Gillette Blue II

Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

@Αλεκο

Συμφωνω απολυτα, απλα στα πλαστικα εχεις την δυνατοτητα να πιεσεις λιγο παραπανω
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1119
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12128 times
Been thanked: 8624 times
Ηλικία: 44

αυτη ακριβως η επιπλεον πιεση Αρη για μενα ηταν η αιτια που ερεθιζομουνα ειδικα στο λαιμο ..... πλαστικουρες ουτε στον εχθρο μου δεν ευχομαι ..... Merkur και ξερο ψωμι ....
Ford Focus MkII f/l 2008
GIKARADI
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 10:03
12
Been thanked: 5 times

Νομιζω οτι η σταθερη κεφαλη ελεγχεται καλυτερα ενω στην κινητη slalom ισως αναγκαστει ο χρηστης να πιεσει ενδεχομενως ανομοιομορφα ,γιατι δεν μπορει καπου θα σκαλωσει λογω περιορισμων στο ευρος κινησης.Σχετικα ολα βεβαια .
Παντως για γρηγορο κ αποδοτικο k ασφαλες ξυρισμα κ χωρις ιδιαιτερο prep η ζιλεττα ειναι το εργαλειο επιλογης .Για βαθυτερο ξυρισμα αλλα με καλυτερη προετοιμασια χρησιμοποιω bic metal χωρις το metal κ φυσικα για το ultimate feeling παω σε σαβετα ,de razor ..
Άβαταρ μέλους
Mike
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 16 Απρ 2012, 22:55
11
Been thanked: 2 times
Ηλικία: 29

εχω την εντυπωση πως εαν χρησιμοποιουσαν (γενικα) με σταθερη κεφαλη , λογω της ελλειψης βαρουν αλλα και της φυσης τησ λεπιδας , θα επρεπε να ασκησουν πιεση παραπανω με αποτελεσμα ερεθισμο ή κοψιμο στην χειροτερη.. διαψευστε με εαν κανω λαθος :)
fask
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 02 Οκτ 2012, 13:02
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

με αυτες ξυριζομουνα και εγω πριν κολησω το μικροβιο του ΠΞ . τις κραταγα κανα μηνα (μερα -παρα μερα) , και δεν ειχα καθολου κοψιματα. και τωρα ακομα αν βιαζομαι, και σε δυσκολα σημεια οπως κατω απο την μυτη.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10535
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26211 times
Been thanked: 25649 times

Από τις mach, fusion κλπ και εγώ τις θεωρώ καλύτερες.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Για πολλά χρόνια όταν χρησιμοποιούσα κυρίως την Sensor χρησιμοποιούσα και GII αρκετά συχνά.
Λίγους μήνες πριν όταν παράτησα τον έτοιμο αφρό, παράτησα και την Σένσορ και οι GII ήταν και είναι βασικοί παίχτες.
Και τώρα έχοντας λίγα μόνο ξυρίσματα με Jagger 89 και Tech ελαφριά, δεν θα εκφέρω γνώμη γι αυτές ακόμη (νωρίς είναι), αργότερα και στα ανάλογα θέματα, αλλά σίγουρα μπορώ να πω ότι: Οι GII (όχι plus) Slalom παραμένουν δίπλα στις Άστρα/Περσόννα κλπ στο ντουλάπι της βιβλιοθήκης, αλλά και εν ενεργεία, στο ραφάκι δίπλα στις Jagger/Tech.
Με ένα πέρασμα με τη φορά και ένα κόντρα μου κάνουν απολαυστικότατο ξύρισμα (bbs :bigsmilie )
Και μερικες φορές τις πετυχαινεις σε πολυ καλή τιμη. Πρίν λίγες βδομάδες είχα πετύχει 2,88€ τη δεκάδα(σακουλάκι)
dreamer
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 25 Μάι 2014, 14:37
9
Been thanked: 3 times

μετα απο πολλα ξυραφακια πλαστικα ξαναγυρισα και εγω στο ξυραφακι που χρησιμοποιησα στο πρωτο μου ξυρισμα σαν εφηβος.ειτε σταθερη ειτε με κινουμενη κεφαλη νομιζω απο τα πλαστικα ειναι η καλυτερη επιλογη.αν και ειναι θεμα υποκειμενικο και παιζει ρολο τι δερμα εχεις και τι σου ταιριαζει.γενικα ομως αυτο το ξυραφακι δεν ειναι πολυ κοφτερο ,ειναι πιο ασφαλες με το δερμα σε σχεση με τα αλλα πλαστικα.γιαυτο και νομιζω οτι ,και κυριως με την κινουμενη κεφαλη, το προτιμουν οι νεοι που εχουν ακομα μαλακα γεννια.
το αλλο θεμα ειναι οτι δοκιμαζοντας τις πιο ακριβες μηχανες ,παντα του σουπερ μαρκετ,ενιωθα πιο σιγουρα ξυρισματα.ομως μετα οταν πηγαινα ξανα σε ελαφρυ πλαστικο ενιωθα μια ελευθερια κινησης και πιεσης στο προσωπο.ειναι πραγματι πολυ καλα ξυραφακια για πλαστικουρα και ισως αυτο εξηγει γιατι ακομα υπαρχουν στην αγορα εδω και 30 χρονια και πουλανε ακομη.
macmind
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 18 Μάι 2014, 11:03
9
Been thanked: 3 times

Εγω το μονο που θυμαμαι απο τα blue II ειναι ποσο απαισια ξυραφακια ήταν. Πολλα κοψιματα και ερεθισμοι.
Τα mach3 και τα fusion ήταν σκετη ανακουφιση για το δερμα μου
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

Βρήκα σήμερα ένα ξεχασμένο GII στο βάθος του ντουλαπιού και πήγε το χέρι ασυναίσθητα.
Χωρίς προετοιμασία έκανα μια σαπουνάδα με ΚΕΝΤ και ξεκίνησα.

Χρησιμοποίησα ακριβώς την ίδια τεχνική με τη Merkur/Polsilver και το αποτέλεσμα ήταν:
Πιο γρήγορο ξύρισμα κατά 50%
Πιο καλό αποτέλεσμα στο against
Το απόλυτο bbf.

Δεν τα βλέπω καλα τα πράγματα για τo SR :D :D :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ξυραφάκια συστήματος - μιας χρήσης”