Σαβέτα Shibumi

Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

Tzimisce έγραψε: 04 Φεβ 2019, 09:40 Εμένα με προβλημάτισε που σφάχτηκε ο Ιταλός.
Που δεν τον λες και άπειρο
Όντως ο τύπος είναι εμπειρότατος και δεν "ματώνει" στα ξυρίσματά του...Αλλά μια στιγμή:Γιατί να τσιμπάμε σε κάθε ....... που βγαίνει στην αγορά..;;Είπαμε και είναι πλέον κοινό "μυστικό" ότι η έξαρση σε κανάλια του youtube διεθνώς όπως και σε fora παγκοσμίως έχει να κάνει και με την τάση αναβίωσης των παλιών μπαρπεράδικων..αλλά όλοι αυτοί ή οι περισσότεροι έχουν πρoϊόντα που πασάρουν με affiliate ή ακόμα και με το πρόσωπό τους!! :D Ο συγκεκριμένος είχε βγάλει και σειρά προϊόντω ν σε βίντεό του όπου τον είχε φάτσα φόρα..Οπότε δεν είναι μόνο το αγνό hobby το κίνητρο σε κάποιους...Το σίγουρο είναι το πήρε πολύ βιαστικά το μούσι και τον τιμώρησε το shibumi..Βέβαια και γιατί να είναι εξ'ορισμού καλό το εργαλείο αυτό;;Έχει παραγίνει το "κακό" με την μόδα αυτή...(Καταναλωτική μανία ίσως;;) Πάντως αν δεν ανήκεις σε αυτήν την κατηγορία να αγοράζεις μια μηχανή το μήνα μόνο και μόνο να τη δοκιμάσεις και μετά να σου φύγει η περιέργεια -που κι αυτό δεν είναι ό,τι πιο συνηθισμένο- καταντάει λίγο ...υπερβολικό;;Κάνω και την αυτοκριτική μου εδώ...
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Φυσικά και δεν ξέρω αν είναι καλό το εργαλείο,απλά μου αρέσει η ιδέα να ξυριζομουν με μαχαίρι αλλά πρέπει να γίνεις άσσος στο ακόνισμα, αντε πάρε πέτρες μάθε να ακονιζεις και φυσικά ακριβό χόμπι. Να σας πω την αλήθεια μου φάνηκε όμορφη η σαβετα, έχει και την ευκολία της με τις κοινές λεπιδες που παίρνει και είπα να την δοκιμάσω.Ειδωμεν.
Άβαταρ μέλους
tsallinia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Ιαν 2014, 10:47
10
Has thanked: 12 times
Been thanked: 73 times

Την παρέλαβα σήμερα. Δυστυχώς είχα ήδη ξυριστεί οπότε για την ώρα θα μιλήσω κυρίως για τη ποιότητα κατασκευής, η οποία είναι εξαιρετική! Όλη μεταλική (δεν κατάλαβα τι είδος όμως), και στιβαρή, αφού όταν μου έπεσε δεν έμεινε κανένα σημάδι. Αυτό που μου προκάλεσε εντύπωση είναι ότι την δοκίμασα στο ένα μάγουλο (το είχα ξυρίσει μία ώρα πριν κόντρα), με λίγο λάδι για να δώ πως είναι και μου φάνηκε αρκετά επιθετική! Φανταστείτε ότι στο λάδι είδα και κομμένα γένια!!! Γενικά πιό επιθετική και πιό εργονομική από τις δυτικές σαβέτες (αφού μπορώ να δω τις φαβορίτες μου όταν την κρατάω κτλ). Επιθετική, επειδή η λεπίδα είναι πιό έξω από όσες άλλες σαβέτες έχω. Θεωρώ ότι θα πρέπει να αναπροσαρμόσω την γωνία κοπής.

Θα σας έχω περισσότερες λεπτομέρειες σε δύο μέρες που θα ξυριστώ.
Εικόνα
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Είναι ατσάλινη φίλε μου με επικάλυψη τεφλον.Εγω δεν έχω εμπειρία με άλλες σαβετες αλλά όντως δείχνει άκρως επιθετική κι αμείλικτη σε λάθος.
Άβαταρ μέλους
tsallinia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Ιαν 2014, 10:47
10
Has thanked: 12 times
Been thanked: 73 times

Λοιπόν παίδες, τη δοκίμασα σήμερα την σιμπούμι. Με μία λέξη, εξαιρετική. Θέλει λίγο χρόνο να συνηθίσει κάποιος τις ιδιαιτερότητές της ( νιώθω ότι η λεπίδα είναι πιό ελέυθερη, παλλόμενη από ότι σε μία σαβέτα), αλλά η εργονομία και ποιότητα κατασκευής της την κάνουν μία πολύ καλή αγορά.
Για την ιστορία, δεν μου φάνηκε πιό επιθετική από σαβέτα, απλά πιό διαφορετική. Τελείωσα με ένα μικρό κοψιματάκι αλλά αυτό ήταν από δικό μου λάθος...
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Νομιζω οτι αν ηταν λιγότερο εκτεθειμένη η λεπιδα θα ηταν πολυ καλύτερα και δεν θα υπηρχε αυτη η ταλαντωση που οσο ναναι την κανει λιγο επικινδυνη.

Προστέθηκε μετά από 1 ημέρα 21 ώρες 5 λεπτά 13 δευτερόλεπτα:
Έχω φτάσει σε άριστο αποτέλεσμα με την parker 26c, σε σημείο να πιέζω τα χέρια μου στο πρόσωπο και να μην υπάρχει τρίχα ούτε για δείγμα. Φυσικά χωρίς ερεθισμούς και κοψιματα. Υπάρχει περίπτωση με μια τέτοια σαβετα να έχω τόσο καλά αποτελέσματα;
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Από τη δική μου εμπειρία, χωρίς ερεθισμούς και κοψίματα σύντομα, bbs θα πάρει χρόνο.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
tsallinia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Ιαν 2014, 10:47
10
Has thanked: 12 times
Been thanked: 73 times

με την σαβέτα παίρνεις το πιό κοντινό ξύρισμα. Σοβαρά τώρα. Ακόμα και με 3 περάσματα με safety razor, την επομένη οι τρίχες θα έχουν ξαναφυτρώσει. Με την σαβέτα έχω μωρουδιακό κώλο μέχρι και την επομένη την νύχτα περίπου.
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

Έχουμε κανένα νεο σχετικά με την εν λόγο σαβετα;
Αξιζει τον κόπο, τελικα;
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Την έχω 2-3 μήνες τώρα και με βόλεψε πολύ η συγκεκριμένη. Δεν είχα ξαναχρησιμοποιήσει σαβέτα, αλλά είχα χρησιμοποιήσει straight.
Όλα καλά κι όλα ωραία. Αυτό που μου αρέσει περισσότερο είναι το σχήμα kamisori που έχει.
Την προτιμώ σε σχέση με τις EJ και Qshave που έχω.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”