθώρα και έτοιμες να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους.
Με την εμφάνιση και του gel ξυρίσματος στο προσκήνιο ,αντί του αφρού, Mach 3 και gel ήταν ο νικηφόρος συνδυασμός μου για απροβληματιστα ξυρισματα.
Ένα πέρασμα (σχεδόν) με τη φορά των τριχών κι ένα κόντρα καθαρισμα για bbs που λέν και στο χωριό μου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ξυραφάκια συστήματος - μιας χρήσης”