Σαβέτα Shibumi

mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Αυτό παιδιά τι λέει; Δεν έχω καταλάβει παίρνει κανονικές λεπιδες de που τις σπάμε στην μέση;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Ναι Παύλο , κανονικές λεπίδες φοράει όπως οι κοινές σαβέτες . Έχει ένα συρταρωτό μηχανισμό για τη φόρτωση της (μισής) λεπίδας.

Επί της ουσίας είναι ένα (ας πούμε) Kamisori-σαβέτα , έτσι πάνε να το πλασάρουν. Όμορφο φαίνεται και καλό στο γκρίπ και στο βάρος-συνολική αίσθηση . Το μόνο που θα με ανησυχούσε είναι ο συγκεκριμένος μηχανισμός φορτώματος της λεπίδας,

Δες και ένα βιντεάκι εδώ από τον Ιταλιάνο

:hellas3
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Μου αρέσει η ιδέα ενός kamisori για να δοκιμάσω. To feather είναι ακριβό, μια αντιγραφή του CJB νομίζω λέγεται δεν το βρήκα Ελλάδα. Και σκέφτομαι να το παραγγείλω όταν θα είναι διαθέσιμο. Βασικά προτιμώ αυτό το στυλ αντι του folding. Πιστεύω ότι θα είναι και ευκολότερο στην χρήση.Στο βίντεο φαίνεται να παίρνει ήδη έτοιμες κομμένες λεπιδες αλλα λογικά οι ίδιες θα είναι με των de απλά είναι ήδη έτοιμες.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

mantilas έγραψε: 04 Φεβ 2019, 08:27 Πιστεύω ότι θα είναι και ευκολότερο στην χρήση
Αυτο σηκωνει κουβεντα ;) Παντως ενω η Shibumi ξυριζει ωραια, δεν υπαρχει συγκριση με τις σαβετες που ανεφερες (Feather και CJB) λογω των λεπιδων που χρησιμοποιουν.
Εικόνα
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Ο μηχανισμός φορτώματος όσοι έχετε δει την σαβετα πως σας φανηκε; Ασφαλίζει σωστά η λεπιδα; Άκη τι σε προβλημάτισε;
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Εμένα με προβλημάτισε που σφάχτηκε ο Ιταλός.
Που δεν τον λες και άπειρο
Μιχάλης
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Ρε παιδιά επειδή δεν ξέρω ιταλικά τι συμπέρασμα έβγαλε ο φίλος;Σαν προβλημάτισμενο τον κατάλαβα στο τέλος.Αυτό είδα κι εγώ και τρόμαξα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mantilas την 04 Φεβ 2019, 09:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

O μηχανισμος της ειναι ο καλυτερος συρταρωτος που εχω δοκιμασει. Οσο για τον Ιταλο, Μιχαλη, λογικο ηταν αφου την παει πανω του σαν μαχαιρι. Σαβετα ειναι δεν συγχωρει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

herco έγραψε: 04 Φεβ 2019, 09:14
mantilas έγραψε: 04 Φεβ 2019, 08:27 Πιστεύω ότι θα είναι και ευκολότερο στην χρήση
Αυτο σηκωνει κουβεντα ;) Παντως ενω η Shibumi ξυριζει ωραια, δεν υπαρχει συγκριση με τις σαβετες που ανεφερες (Feather και CJB) λογω των λεπιδων που χρησιμοποιουν.
Έχει δίκιο ο Ηρακλής , το κατά πόσο είναι πιο εύκολη από Feather εγώ προσωπικά αμφιβάλω ... η Feather παρέχει πολύ περισσότερη προστασία με αυτή την προτεταμένη καμπυλότητα-το χείλος που έχει δηλαδή.
Βέβαια όλα εξαρτώνται από το χέρι σου και την εμπειρία που έχεις (και εμένα σε σαβέτες είναι μικρή οφείλω να πω) :(
mantilas έγραψε: 04 Φεβ 2019, 09:26 Ο μηχανισμός φορτώματος όσοι έχετε δει την σαβετα πως σας φανηκε; Ασφαλίζει σωστά η λεπιδα; Άκη τι σε προβλημάτισε;
Με προβλημάτισε ότι η Shibumi που είχα ναι μεν ασφάλιζε , αλλά μου δημιουργούσε μια ανασφάλεια πως "παίζει" η λεπίδα... εδώ βέβαια όπως έγραψα πιο πάνω λέω πως η εμπειρία μου σε τέτοια "διαόλια" είναι μικρή, τη Shibumi την έδωσα σε ένα φιλαράκι και τον βόλεψε πάντως , εγώ προτιμώ την Parker με το κλασικό τρόπος ασφάλισης λεπίδας.

p.s. Αφού λέει ο Ηρακλής πως νιώθει σιγουριά με το μηχανισμό αυτόν, εγώ πάω πάσο , είναι πολύ μικρότερη η πείρα που έχω , μη σε πάρω και στο λαιμό μου.
Tzimisce έγραψε: 04 Φεβ 2019, 09:40 Εμένα με προβλημάτισε που σφάχτηκε ο Ιταλός.
Που δεν τον λες και άπειρο
Δεν σφάχτηκε , λίγο άγαρμπη κίνηση και το πήρε ίσια . Δεν είχε ξαναξυριστεί με τη συγκεκριμένη και δεν είχε μελετήσει τις ιδιομορφίες της.
mantilas έγραψε: 04 Φεβ 2019, 09:45 Ρε παιδιά επειδή δεν ξέρω ιταλικά τι συμπέρασμα έβγαλε ο φίλος;Σαν προβλημάτισμενο τον κατάλαβα στο τέλος.Αυτό είδα κι εγώ και τρόμαξα.
Ότι είναι αποτελεσματικό εργαλείο αλλά θέλει εξάσκηση - κοινώς ymmv που λέμε .
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Δεν έχω καμία εμπειρία από τέτοια μπαλταδακια θα τα έλεγα. Μόνο με de μηχανή ξυριζομαι. Απλά μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι σε σχέση με folding θα είναι πιο εύκολος ο χειρισμος λόγω του ότι δεν έχει κινητά μέρη. Είναι απλά σαν μαχαίρι.

Προστέθηκε μετά από 3 ώρες 20 λεπτά 39 δευτερόλεπτα:
Κοιτάζω βίντεο με feather kamisori για εκμαθηση.Ιδιος τρόπος δεν είναι περίπου με shibumi?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”