Gillette Blue II

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

Φιλε Αρη πραγματικα αυτα τα πλαστικα της Gillette με σωσανε .... ειναι και τα μονα που βρισκεις με 2 λεπιδες χωρις λιπαντκες λωριδες και λαστιχα να τεντωνουν τις τριχες .... για μενα οτι καλυτερο κυκλοφορει σε πλαστικουρα ... και εγω για 4 ξυρισματα τα χρησιμοποιω .... ελπιζω η Gillette να συνεχισει να τα βγαζει και στο μελλον γιατι διαφορετικα θα σταμαστησω το ξυρισμα ....

Υ.Γ. : Αρη απο τη φοτο σου τουλαχιστον βλεπω οτι χρησιμοποιεις τα Gillette με τη σταθερη κεφαλη .... εγω χρησιμοποιω τα Slalom με την κινητη κεφαλη ... εαν χρησιμοποιησω αυτα με τη σταθερη κεφαλη εχω την εντυπωση οτι θα κοπω ...
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Αν δεν έχεις κάνει καλή προετοιμασία και πιέζεις και έχεις λάθος γωνίες θα κοπείς. Απο την άλλη η slalom κεφαλή μπορεί να σε ερεθίσει ή να σου διμηουργήσει ingrown. Αν δεν έχεις τέτοιο θέμα συνέχισε με αυτές. Αν έχεις, άλλαξε σε σταθερη αλλάζοντας και προσέχωντας γωνίες και πιέσεις.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 503 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

Πραγματικά ενθουσιασμένος με το Gillette Blue II
ας είναι καλά ο Aris :)

Τρία περάσματα είναι του ματς?

Ή να πάω για κόντρα από το δεύτερο?
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

το πρόσωπο σου το ξέρει, ειδικά για την κόντρα. Πάντως αν παίζει κόντρα νομίζω ότι 2 περάσματα με twin μηχανή είναι ΟΚ.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Κανε το 1ο περασμα με την φορα των γενιων και το 2ο αλλαξε γωνια.
Δεν ειναι απαραιτητη η κοντρα,δεν ταιριαζει σε ολους.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 503 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

Δορυφέρων έγραψε:Κανε το 1ο περασμα με την φορα των γενιων και το 2ο αλλαξε γωνια.
Αυτό κάνω

αλλά ενώ στην αφή φαίνεται ότι το ξύρισμα είναι βαθύ
οπτικά στην περιοχή που είναι του μουστάκι (κυρίως)
φαίνεται πιο σκούρο το δέρμα

υγ. είμαι μελαχρινός :)
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

εγω φιλε Αρη χρησσιμποποιω τα Slalom Gillette Blue II .... εσυ χρησιμοποιεις με τη σταθερη κεφαλη ... οτι αρεσει στον καθενα .... αρκει να ειναι Gillette Blue II .... νομιζω οτι σε πλαστικουρα ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει αυτη τη στιγμη ....
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

Apostolos έγραψε:Αν δεν έχεις κάνει καλή προετοιμασία και πιέζεις και έχεις λάθος γωνίες θα κοπείς. Απο την άλλη η slalom κεφαλή μπορεί να σε ερεθίσει ή να σου διμηουργήσει ingrown. Αν δεν έχεις τέτοιο θέμα συνέχισε με αυτές. Αν έχεις, άλλαξε σε σταθερη αλλάζοντας και προσέχωντας γωνίες και πιέσεις.
Αποστολη ισως εχει δικιο με τις κινητες κεφαλες .... θα δοκιμασω απο αυριο και τις Gillette Blue II με σταθερη κεφαλη .... με τις κινητες κεφαλες στα τελευταια ξυρισματα δημιουργηθηκαν κατω χαμηλα και στο μεσον του λαιμου κοκκινιλες σε 3 σημεια ..... σχετικα με τις γωνιες και τις πιεσεις που πρεπει να εχει το ξυραφακι (ειδικα στο λαιμο απο το μεσον και κατω γιατι εκει πιστευω οτι ο περισσοτερος κοσμος εχει θεμα με ερεθισμους και κοκκινιλες) τι πρεπει να προσεχουμε ????? ....
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Καταρχήν όχι πίεση. Ότι πάρει. Και αν δεν πάρει, δεύτερο πέρασμα. Και αν χρειάζεται τρίτο. Πρώτα με την φορά μετά 90 μοίρες και μετά κόντρα. Προσοχή γιατί στο σημείο αυτό οι τρίχες πιθανόν να έχουν άλλη φορά από τιο υπόλοιπο πρόσωπο. Αυτό είναι ένα λάθος που κάνουν πολλοί . Τώρα την γωνία σου, εσύ θα την βρεις, δεν έχουμε όλοι το ίδιο πρόσωπο. Αλλά δεν θα την βρείς ποτέ αν πιέζεις και κυρίως αν βιάζεσαι.
ΑΡΓΑ…
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

εχω την εντπυπωση οτι στο σημειο αυτο που ερεθιστηκα δεν ακολουθησα την φορα που εχουν τα γενια μου .... σιγουρα οχι πιεση και ποτε δεν ασκουσα πιεση ..... οσο για το ποσα γενια θα παρω με την πρωτη φορα δεν με πολυαπασχολει Αποστολη γιατι λογω δουλειας ξυριζομαι καθε μερα οποτε δεν προλαβαινουν να φυτρωσουν πολλα γενια ... σχετικα με τη σταθερη κεφαλη πιστευεις οτι θα βοηθησει στο θεμα των ερεθισμων ??? ...
Ford Focus MkII f/l 2008
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ξυραφάκια συστήματος - μιας χρήσης”