shavette μοντελα και χαρακτηριστικα.

Άβαταρ μέλους
Thomas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 28 Ιαν 2011, 13:43
13

Δεν ξέρω για τη συγκεκριμένη, αλλά η KIEPE PRO Cut Mod.120 Solingen (6.20 € την πήρα από κατάστημα, 3.20 € στο Διαδίκτυο :ranting2 ) που έχω (παραπλήσια στο μέγεθος με τη Magic στη φωτό) , καμμία σχέση με τη DOVO Shavette ( 33€ Διαδίκτυο).
Τι εννοώ;
Άλλη αίσθηση σταθερότητας ( ζύγισμα λαβής - λεπίδας, βάρος ) , μηχανισμός στήριξης λεπίδας.
Η KIEPE έχει μεταλικό μηχανισμό στήριξης , που κουμπώνει σε ένα μεταλικό έλασμα η μισή DE λεπίδα και σφηνώνει συρταρωτά στο κυρίως στέλεχος , αλλά η λεπίδα κάθεται στραβά!!
Στη DOVO ο μηχανισμός είναι ένας "πλαστικός φάκελλος" που κλέινει εγκλωβίζωντας τη λεπίδα, και σφηνώνει πάλι συρταρωτά στο στέλεχος.
Υπάρχουν διάφορες ποιότητες και τιμές , αλλά απ΄ότι κατάλαβα ότι δώσεις θα πάρεις σε γενικές γραμμές.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Κοίτα.. θα μπορούσες να δεις και την ΚΑΙ που κάνει 180€ + .. Η τιμή δε σημαίνει τίποτα. Το πλαστικό στη DOVO σε δείχνει τι μέγεθος λεπίδας έχεις βάλει, χωρίς να χρειάζεται άλλος έλεγχος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

iogi έγραψε:Γιάννη, εδώ έχει ένα post στο Β&Β όπου συγκρίνει διάφορα μοντέλα.
Προσωπικά έχω δύο, μία αγορασμένη πριν πολλά χρόνια στην Ιταλία και αυτήν εδώ. Δεν έχουν πλαστική θήκη για το ξυράφι. Η παληά κατασκευαστικά είναι καλύτερη. Μπορείς να την δεις εδώ.
Διάβασα το mini-review και βλέπω ότι ο τύπος αμφιβάλλει για την αντοχή του πλαστικού συστήματος της Dovo για τη στήριξη της λεπίδας και προτιμά τη Shaving Shack.

Είσαι ικανοποιημένος με τη "The Shaving Shack"; 17€ βγαίνει με τα μεταφορικά η shavette που δίνεις στο link από το eshop.
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Για τις λεπτομέρειες (ρετουσαρίσματα) η Shaving Shack είναι μια χαρά. Η παληά μου shavette, αγορασμένη στην Ιταλία πριν από πολλά χρόνια, είναι ανώτερη (πιο προσεγμένη) σαν κατασκευή. Μπορείς να την δεις στην προτελευταία φωτο.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Δηλαδή δε χρησιμοποιείς τη shavette για πλήρες ξύρισμα, παρά μόνο για λεπτομέρειες; Αγόρασες την καινούρια από το eshop που δίνεις στο link;
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Προσπάθησα να την χρησιμοποιήσω για πλήρες ξύρισμα, αλλά πιθανόν δεν ήταν η κατάλληλη μέρα (συν το ότι της είχα "φορέσει" και μια Feather) και τα αποτελέσματα ήταν αρκετά "αιματηρά"...
Ναι, από αυτούς, εξ άλλου έχει το όνομά τους, άρα δεν νομίζω να την έχει και κάποιος άλλοςΕικόνα
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Αγόρασα τελικά τη σαβέτα The Shaving Shack. Ήρθε σχετικά γρήγορα, μέσα σε μία εβδομάδα. 17€ με τα μεταφορικά, πλαστική θήκη και 5 λεπίδες Derby Extra.

Προσεγμένη συσκευασία για τις καταπονήσεις (αεροπλάστ τόσο στο φάκελο, όσο και στο εσωτερικό περιτύλιγμα). Αν και φαίνεται καλή κατασκευή, το φινίρισμα δεν είναι προσεγμένο, αφού υπάρχουν γρατζουνιές στο μέταλλο (δίνει την εντύπωση του μεταχειρισμένου) και κακοβαμμένη πλαστική λαβή. Ούτε το φινίρισμα χρωμίου του μετάλλου είναι ποιοτικό. Δε με πειράζουν τέτοια ψεγάδια, αλλά τα αναφέρω για να γνωρίζουν οι ενδιαφερόμενοι.

Ανυπομονώ να τη δοκιμάσω. :dance5
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

ερωτηση. βλεπω 2 μοντελα διαφορετικα .Στο ενα ξερω πως πιανει η λεπιδα, εδω ομως?
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Μάλλον ο φορέας της λεπίδας είναι συρταρωτός...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Ναι, συρταρωτός είναι, σαν αυτή που είχα πάρει εγώ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”